Sdílené vozy jako lék na ucpaná města? Češi svá auta půjčovat nechtějí

Hustý provoz a ucpané silnice trápí města na celém světě. Pomoci mělo sdílení vozů, které řada měst podporuje bezplatným parkováním.

V Praze je sdílených automobilů aktuálně několik stovek, většina z nich ale patří firmám, které je za peníze pronajímají lidem. Na obrázku vozidlo společnosti Anytime Carsharing.
foto: Anytime Carsharing

Sdílené vozy měly být receptem na efektivnější osobní dopravu. Ve většině aut v českých městech totiž kromě řidiče nesedí nikdo další. Běžní Češi si ale na myšlenku sdílení vlastního vozu zatím nezvykli. Může za to česká mentalita, tvrdí odborníci.

Dobrým příkladem je Praha, kde je podle dat Technické správy komunikací průměrná obsazenost pouhých 1,3 člověka na vůz. Sdílením tedy mělo dojít ke snížení počtu vozů ve městech a zmírnění provozu. Řada měst včetně naší metropole proto sdílené vozy podporuje tím, že jim umožňuje bezplatně a neomezeně parkovat v centru.

V Česku je aktuálně 760 sdílených vozů

Ke sdílení vozů u nás zatím dochází jen ve větších městech. Majorita carsharingových společností přitom nabízí nové vozy, které si zákazník může za poplatek půjčit.

„Podle našich údajů je v Česku k dispozici 760 sdílených vozů, hlavně v Praze a Brně. Také roste počet stálých zákazníků, kteří využívají tuto službu opakovaně každý měsíc minimálně jednou,“ říká Roman Filip, předseda Asociace českého carsharingu.

Podle něj službu vítají především mladší lidé, pro něž carsharing představuje svobodu a mobilitu za rozumnou cenu. Zda carsharing skutečně pomáhá snížit městský provoz, ale podle odborníků jisté není.

„Podle teorie může jedno sdílené auto nahradit 10 až 15 vozů. Carsharingové firmy v Česku ale podrobná data o využívání nezveřejňují. A i v zahraničí prakticky neexistují výzkumy, které by potvrdily, že sdílení vozů pomohlo snížit počet aut ve městech,“ říká Stanislav Gálik, psycholog a výkonný ředitel inovační laboratoře AuresLab, jež vývoj na trhu sleduje.

Sdílet vůz s ostatními nechceme

Podle Gálika jsou carsharingové společnosti pouze moderním druhem autopůjčovny, která je dostupnější a pohodlnější, avšak jinak se podstatně neliší. Asociace českého carsharingu to nevyvrací.

„Společnosti zajišťující carsharing prostřednictvím flotily moderních vozů, které samy provozují, opravdu fungují na bázi půjčování vozů za úplatu. Zákazníci carsharingových společností ovšem nemusejí do půjčovny. Zákazníci sdílejí vozy s jinými zákazníky a někteří z nich třeba pak vůbec nemají vlastní vůz,“ dodává Roman Filip.

Gálik vidí další důvod, proč se v tuzemsku zatím výrazněji neprosadilo ani takzvané peer-to-peer sdílení (sdílení mezi lidmi), ve zvyklostech obyvatel. „Představa, že vůz, ve kterém jezdí, před nimi používaly stovky lidí, je většině Čechů poměrně nepříjemná. Než by se zbavili svého vozu a místo toho si půjčovali sdílený, raději si ponechají svůj vlastní,“ tvrdí.

Data inovační laboratoře AuresLab také ukazují, že s nástupem sdílených vozů nijak neklesá zájem o běžné půjčovny nebo koupi automobilu.

Nedávná studie zkoumající vliv sdílených a „spolujízdových“ služeb na dopravu v San Franciscu přitom ukázala, že po jejich spuštění provoz rapidně zhoustnul.

Zajímavý fenomén se objevil také v Japonsku, kde roste počet zákazníků carsharingových služeb, kteří si auto pronajmou, ale nejezdí s ním. Místo toho je používají například jako místo k převlékání, sledování televize nebo procvičování angličtiny.

tisková zpráva

85 Comments on “Sdílené vozy jako lék na ucpaná města? Češi svá auta půjčovat nechtějí”

  1. Ono bohate staci jezdit s detma. Pak mate ze zakona narizenu
    Ono bohate staci jezdit s detma. Pak mate ze zakona narizenu sedacku a na sdileni aut muzete zapomenout.

    Pak taky disluze pizapomnela na jeden dribnej fajkt, sdilene auto musi byt v pesim dosahu od startovni destinace, jinak to nema smysl. A to zaridi jen a pouze autonomni vozy.

    1. Což je případ sdílených kol, zvláště idiotského
      Což je případ sdílených kol, zvláště idiotského staničního systému Next Bike i Rekolo (z donucení byrokraty), k němuž musíte vždy dojít a vědět, kde je, stejně tak jako vědět, který je co nejblíže místu, kam hodláte dojet. Máme v Ostravě druhým rokem. Světově ověřený je vyjdu z domu, rozhlédnu se, a vidím kolo. Přicházím, odemykám, ideálně mobilem, jedu. Jsem na místě, odložím, zamykám. To má smysl a i když třeba v Praze, Olomouci či Brně po rozhlédnutí Rekolo obvykle hned neuvidím, vidím v aplikaci, kde je nejbližší. Ale to je obvykle řešitelní jejich větším počtem. A podobné je to i s auty.

