Solární letadlo Solar Impulse 2 se chystá obletět svět

Jan Grohmann - 12 Květen 2014

Solární letadlo Solar Impluse se minulý rok proslavilo svým rekordním letem napříč Spojenými státy. Švýcarští piloti Bertrand Piccard a André Borschberg nyní pracují na nové verzi Solar Impulse 2, s kterou chtějí příští rok obletět svět.Solar Impulse 2

Elektrické solární letadlo Solar Impulse 2 v nákresu
foto: Solar Impulse

Předchozí model Solar Impulse podnikl v minulých letech řadu dálkových přeletů. Nejznámějším byla cesta napříč Spojenými státy - start ve San Franciscu a konec v New Yorku. Trasa byla rozdělená na pět etap s několika denními přestávkami.

Již minulý rok oba pánové slibovali vývoj pokročilejšího letounu. S nim se chtějí v roce 2015 vydat na cestu kolem světa.

Připomeňme, že solární výšková a dálková letadla nejsou jen hračkou „eko-šílenců“, ale velmi slibnou technologií. Technologické firmy jako Facebook a Google chtějí ideově podobná solární letadla využívat pro dlouhodobé lety ve stratosféře.

Solar Impulse 2 se připravuje na cestu kolem světa.
vidoe: YouTube

Solar Impulse 2 má oproti svému předchůdci zejména dokonalejší lithiové baterie (250 Wh/kg) o celkové hmotnosti 633 kilogramů. Energií bateriím dodává 17 248 fotovoltaických článků s celkovou plochou 269,5 metrů čtverečních. Tenké (pouze 0,135 mm) a velmi lehké články pracují s 23% efektivitou.

Kapacita baterie umožňuje uložit dostatek energie i pro let přes noc. Jen je v noci nutno snížit rychlost na maximálně 46 kilometrů za hodinu, aby se baterie nevyčerpaly.

Během střídání dne a noci se mění také profil letu. Přes den Solar Impulse 2 letí ve výšce 8500 metrů. Po západu Slunce klesá pozvolna na letovou hladinu 1500 metrů, čímž šetří elektrickou energii. Po rozbřesku stoupá opět vzhůru.

Fotovoltaické články pokrývají obří křídla s rozpětím 72 metrů, tedy o osm metrů větším, než měl předchozí model. Přestože toto rozpětí je dokonce větší než u Boeingu 747 jumbo jet, Solar Impulse 2 má hmotnost pouhých dvě a půl tuny.

Pozemní zkoušky před prvním letem.
vidoe: YouTube

Pohon letounu zajišťuje čtveřice elektrických motorů o výkonu 4 x 13,05 kW (4 x 17 koní). Maximální rychlost je vypočtená na 140 km/h.

Pro cestu kolem světa je také pilotní kabina mnohem prostornější a lépe zařízená. Najdeme tam místo pro spánek i toaletu.

I když totiž bude připravovaná cesta kolem světa rozdělena na etapy, pomalá letová rychlost znamená, že letoun bude muset při dlouhých přeletech přes oceány setrvat ve vzduchu nepřetržitě i několik dní.

"Solar Impulse 1 byl prototyp. Dokázal letět v noci, ale nebyl určen k cestování. Tohle je letadlo k cestování," přiblížil Piccard s tím, že nový stroj je mnohem spolehlivější a technologicky vyspělejší. "Je to létající laboratoř."

První let se očekává během následujících týdnů. Na cestu kolem světa se pak oba pánové vydají v březnu příštího roku. Na oblet Země je vyhrazeno 20 letových dnů rozdělených do několika měsíců.

Solar Impulse
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Solar Impulse ( 1 - 2 ) jsou letecké demonstrační stroje. Jejich tvůrci nepředpokládají sériovou výrobu. I tak ale klobouk dolů před těmito švýcarskými průkopníky jako byli jejich předchůdci bratři MonGolfierové nebo Bleriot.

Obrázek uživatele Jolinar

pekne, moc pekne :)

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily