Šéf designu McLaren si navrhl elektrickou loď

Frank Stephenson je designovým ředitelem McLaren Automotive. Nedávno představil svůj plně elektrický a kompletně dřevěný člun Riverbreeze.

Elektrický člun Riverbreeze designéra Franka Stephensona
foto: Frank Stephenson

Šéf designu v McLarenu si svůj dřevěný člun postavil sám pro sebe jako rekreační stroj. Loď sice připomíná rychločluny, které umí dosahovat extrémních rychlostí, ale tohle není ten případ.

Loď je vybavena „pouze“ elektromotorem o výkonu 4,2 kW a bateriemi o kapacitě 14,7 kWh (olověné Varta 12 V). Hlavní výhodou elektrického pohonu je v tomto případě naprostá tichost a klid pro rozjímání.

Riverbreeze („Říční vánek“) je dlouhá 9,5 metru a Frank Stephenson s ní jezdí až k blízkosti místa kde vyvěrá Temže. Elektroloďi dojdou baterie zhruba na polovině cesty, ale díky mnoha nabíjecím bodům po cestě není problém dobít.

Stephenson říká, že na vodě rychlost nepotřebuje. „Nejsou žádné říční zákony omezující pití, takže si zapálíme fajfku, popijeme nějakou whisky a máme se dobře,“ vysvětluje.

Navíc, dostatek adrenalinu a rychlosti si Frank Stephenson užívá na své supervýkonné motorce Ducati, kterou sám navrhl.

4 Comments on “Šéf designu McLaren si navrhl elektrickou loď”

  1. Pane Radovan.
    Tenhle ksindl

    Pane Radovan.
    Tenhle ksindl z plavební inspekce co buzeruje lidi na dovolené na vodě u Baťova kanálu a kdekoliv jinde neřešte. Jak vám dokáže, že jste pil. Bez vašeho souhlasu nesmí pořídit fotografii nebo video vaší osoby nebo vás donutit k dechové zkoušce. To může jen policista. Jinak to je zásah do vašich osobnostních práv dle OZ s kterým musíte souhlasit. Proto jsou všude ty cedule prostor je střežen kam. systémem atp. a vstupem dáváte souhlas.
    A průkaz tomu pánovi z inspekce zahodit do vody a tím pro vás není nic jiného než každý jiný člověk a ať dokáže, že svůj průkaz jen neztratil a že jste mu ho vyhodil vy 🙂
    Přece by jste si nenechal dát pokutu v desetitisících.
    Stát a jeho orgány počítají s tím, že se lidi bojí a nechají si to. Ale nezapomeňte, že současné zákony nahrávají darebákům, kteří si naopak nenechají nic a proto jsou ve všem co dělají tak úspěšní a nikdo na ně nemůže.
    Zde platí známé pořekadlo, kdo se bojí nesmí do lesa. 🙂

    1. Dovolím si s Vámi pane
      Dovolím si s Vámi pane Radku jako veslař znalý řek a nádrží v ČR, SR, At a De nesouhlasit. Pravidla pro provoz na řece se hodně podobají těm na silnici. Včetně dopravních značek. Zvláště pak, pokud na ní probíhá veřejná osobní doprava (lodi se žlutou bójí a absolutní předností v jízdě), což je případ i Baťova kanálu. A dohled vykonává právě PČR a SPI.

  2. „Nejsou žádné říční
    „Nejsou žádné říční zákony omezující pití, takže si zapálíme fajfku, popijeme nějakou whisky a máme se dobře,“ Tož to se tam mají angláni fajn. U nás si půjčíte hausbót nebo člun na Baťově kanále a je to s vůdcem plavidla (i když nepotřebuje kapitánský průkaz)stejně jako s řidičem – alkohol nula. A ještě se kromě PČR kolem projíždí orgán Státní plavební inspekce, který Vás zpokutuje taky. A podle své metodiky, že na nevlastníky průkazu musí být větší přísnost – nelze jim vzít průkaz – rozdává desetitisíce. A fakt jezdí, taky jsem ho na vodě potkal.

Napsat komentář