Spotřeba LPG v roce 2013 vzrostla o 12,5 %

redakce - 09 Duben 2014

Spotřeba LPG (zkapalněného ropného plynu) v Česku v loňském roce vzrostla o 12,5 % z 208 tisíc tun na 234 tisíc tun. Vyplynulo to ze statistik za rok 2013, které zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Odborníci růst připisují především sílícímu zájmu o jako alternativního pohonu pro automobily.auto test Škoda Octavia LPG

Test Škoda Octavia LPG 1.6 MPI
foto: Jan Horčík pro Hybrid.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA

„Ceny benzínu a nafty jsou dlouhodobě vysoké, pro domácnosti i firmy to jsou nezanedbatelné nákladové položky. Jednou z cest, jak je snížit, je přestavba vozu na LPG pohon,“ popisuje situaci Ľubomír Žiak, obchodní ředitel firmy Flaga, největšího dodavatele LPG na českém trhu.

„Cena kvalitní přestavby na LPG se u vozů se 4 válci pohybuje v průměru okolo 20 až 25 tisíc korun. Při aktuální úspoře s LPG oproti benzínu, která momentálně vychází zhruba 0,9 Kč na kilometr, se investice vrátí po 28 tisících ujetých kilometrech,“ upřesňuje Žiak a dodává, že při pohonu LPG se také výrazně snižuje vznik škodlivých emisí.

Oproti ostatním alternativním pohonům je pak jednoznačnou výhodou hustá síť LPG čerpacích stanic v Česku i zahraničí.

Svůj podíl na celkové spotřebě LPG má také zkapalněný ropný plyn uložený v zásobnících a propan-butanových lahvích. Lahve podle průzkumu agentury FOCUS z roku 2012 užívá skoro půl milionu českých domácností – na grilování či vytápění chalup. K vytápění, ohřevu vody a na vaření slouží také LPG uložené v zásobnících.

„Toto řešení využívají především rodinné domy a objekty v oblastech, kam není možné zavést zemní plyn,“ vysvětluje Žiak. Zásobníky se stále častěji využívají také jako energetický zdroj v průmyslových areálech.

„V minulém roce v českém průmyslu započal trend přechodu z využívání drahých a neekologických lehkých topných olejů právě na LPG, které je levnější a nevytváří žádné škodlivé emise,“ dodává Žiak s tím, že růst spotřeby očekává i v tomto roce.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolInfotherma