Solární energetika trumfla v Británii jádro

Poslední květnové dny byly horké a slunečné nad celou Evropou. Velká Británie si díky tomu může připsat nevšední rekord: solární elektrárny dosáhly výkonu 8,75 GW. Víc, než ty jaderné.

Konec května byl pro britskou solární energetiku vyloženě slunečný.
foto: skeeze, licence public domain

Rekordní výroby dosáhly britské solární elektrárny dne 26.5. 2017. Číslo se nemusí zdát velké, ale pro Anglii znamená mnoho. Je to totiž čtvrtina zdejší celonárodní spotřeby.

Dokud obnovitelné zdroje energie díky omezenému počtu aplikací generovaly promile nebo jednotlivá procenta národní spotřeby, skutečně stály stranou zájmu.

Ale úspěch v podobě celých 25 % nenechal chladné ani tradičně konzervativní Brity. Zprávu, kterou potvrdil správce sítě, společnost National Grid, a také Sheffieldská univerzita, vysílaly všechny zpravodajské kanály.

Tento výsledek je totiž současně důkazem, že ekonomika směrovaná k rozvoji obnovitelných zdrojů přináší výsledky. I když se zrovna solární energetika nedá ve Velké Británii považovat za favoritní typ OZE. Nový rekord, tedy 8,75 GW, překonává ten „starší“ (8,49 GW) ještě v jednom podstatném aspektu.

„Je to vůbec poprvé, co nad Británii dokázala solární energetika vytvořit více, než ta jaderná,“ říká Paul Barwell, šéfmanažer britské asociace UK Solar Trade. „Dne 26. května na nás všechny zasvítilo příznivé slunce,“ dodává. Lepší výkon v daný den podala už jen energie vyrobená ze zemního plynu. Ta zatím tvoří neotřesitelnou majoritu domácí produkce.

Průměrná denní spotřeba Velké Británie se pohybuje okolo 32 – 34 GW, v extrémech ale stoupá až na 52 gigawattů. Obnovitelné zdroje prozatím nedisponují potenciálem, aby tu stabilně pokryly celou spotřebu.

Problematické je, že zdaleka ne všechny nově vybudované solární farmy jsou připojené na národní síť. Celkový úhrn solárních instalací tu činí 12,1 GW.

Tak jako tak, zůstává zmíněný rekord „Silným poselstvím a pozitivní zprávou, že se pětiletá snaha obohatit energetický sektor Velké Británie a dekarbonizovat ji vyplácí,“ říká Barwell.

25 Comments on “Solární energetika trumfla v Británii jádro”

  1. Nasel jsem genialni reseni jak se zbavit CO2 a vyuzivat v
    Nasel jsem genialni reseni jak se zbavit CO2 a vyuzivat v maximalni mire solarni energii. Reseni je genialne jednoduche. Budeme stavet jen uhelne a FVE elektrarny. Uhelne elektrarny nas budou zasobovat elektrinou a FVE budou ten vznikly CO2 rozkladat pomoci elektriny ze solaru zpet na C a O2. Bude to takova obrovska karbonova baterie.

        1. Já znám mnohem jednoduší a mnohem efektnější a
          Já znám mnohem jednoduší a mnohem efektnější a účinnější řešení. Za pomocí slunečního záření dokáže rozkládat CO₂ na C a O₂ každá zelená rostlina. Takže místo hnusných FVE vysázet stromy, které kromě toho zajistí správný koloběh vody, poskytnou domov po zvěř, ptáky, hmyz, houbaře… A pak se jejich uhlík přemění na energii.
          Jenže to by nebylo dost „ekologické“ pouze logické.

          1. Jenže účinnost fotosyntézy je někde pod 1 %. Mnohem více
            Jenže účinnost fotosyntézy je někde pod 1 %. Mnohem více se na to hodí Boschova reakce kde je třeba ještě vodík, ale ten může být na uzavřené smyčce, výsledkem je čistý uhlík a voda, z té se následně získá kyslík a vodík.

            1. Já nejsem biolog ani chemik, ale wikipedia říká, že
              Já nejsem biolog ani chemik, ale wikipedia říká, že účinnost fotosyntézy je 34,2%. I kdyby byla pod 1%, je to jedno. Slunečního záření dopadá na zeměkouli mnohonásobně víc, než jsme schopni využít a investice do zasazení stromu je také minimální.

  2. Je to hezké zjištění, že i v Anglii, která neoplývá
    Je to hezké zjištění, že i v Anglii, která neoplývá nijak zvlášť slunečním svitem se takový výsledek podařil, ale je otázkou na jak dlouho a kolik se tedy vlastně vyrobilo. Pokud měli tuto hodnotu na „wattmetru“ několik minut, tak je to hodně nezajímavý údaj, pokud alespoň hodinu, tak to už je celkem slušné. Ale i tak, pokud mají Britové spotřebu 33*24GWh denně, tj. něco kolem 800GWh, tak je těch 8-10GWh pořád jenom něco málo přes jedno procento.

