SpaceX se znovu zapsali do historie: úspěšně přistáli s recyklovanou raketou

Jan Horčík - 31 Březen 2017

Kdo vydržel a v noci na dnešek nešel po půlnoci spát, mohl být zprostředkovaně svědkem historického okamžiku. Už jednou využitá raketa Falcon 9 společnosti SpaceX opět vynesla do vesmíru družici a znovu přistála na mořské bárce.auto SpaceX vesmírná raketa Falcon 9

Vesmírná raketa Falcon 9, lépe řečeno její první stupeň, opět bezpečně přistál na mořské bárce "Of course I still love you" na vlnách Atlantiku. Gratulujeme!
foto: SpaceX

Komunikační satelit SES10 byl úspěšně vynesen na oběžnou dráhu a první stupeň s číslem #1021, který poprvé letěl právě před rokem, opět bezpečně dosedl na mořskou bárku v Atlantiku.

Úspěšnější už tahle mise být snad ani nemohla. Viditelně pohnutý Elon Musk se zmohl jen na pár superlativů a chválu svého týmu, proslov zakončil tím, že prostě nemá slov.

Nadšení těch, kdo sledovali přistání v přímém přenosu v noci zkazila snad jen špína na kameře rakety a následný výpadek při samotném přiblížení rakety. Ta se po znovunaskočení obrazu prostě zjevila na plošině jako duch.

Třešničkou na dortu pak byla i záchrana obálky nákladu (cena asi $6 mil.) na padácích. Elon Musk a jeho SpaceX tímhle začínají zcela novou kapitolu dobývání vesmíru. A my jsme navýsost zvědaví, kam se posune za dalších patnáct let.

SpaceX
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hlavně klíííd ;)))

youtube.com/watch?v=apoDJ_HnxwQ

Vzáleně si připadám jako v 60. letech minulého století.
Úžasný, jen tak dál.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Úprimne gratulujem.
Veril som, že to dokážu a nesklamali...

Obrázek uživatele Kuk

Gratulace! Škoda výpadku kamer, okradlo nás to o historickej zažitek.

Kolik tím můžou ušetřit? Já slyšel spekulaci až o 40 % nákladů na vypuštění.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Josef

Já mám dojem, že o 40 % bude levnější start pro zákazníky. Kolik na tom ušetří samotná SpaceX, to se dá těžko odhadovat, protože není jasné, kolik stojí samotná repase prvního stupně, kolik stojí druhý stupeň a tak podobně. Ale rozhodně je to úžasná věc. Nakonec bychom se mohli dočkat situace, kdy vynesení 10kg satelitu bude stát třeba jen 10000 dolarů. A to by byla naprostá bomba.

Obrázek uživatele Magy

Osobne si myslim, ze to bude podstatne viac.
Vsak ak len zachranena obalka na payload stoji $6 mil., co je cca 10% ceny celej rakety (jeden let vychadza na zhruba 60mil$ +/- nieco podla konfiguracie ), tak to bude daleko viac, pocitam ze kludne aj 2/3. Palivo netvori ani jedno percento ceny nakladov na let, najdrahsie su prave tie motory, ktorych je v 1. stupni dohromady 9, v druhom je jeden jediny. Takze uspora aj po zapocitani nakladov na prepravu, inspekciu a opravy 1. stupna bude urcite viac, ako len tych 40%.

---

Nissan e-nv200

Elon Musk na tuhle otázku odpovídal na tiskové konferenci, ale odpověď je trochu komplikovanější: http://www.elonx.cz/elon-musk-planuje-znovupouziti-raket-24-hodin-po-pristani-dalsi-novinky-z-tiskove-konference/

Díky za link, super web. Je tam srozumitelně vysvětleno, co jsem se jen dohadoval :-) Zejména článek Proč SpaceX někdy přistává na moři a jindy na pevnině? je bezva.

Obrázek uživatele Kuk

Já vím, že to závisí na spoustě faktorů, zajímal mě přibližný rozpal.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O com ostatny rozpravaju, Musk realizuje.

Fantastické. Gratulace veliká!

---

www.VarujMe.cz - Řidiči si pomáhají!

Na co musk sahne, to pise dejiny. To se mu musi nechat.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?