Spojené státy výrazně sníží závislost na dovozu ropy

nejvíc na světě. Každý den dovezou přes 10 milionů . Její cena ale strmě roste s tím, jak stoupá poptávka v zemích jako je a – díky přibývajícím automobilům. Americký prezident ve svém novém projevu nastínil budoucnost , které výrazně sníží svou závislost na dovozu ropy.   


Američany zvyšující se doslova děsí. Před třemi lety přesáhla poprvé v historii čtyři dolary za galon. Bylo to v době hluboké . Nyní k takovým cenám opět míří.

Navíc, svět se mění. Arabské státy, které až dosud byly pro USA nejstabilnějšími partnery v importu ropy, se propadly do chaosu. Saudská arábie sice zatím nikoliv, ale jinak je „na nohou“ prakticky celý region severní Afriky a středního východu od Maroka přes Tunis, Libyi a Egypt až po Jordánsko.

To všechno narušuje dosavadní stabilitu světa, ve kterém Spojené státy bez skrupulí spotřebovávaly většinu světových zdrojů. Teď na jejich místo nastupují miliardové země jako je a , ale i další asijští tygři, jako např. Malajsie a Indonésie.

Amerika má tedy problém a prezident ve své nejnovější promluvě nastínil jak jej hodlá řešit. Cílem je jednoznačně výrazné snížení , a to až na o jednu třetinu do deseti let.

Předně zmínil, že se místo , a budou USA orientovat na své bližší sousedy, tedy Mexiko, a . Snad ještě větší příležitostí je ale domácí těžba. Ta už několik desetiletí vytrvale klesá, svého vrcholu dosáhla v 70. letech.

Přesto mají Spojené státy stále obrovské zásoby ropy, a to v přímořských oblastech především na východním pobřeží. Politici se až dosud zdráhali vydávat povolení k těžbě v těchto oblastech. Už minulý rok se ale toto zlomilo a Barack Obama začal tato povolení vydávat, navzdory katastrofě ropné plošiny v Mexickém zálivu.

V roce 2010 dosáhla domácí v USA nejvyššího čísla od roku 2003. Poprvé za celou dekádu také importovaná tvořila méně než polovinu spotřebovaného paliva. Obama samozřejmě zdůrazňuje, že pobřežní těžba musí být bezpečná a zodpovědná. Dosud vydala jeho administrace 46 povolení.

Kromě ropy se budou USA soustředit také na další zdroje, především . Toho mají na svém území obrovské zásoby. není v USA zatím příliš rozšířený jako palivo pro auta, nicméně to chce Obama změnit.

Další na řadě jsou . Především ta vyráběná z , štěpky a dalších odpadních produktů. S tím souvisí např. nedávný test F-22 Raptor na biopalivo.

Samozřejmě, že i nadále bude Obama podporovat povinné snižování průměrné spotřeby nově vyrobených automobilů. Letos v létě bude navrhovat povinné standardy spotřeby pro velká .

Samotná vláda půjde příkladem. Její flotila automobilů je jedna z největších v zemi. Do roku 2015 bude každé nové vládní a , tj. , nebo jiné alternativní palivo. Stát chce dát také firmám dvod proč by ony měly své přestavět.

Kromě toho všeho Obama také silně podporuje stavbu . Dokonce – zcela neamericky – ve svém nedávném projevu zmínil, že každý Američan by měl být mobilní, ale mít přitom možnost volby mezi vlastním autem nebo např. právě .

Obama dále zmínil také důležitost elektrických aut (slíbil, že do roku 2015 jich bude na silnicích 1 milion) a změny ve výrobě energie, dotace pro , a renesanci . A to i navzdory a problémům v tamní Fukušima.

Celé to vypadá, jako kdyby Amerika chtěla být do 20 let energeticky výrazně soběstačnou zemí. A na tom určitě není nic špatného.

2 Comments on “Spojené státy výrazně sníží závislost na dovozu ropy”

Napsat komentář