Společnost Volta Volaré bude prodávat elektrické letadlo GT4

Ivo Hradil - 10 Květen 2012

Dojezd je téma, na které se vedou velké bitvy. Někteří tvrdí, že dojezd 150 km je dostačující, jiní by chtěli dojezd minimálně 300 nebo i více kilometrů. Obavy, že člověk zůstane trčet někde v pustině bez možnosti dobití baterií se však jeví poněkud malicherně v porovnání s pilotem , kterému dojde ve vzduchu elektrická šťáva. S tímto a jinými problémy se musela vyrovnat společnost Volta Volaré, která právě nyní začala přijímat objednávky na své elektrické letadlo GT4.Volta Volaré GT4

Elektrické letadlo GT4 nabízí výjimečnou rychlost, velmi tichý chod a nejnižší provozní náklady mezi letadly ve své třídě.
foto: Volta Volaré

Čtyřmístné elektrické letadlo GT4 není ovšem čistým "elektromobilem", ale spíše létajícím trochu podobným . Ať tak či onak, společnost Volta Volaré uvádí, že čistě na elektřinu dokáže GT4 uletět vzdálenost 556 km.

Jakmile nabití klesne na hranici 25%, přichází na řadu 1,5 litrový benzínový generátor, díky němuž se zvýší dolet o dalších 1 296 km. Finální vzdálenost v závislosti na povětrnostních podmínkách a přiměřené rychlosti (maximálka je 574 km/h), tak může dosahovat až 1 852 km.

Celé letadlo je vyrobeno z uhlíkových vláken a tvoří ho dvě dvojice křídel, přičemž ty zadní jsou asi dvakrát větší než ty přední. Na zádi letadla je navíc umístěna kompozitní tlačná vrtule a k dispozici je také 105 litrová palivová nádrž. Elektrická energie je ukládána do 236 článků , jejichž souhrnná hmotnost dosahuje 408 kg.

Volta Volaré GT4foto: justluxe.com

Volta Volaré vidí atraktivitu hybridního letadla GT4 především v nízkých provozních nákladech a šetrnosti k . Podle jejich vyjádření přijde 200 mil dlouhá cesta čtyřmístným letadlem spalujícím letecké palivo AVGAS na asi 80 dolarů, zatímco náklady na elektrický let v GT4 budou přibližně čtvrtinové.

V následujících týdnech bude ještě probíhat poslední testování a během letošního roku by mělo být dodáno prvních 11 hybridních GT4, každé za cenu 495 000 amerických dolarů. V příštím roce by se pak rodinka GT4 měla rozšířit o dalších 36 exemplářů.

popsci.com
Zpět na HybridPřidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupNabíječky elektromobilů CircontrolProdej pneu 100% online
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?

Newsletter