Spotřeba LPG v roce 2013 vzrostla o 12,5 %

redakce - 09 Duben 2014

Spotřeba LPG (zkapalněného ropného plynu) v Česku v loňském roce vzrostla o 12,5 % z 208 tisíc tun na 234 tisíc tun. Vyplynulo to ze statistik za rok 2013, které zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Odborníci růst připisují především sílícímu zájmu o jako alternativního pohonu pro automobily.auto test Škoda Octavia LPG

Test Škoda Octavia LPG 1.6 MPI
foto: Jan Horčík pro Hybrid.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA

„Ceny benzínu a nafty jsou dlouhodobě vysoké, pro domácnosti i firmy to jsou nezanedbatelné nákladové položky. Jednou z cest, jak je snížit, je přestavba vozu na LPG pohon,“ popisuje situaci Ľubomír Žiak, obchodní ředitel firmy Flaga, největšího dodavatele LPG na českém trhu.

„Cena kvalitní přestavby na LPG se u vozů se 4 válci pohybuje v průměru okolo 20 až 25 tisíc korun. Při aktuální úspoře s LPG oproti benzínu, která momentálně vychází zhruba 0,9 Kč na kilometr, se investice vrátí po 28 tisících ujetých kilometrech,“ upřesňuje Žiak a dodává, že při pohonu LPG se také výrazně snižuje vznik škodlivých emisí.

Oproti ostatním alternativním pohonům je pak jednoznačnou výhodou hustá síť LPG čerpacích stanic v Česku i zahraničí.

Svůj podíl na celkové spotřebě LPG má také zkapalněný ropný plyn uložený v zásobnících a propan-butanových lahvích. Lahve podle průzkumu agentury FOCUS z roku 2012 užívá skoro půl milionu českých domácností – na grilování či vytápění chalup. K vytápění, ohřevu vody a na vaření slouží také LPG uložené v zásobnících.

„Toto řešení využívají především rodinné domy a objekty v oblastech, kam není možné zavést zemní plyn,“ vysvětluje Žiak. Zásobníky se stále častěji využívají také jako energetický zdroj v průmyslových areálech.

„V minulém roce v českém průmyslu započal trend přechodu z využívání drahých a neekologických lehkých topných olejů právě na LPG, které je levnější a nevytváří žádné škodlivé emise,“ dodává Žiak s tím, že růst spotřeby očekává i v tomto roce.

tisková zpráva
 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobily