Solární letadlo letí ze Švýcarska do Maroka

Jan Horčík - 24 Květen 2012

Historicky první mezikontinentální přelet solárního letadla odstartoval právě dnes ze do Maroka. Zmíněným strojem je Solar Impulse švýcarského dobrodruha Bertranda Piccarda. Ten s ním plánuje obletět zeměkouli.Solar Impulse solární letadlo na cestě do Maroka

Solární letadlo Solar Impulse se vznáší nad krajinou... má namířeno do Maroka!
foto: Solar Impulse

Solar Impulse si svou premiéru odbylo minulý rok přeletem z Paříže do Bruselu. Aktuální výlet ze Švýcarska do Maroka odstartoval před několika hodinami a vy ho můžete v reálném čase sledovat na webu live.solarimpulse.com.

Cesta dlouhá 2500 km byla naplánována v součinnosti s marockou stranou. V Maroku v oblasti kolem města Ouarzazate právě touto dobou startuje stavba největší marocké . Ostatně, letadlo v Rabatu přivítají zástupci Marocké agentury pro solární energii (MASEN), která momentálně v Maroku připravuje stavbu 500MW solární elektrárny.

Maroko je spolu se zeměmi jako Tunisko, Alžírsko, Libye a Egypt klíčovou zemí v projektu . Ten má za cíl vybudovat v severní Africe a , ať už nebo koncentrační, které budou čistou energií zásobovat celou Evropu.

Letadlo odstartovalo dnes kolem 06:45 ze švýcarského letiště Payerne. Pilotuje Andre Borschberg. Ve dvě hodiny ráno zítra přistane v Madridu kde je mezizastávka. Z Madridu do Rabatu, hlavního města Maroka, bude pilotovat Bertrand Piccard, odstartuje v pondělí ráno.

Celý výlet je jakousi zkouškou před plánovanou cestou kolem světa v roce 2014. Solar Impulse dnes drží řadu světových rekordů. Jde například o pilotované solární letadlo, které vydrželo nejdéle ve vzduchu – 26 hodin, 10 minut a 19 vteřin. Doletělo také do rekordní výšky 9 235 metrů.

Riadzany
 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% online