Škoda Auto chce lepší energetický mix pro elektromobilitu

Jan Horčík - 22 Únor 2012

Včera proběhl v Praze český energetický kongres ‚Žofínské fórum‘. Hlavním tématem fóra byl budoucí energetický mix v České republice. Kongresu se zúčastnilo zhruba 250 zástupců z oblasti energetiky, politiky a průmyslu. Petr Kristl, vedoucí vývoje elektromobility a elektrické trakce automobilky , představil strategii elektromobility české automobilky Škoda Auto.plynová elektrárna GE Flexefficiency

Plynová elektrárna GE Flexefficiency s 61% účinností
foto: GE

„Pro dosažení cíle bezemisní mobility musí všechny participující skupiny táhnout za jeden provaz: automobilky, výrobci energie i politici“, zdůrazňuje Petr Kristl, vedoucí vývoje elektromobility a elektrické trakce automobilky ŠKODA.

„Akce, jako toto fórum, podstatnou měrou přispívají k dalšímu prohloubení spolupráce a ke společnému vývoji trvale udržitelných řešení. Jako jeden z největších českých průmyslových podniků a automobilka s celosvětovou působností bere ŠKODA svou ekologickou odpovědnost velice vážně a v současné době aktivně prověřuje možné scénáře bezemisní mobility.

Již několik týdnů testuje Škoda Auto s deseti elektromobily Octavia Green E Line elektrický pohon v běžném každodenním provozu. je prvním čistě elektricky poháněné české automobilky. Testovací flotila vozů Octavia Green E Line má poskytnout důležité poznatky pro další vývoj elektrického pohonu až do stavu připraveného pro sériovou výrobu.

Zemní plyn na vzestupu

Žofínské fórum se ale točilo především kolem výroby energií v národním měřítku. Státní energetická koncepce by podle většiny účastníků měla být ekologická, založena na úsporách energie, na vyváženém mixu palivoenergetických zdrojů a na konkurenci mezi energiemi. Aktualizovaná energetická koncepce by také měla zejména směřovat k vysokému zhodnocení energetických vstupů.

Silnou lobby měl zemní plyn. „Zemního plynu je na rozdíl od jiných fosilních paliv stále více a tak je nezbytné, aby některá doporučení v připravované Státní energetické koncepci nebyla v konfliktu s otevřeným energetickým trhem a neomezovala konkurenci na trhu paliv,“ řekl dnes Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie.

„Skladba primárních zdrojů energií České republiky se s nízkým podílem zemního plynu významně liší nejen od vyspělých zemí, ale dokonce i od světového průměru. Podíl zemního plynu u nás je dnes 18 procent, ve střednědobé budoucnosti by se měl ale zvýšit alespoň na 23 procent,“ dodal Petržilka na 127. Žofínském fóru, kterého se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Preferovaná výroba elektřiny z jádra je rovnoměrný proces s nízkou regulací. Dnes zatím podle tiskové zprávy ČPU nelze regulovat tento zdroj obnovitelnými zdroji, a proto pružným zdrojem, který tento zdroj vyvažuje, je podle oborové asociace pochopitelně právě zemní plyn. “Navíc, vezmou-li se v úvahu všechny externality, řada obnovitelných zdrojů má horší parametry než zemní plyn,” píše se v tiskové zprávě ČPU.

Plynové elektrárny jsou podle zástupců plynárenského průmyslu velmi flexibilní, jsou schopny okamžitě najet i rychle se odpojit. Jejich provoz s pološpičkovým a špičkovým výkonem je velmi ekonomický.

„Pro jaderné elektrárny je dnes typický rovnoměrný výkon a rostoucí potřebu pružného vyrovnávacího výkonu mohou uspokojit právě plynové elektrárny a plynové kogenerační zdroje. Počítat bychom měli i s určitým rozvojem kogenerační výroby elektřiny a tepla, popř. chladu na bázi využití zemního plynu, tzv. „ostrovní“ výrobou elektřiny,“ řekl prezident Oldřich Petržilka.

Náhradou některých uhelných zdrojů, které budou v budoucnu zakonzervovány, by mohly být právě plynové elektrárny. Jejich výhodou je fakt, že výstavba je velmi rychlá. Jde pak o relativně malý a “nenápadný” zdroj, který vypouští celkem nízké emise a který lze vystavět na místech, kde předtím stávaly uhelné elektrárny. Tím se lze vyhnout největším průtahům, které jsou obyčejně spojeny s jednáním o pozemcích apod.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jolinar

Nemam nic proti plynovym elektrarnam, ale domnivam se ze budoucnost je v decentralizovane produkci energie. Ja osobne bych si vsadil na LENR (low energy nuclear reaction) jako je napriklad E-Cat (http://ecat.com), take doporucuji prezentacni video od NASA http://technologygateway.nasa.gov/media/CC/lenr/lenr.html


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?