  3. Největší indická společnost na těžbu uhlí, která
    Největší indická společnost na těžbu uhlí, která produkuje přes 80 % veškerého uhlí spotřebovaného v Indii, se chystá uzavřít 37 svých dolů. Důvodem jsou peníze – doly začínají být prodělečné, a za to prý může nátlak a rozvoj solární energetiky.
    http://www.hybrid.cz/nejvetsi-uhelna-spolecnost-sveta-omezuje-tezbu-kvuli-obnovitelnym-zdrojum

    https://www.casopis-sifra.cz/nejvetsi-indicka-spolecnost-na-tezbu-uhli-hromadne-zavira-sve-doly-ve-prospech-solarni-energie/
    Indie investuje do nových uhelných elektráren
    http://iuhli.cz/indie-investuje-do-novych-uhelnych-elektraren/

  4. Nejak tomu nerozumiem…
    UK nie je zem, kde by bol nadbytok

    Nejak tomu nerozumiem…
    UK nie je zem, kde by bol nadbytok slnecneho svitu a produkcia metra stvorcoveho solarneho panela v UK je oproti produkcii rovnakej plochy niekde v ludoprazdnej oblasti africkych pusti priepastna. Zaroven mame uz zvladnutu a overenu technologiu HVDC, ktora dokaze na velke vzdialenosti prenasat obrovske kvanta energie s minimalnymi stratami, podstatne mensimi ako dnes rozsireny vysokonapatovy AC system. Staci si za facku prenajat nejake promile alzirskej, marockej alebo tuniskej puste, (prip. dokonca zdarma za protihodnotu poskytnutia casti vyrobenej energie), naskladat tam panelov do bludu a potiahnut kabel. Ucinnost a efektivita niekolkonasobne vyssia a este im miestny ludia budu vdacni za podporu miestneho regionu. Win-win riesenie.

    1. Problémy s přenosem elektrické energie jsou stále
      Problémy s přenosem elektrické energie jsou stále nedořešené. I ona technologie HVDC má ztráty. Sice mnohem menší než AC, ale jsou tam. Pak potřebujete měnírny. Potřebujete položit kabely. I kdyby to bylo na mořské dno, není to jednoduchá záležitost a ani levná. Víme, jaké problémy mají naši němečtí sousedi s rozšířením infrastruktury.
      To jsou tecnické problémy. Pak jsou tady geopolitické okolnosti. Dostane-li se do oblasti, která není úplně politicky stabilní, skupinka nějakých fanatiků, zavelí džihád a všechno odpálí do vzduchu. Je to problém. Proto se projekt Desertec nijak zlášť nerozjíždí. Něco málo se udělalo, ale pořád musíte mít na paměti, že investice to jsou nemalé a návratnost se počítá v desítkách let. Potřebujete dlouhodobé záruky, které vám v této oblasti nikdo nedá. Daleko lepší projekt je distribuovat elektřinu z Islandu vyrobenou pomocí tepla z geotermálních vrtů. Sopka je lepší a spolehlivější než terorista. 🙂

  5. Hurá, oslavujeme! Kolik úsilí stálo se té náhlé energie
    Hurá, oslavujeme! Kolik úsilí stálo se té náhlé energie zbavit, aby se přenosová soustava nezhroutila? Zatímco tyhle extrémy jsou pro rozvodnou síť obrovskou pohromou, ekologisti slaví.
    To je jako kdybychom se radovali z povodně kolik máme zadarmo vody nebo z úderu blesku- tolik elektřiny zadarmo.

    1. tažko súdiť, keď nevieme aký bol prírastok oproti
      tažko súdiť, keď nevieme aký bol prírastok oproti „normálu“.
      možno to bolo 50%, možno len 10%.
      s niečim takým sa hádam počíta už pri výstavbe, že určite budeš musieť odvádzať šťavu niekam, či?

      okrem toho – aká je alternatíva?
      Primárne sa potrebujeme zbaviť ropy a plynu z Ruska a blízkeho východu

      máme k dispozicii niečo lepšie, než to takto lepiť z sub-optimálnych zdrojov?

    2. Předpokládám že se nemuseli zbavovat téměř žádné
      Předpokládám že se nemuseli zbavovat téměř žádné energie. Vzhledem k tomu že masově využívají plynové elektrárny a ty jdou velmi dobře regulovat. Mají nájezd z 0 na plný výkon do půl hodiny a podobně rychle se dají i odstavit. Takže je jen odstavili a tím ušetřili. Spíše moc nechápu zrovna to srovnávání k jaderné energetice která právě nejde moc dobře regulovat a tudíž zrovna z jaderné energetiky neušetřili vůbec nic.

