Shell: auta na benzin či naftu do roku 2070 zmizí

Jan Horčík - 21 Říjen 2013

Během příštích 50 let ze silnic prakticky vymizí ropná fosilní paliva, předvídá ropný gigant Shell. No… kdo by to byl řekl, že?! Světový průmyslový gigant připravil dva možné scénáře budoucího vývoje nazvané "Hory" a "Oceány". auto Shell New Lens Scenarios

Jak by mohl vypadat svět za 50 let?
foto: video Shell/YouTube

V prvním případě - tedy scénáři zvaném "Hory" - se hlavním zdrojem energie stane od roku 2030 zemní plyn. V případě druhého scénáře to bude solární energetika a další typy obnovitelných zdrojů energie.

Shell si dal s předpovědí budoucího vývoje nemalou práci. Výsledkem, který je veřejnosti k dispozici je 50stránkové PDF (12 MB), které nabízí poměrně zajímavý pohled na vývoj během příštích dekád.

Každému tématu se tam nicméně Shell věnuje jen poměrně stručně. Například kolem strany 20 se dozvíme, že v případě dopravy bude hlavní roli hrát měnící se infrastruktura. Velký důraz je opět kladen na a .

"Kompletní odstranění ropy z pozemní dopravy je vskutku kolosální podnik," píše se doslova v dokumentu nazvaném "New Lens Scenarios". Vzhledem ke klesající poptávce, zvyšující se účinnosti automobilů, zvyšujícímu se podílu zemního plynu, elektřiny a vodíku dosáhne podle zprávy poptávka po tekutých palivech vrcholu v roce 2035 a následně bude klesat.

Do roku 2070 pak bude svět zcela bez automobilů poháněných ropnými deriváty. A do konce století pak bude natolik rozšířená vodíková infrastruktura, že dominovat budou především elektromobily a vodíková auta.

Shell
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Proč se držet při zemi, když teď jsou dopravní prostředky plující v magnetickém poli Země nepotřebující žádné ohyzdné silnice. To by současní mocipáni museli uvolnit současné tajné výzkumy.

Obrázek uživatele Jolinar

anebo to vy vyvinete a ja to vyrobim, co vy na to? Pujdem 50:50 ne? :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale to není žádné nové zjištění! Tento argument byl prakticky u vzniku fotovoltajiky a větrné energetiky. Nejsmutnějším zjištěním je to, že nelze spoléhat na zásoby zemního plynu. Ten jako průvodní medium ropných ložisek je procentuálně v menšině. A je otázkou jak dlouho vydrží boom "břidlicového plynu".

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Boom břidlicového plynu má podle odhadů v USA vydržet přibližně 300 let dle dnešních zásob (které porostou). To je celkem dlouho... Ostatně já si nemyslím, že by auta přecházela na jednu technologii. Automobilky už to stálo moc peněz. Takže pojedou obě technologie zároveň a často i v kombinaci. Hybrid s pohonem na zemní plyn a elektřinu mi připadá jako docela dobrý stroj.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Koukám, že je pořád spousta lidí co věří ve vodíkové hospodářství. Ale to je v principu nesmyslné - vodík se špatně skladuje, draze vyrábí atd.

Můj favorit je stále metanol (a lidi si brzy začnou dávat pozor aby ho nepili)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Naprosto s vámi souhlasím. nejde jen o vodík. Vyrobit levné magnetické pole nebo vzduchový polštář pro levný pohon dopravy je zatím utopií, jež možná změní budoucí generace odborně vzdělaných vynálezců. Doufejme, že se to bude týkat i evropských vzdělanců když ne přímo Čechů. Nejsem rasista, ale je ostudou, že výzkumným a vývojovým tygrem nových technologií se stávají asijské národy.


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol