SpaceX slaví úspěch: na orbitu dopravila 10 satelitů Iridium a vrátila raketu zpět

Jan Horčík - 16 Leden 2017

Americké vesmírné společnosti SpaceX se po čtyřměsíčním moratoriu podařilo úspěšně odstartovat s raketou Falcon 9 a vynést na orbitu náklad 10 komunikačních satelitů Iridium. Zároveň první stupeň rakety přistál na robotické lodi v Tichém oceánu.spacex-falcon-9-iridium-satelit-start-2017

Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z Vandenbergovy základny amerického letectva v Kalifornii. Nese 10 satelitů Iridium Next o celkové hmotnosti 9600 kg.
foto: SpaceX

Tenhle start se prostě musel povést. V opačném případě by mohl být osud společnosti SpaceX ohrožen. Výbuch při plnění paliva na začátku září 2016 totiž znamenal čtyřměsíční výpadek letů. Úspěch včerejšího startu znamená, že firma se zase může vrátit k běžnému provozu.

Start

Přistání

Jen na letošek má naplánováno téměř 30 startů. Chce mimo jiné otestovat také svou novou raketu Falcon Heavy, která má být nejsilnější raketovým nosičem dneška srovnatelným s legendárním Saturn V. Jako jeden ze dvou přídavných motorů (boosterů) této rakety využije některou ze svých raket, kterým se podařilo přistát zpět na zemi.

SpaceX
Zpět na HybridPřidat komentář

Borci

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Máte v článku chybu k havárii falconu při plnění palivem došlo 1.9.2016

Obrázek uživatele Jan Horčík

Napraveno, díky.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.