    3. to sú ale kecy. Pred 10 rokmi nebolo nič, teraz je toto, čo
      to sú ale kecy. Pred 10 rokmi nebolo nič, teraz je toto, čo bude o 10 rokov? My tu budeme len kuvikať a kuvikať. Pritom je to celé o niečom celkom inom. O úhrne energie, ktorý je ročne k dispozícii v danej zemepisnej oblasti Samozrejme, že keď sa všetko tlačí zo zopár zdrojov(centralizovaná energetika), je treba veľké výkony. Ale vo filozofii distribuovanej multi-energetiky nemá také sčitovanie žiadny praktický význam. To je akoby som sčítal všetky obedy , ktoré ľudia denne zjedia a zaumienil si, že ich stoj čo stoj budem rozvážať zo zopár stoviek vývozných stredísk. Ale slnko svieti rovnomerne po celej krajine a úhrn je mnohonásobne prekračujúci potrebu aj v Nórsku, nielen v UK alebo v Afrike. Ale zadubencovi to nevysvetlíš.

      1. Článek: „Větrné turbiny a solární panely jsou pro země,
        Článek: „Větrné turbiny a solární panely jsou pro země, jako je Británie, mrháním penězi, řekl bývalý vědecký poradce britské vlády David MacKay. Nejvhodnějším prostředkem k dosažení nulových emisí je v Británi kombinace jaderné energie a využívání fosilních paliv při zachycování a ukládání oxidu uhličitého, řekl profesor MacKay ve svém posledním rozhovoru, který poskytl minulý měsíc několik dní před svou smrtí.“ Při vší úctě k panu profesorovi je to pořád o souboji centrální a decentralizované energetiky. Pokud mám technologie, které mi po většinu roku zajistí soběstačnost, nezávislost a výrobu v místě spotřeby, tak musím vykrýt jen extrémy. A k tomu opravdu nepotřebuji jaderku, plynovku a další. Možná to bude agregát, možná kogenerace, možná jen brutální kapacita baterie, uvidíme. Ale chápu, že pohodlnější jedinec to prostě neřeší a připojí se na rozvodnou síť automaticky (nájemník obvykle na výběr nemá, je to věcí majitele objektu) a někde se obrovské mase takových jedinců ta elektřina vyrobit musí.
        A jen na okraj – koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Partnery webu oenergetice.cz jsou ČEZ a Innogy, tedy RWE.

        1. Já bych profesora McKaye zas tak nehanil. Četl jsem jeho
          Já bych profesora McKaye zas tak nehanil. Četl jsem jeho knihu „Sustainable energy without hot air“ a je to obdivuhodná ukázka počtářského umění a souhlasím s hlavním závěrem knihy, že v prvé řadě by se mělo přestat s nehorázným plýtváním energiemi.
          Co profesor ovšem absolutně „nedal“ byl radikální pokles ceny vyrobené elektřiny z větrných a FV elektráren a empirické ověření, že hlavní problém s integrací OZE do sítě je v hlavách energetiků, holt se musí věci dělat trochu jinak.
          U větrných elektráren je pokles cen dán především obrovským pokrokem v konstrukci, takže zatímco mu vycházelo, že na ploše GB VtE, konstrukce vzor 2005, nevyrobí dost energie pro GB, dnešní konstrukce mají potenciál pokrýt (alespoň bilančně) všechny energetické potřeby celé EU jen s využitím britských výsostných vod. A pokrok frčí dál, konkurence je mimořádně tvrdá. O vývoji cen FV panelů se ani nemá smysl rozepisovat. Výsledkem je, že se dnes v GB staví na čistě komerční bázi VtE a FVE. Už to tam cenově vychází, díky uzavírání uhelných elektráren a špatnému propojení na kontinent mají silovou elektřinu dražší než EEX.

          1. Hanění jsem dalek. Je to prostě o jiných světech. Taky
            Hanění jsem dalek. Je to prostě o jiných světech. Taky nechápu lidi, co maj ty tlamoknihy (Facebook) a jsou na nich závislí. On prostě na tom vyrostl a s tím i umřel. Viděl jsem to a vidím to i na VŠB-TUO. Přesto narazíte i zde na profesně i věkově starší lidi, kteří naopak decentraliaci energetiky a rozmanitost zdrojů s chytrými sítěmi doslova milují.
            Zažil jsem nástup počítačů a postoj na tehdejší vysoké škole od největších autorit k nim byl jasný – softverem uhla něnakopeš. A fertig.

Napsat komentář