Skotsko chce využít energii mořských proudů

Britská společnost Atlantis Resources se ve Skotsku hodlá prosadit v oblasti výroby čisté energie na mořském dně. Jak informuje například žurnál Bloomberg, v současném tržním prostředí to rozhodně nebude nic snadného.

Podmořská turbína AR1000 společnosti Atlantic Resources
foto: Atlantic Resources

K tomu, aby se společnost Atlantis Resources dostala k vládní podpoře, se totiž musí „čistotou“ přiblížit přílivovým elektrárnám a výkonem těm jaderným. Prakticky každý rok nabízí britská vláda „kus horkého koláče“, respektive pobídek na výrobu energie.

Letošní nabídka má podobu koláče, který má hodnotu přibližně 363 milionů dolarů. A pokud si z něj chce společnost Atlantis Resources ukousnout, musí zajistit, že dokáže generovat jeden megawatt za přibližně 125 dolarů.

V praxi to znamená, že tedy musí jít s vlastní cenou o 70 % níž, než kolik činí dosavadní standard. Jen tak se ale dokáže prosadit v konkurenci, kterou tvoří přílivové, větrné a jaderné elektrárny. A všechny tyto podskupiny výroby energie už dokáží v nízkých cenových horizontech pracovat.

Bloomberg nehodnotí kvalitu záměru nebo jeho realizovatelnost, ale upozorňuje na fakt, že se britský trh s energiemi profesionalizoval do takové míry, že se ne-levné nebo ne-ekologické způsoby výroby elektřiny prakticky nemohou prosadit.

A vlastně i ty ekologické a čisté mají co dělat, pokud chtějí dojít svého naplnění. Atlantis Resources věří, že se prosadí, protože „sedí“ na zdroji, který by dokázal pokryt pětinu spotřeby celé Británie. A tou je energie mořského proudění.

„Že něco takového funguje, už dokazují turbíny MyGen v Severním moři. Čtyři instalované turbíny dokáží vyrobit bez problémů 6 MW, a celý projekt v případě realizace bude schopen generovat 86 MW,“ píše Bloomberg.

A co si tedy žádá společnost Atlantis Resources? Takový podíl vládních dotací na výrobu energie, aby mohla investovat 125 milionů dolarů do rozvoje vlastního montážního zařízení a výrobní linky ve Skotsku.

S ní by totiž dokázali nejen instalovat 269 turbín pod mořskou hladinu u Pentland Firth, ale také rozjet výrobu ve velkém. „V současnosti totiž existuje značná poptávka po podmořských turbínách, ale na výrobu nejsou kapacity.

Zakázky se přitom vrší, ať už z Francie, Jižné Koreji nebo Indonésie,“ zaznívá z Atlantis Resources. „Pokud by to vyšlo, mohlo by se Skotsko stát energetickou velmocí, něco jako Saudskou Arábií, ale přes čisté zdroje energie.“

5 Comments on “Skotsko chce využít energii mořských proudů”

    1. Tak funguje to dost podobně jako větrníky nad vodou,
      Tak funguje to dost podobně jako větrníky nad vodou, akorát je to o něco menší a masivnější pro nasazení pod vodou.

      Teď to chtějí začít vyrábět v plánované nové továrně ve Skotsku masově, a tak se teď hádají o dotace, bez kterých se jim to nevyplatí dělat.
      A Británie už má projektů i zahraničních na „alternativní“ energetiku taková kvanta, že masově skoro vše omezuje 125 dolary za kW/h a chce ještě níž. Ovšem tohle podle mě může dostat podporu větší, protože to je místní světový průkopník, který má ještě šanci na zabrání velké části globálního trhu.

      1. Princip chapu. Ale cekal jsem nejake detaily o morskych
        Princip chapu. Ale cekal jsem nejake detaily o morskych proudech u Skotska, zda jsou bez preruseni, nebo zda se meni s prilivem/odlivem, nebo jsou sezonni. Jaky max. vykon muze takova turbina generovat apod. Takova novinka dostane urcite nejaky grant a tak se zrejme vejde do stropu 125 USD/MW nebo kW? V clanku je za MW a to je jaksi hloupost.

  1. Parametry lokality a turbíny by nebyly? Zejména potřebná
    Parametry lokality a turbíny by nebyly? Zejména potřebná rychlost, minimální rychlost, hloubka atd? O podmořských turbínách jsem četl už před lety, stejně tak o obrovském potenciálu, který se v oceánech skrývá, ať už v proudech, nebo v místech kde proudy stoupají a klesají na základě rozdílné hustoty. Dostupný potenciál je minimálně v desítkách GW stabilního výkonu, který by mohl pobřežním a ostrovním státům výrazně přispět k relativně čisté energetice.

Napsat komentář