      1. Souhlasím. Jsem jen dalek toho, nazývat tyto půjčovny s
        Souhlasím. Jsem jen dalek toho, nazývat tyto půjčovny s mobilními aplikacemi jako sdílené cosi. Majitel je jen jeden. Ale ono to přijde, až budou autonomní auta. Pak ráno u botníku nandám boty, klepnu na hodinkách/mobilu/zrcadle kam chci jet a než vyjdu před barák, už tam stojí drožka. Tohle je městská doprava budoucnosti. Zmizí pak autobusy a nejspíš i tramvaje.

              1. 350 tis. lidí je nedostatečný popis. Chtělo by to znát
                350 tis. lidí je nedostatečný popis. Chtělo by to znát kdo kdy odkud a kam cestuje. Z toho by se pak dalo odhadnout, kolik autonomních vozidel bude potřeba k pokrytí nároků cestujících.

                A navíc, už to není budoucnost, ale přítomnost! Mrkněte na Waymo one, Arizona, Phoenix.

                Tohle totiž změní náš přístup k mobilitě, jako takové.

                1. Bohužel PRT nenahradí autobusy, ale spíše standardní
                  Bohužel PRT nenahradí autobusy, ale spíše standardní taxi. Lidé se shromažďují na zastávkách autobusů, zatímco pokud má PRT každého pasažéta vyzvednout doma, tak je to mnohem logisticky i dopravně náročnější.

                2. Koukáte se na to hodně skepticky až omezeně. Systém,
                  Koukáte se na to hodně skepticky až omezeně. Systém, který popisuju, zabije taxíky, autobusy a dost možná omezí tramvajové linky pouze na kapacitní. Ano, bude to chtít desetitisíce těchto aut, aby měli okamžitou kapacitu shodnou s MHD. Ale to je řešitelné. A logistika problém vůbec není. Ten systém by se snadno a rychle naučil zvyklosti pasažérů, aby držel potřebné zásoby aut poblíž míst a časů, kdy budou třeba.

                  Jaká je kapacita? Vyjděme z dat dopravního podniku pražského:
                  Autobusy přepraví denně 355 614 lidí. Takže cca 150 tis. v ranní špičce, která trvá tak 3-4 hodiny. Takže max 50.000 lidí za hodinu. Jaká je průměrná délka jízdy jednoho pasažéra? 30 minut? Pak by stačilo 30.000 aut, která by to pokryla. Pokud ale budeme motivovat cestující slevou na jízdném, když nepojedou sami a cestou si mírně zajedou pro nabrání dalšího cestujícího, můžeme to srazit třeba na 15.000 aut, která by tak nahradila 1169 autobusů.

                3. Já to možná vidím skepticky, ale dopracovali jsme se ke
                  Já to možná vidím skepticky, ale dopracovali jsme se ke stejnému výsledku, tedy 1 bus nahradí 15 aut.

                4. Autobusy samozřejmě zůstanou. Jen budou elektrický, to je
                  Autobusy samozřejmě zůstanou. Jen budou elektrický, to je celý.

                5. Plus výhody pro cestující, žádné chození a čekání na
                  Plus výhody pro cestující, žádné chození a čekání na zastávkách, žádné ježdění někam, kam nechci. Záleží to ale na výsledné ceně. Pokud top někdo přepálí, tak se to neprosadí.

  2. off
    Indie chtěla zrušit spalováky do roku 2030, tedy mnohem

    off
    Indie chtěla zrušit spalováky do roku 2030, tedy mnohem dříve než většina západních států.

    Slova indického ministra dopravy z roku 2017 šokovala automobilový průmysl:
    „I am going to do this, whether you like it or not. And I am not going to ask you. I will bulldoze it,“ he said at an industry conference.

    Ale od té doby slevili na pouhých 30 % aut.

    https://www.bbc.com/news/world-asia-india-48961525?fbclid=IwAR1nUF2Z3TsIWV_PkvL29LcGwvSzJnBSDi0IQvNnO4Qx0Iw54S3IEfQ_kAM

    1. To mi pripomina jak jsem kdysi cetl ze nekdy v sedesatych
      To mi pripomina jak jsem kdysi cetl ze nekdy v sedesatych letech prezident jiste africke zeme prohlasil ze oni asfaltove silnice stavet nebudou, protoze za x let budou vsichni letat vrtulniky. Jak muzete predpokladat, za tech x let nemeli ani vrtulniky ani ty silnice. Tohle je neco podobnyho. Kde by na to Indie asi vzala penize? Vim ze jsou i levnejsi auta ale treba ta opevovana nejlevnejsi TM3 ktera jde ted objednat v Japonsku s autopilotem stoji temer 6 milionu jenu. To se moc prodavat nebude ani v Japonsku, natozpak v Indii.

  3. Ale Češi svá auta sdílejí, viz Hoppygo.
    „Slova Jana

    Ale Češi svá auta sdílejí, viz Hoppygo.

    „Slova Jana Charouze i vzestupný trend carsharingu dokládá i úspěch carsharingové platformy HoppyGo, která za rok 2018 vyrostla na více než čtyřnásobek. Počet zákazníků se za minulý rok rozrostl na 50 tisíc uživatelů, kteří sdílenými auty najeli na 4 miliony kilometrů. Na platformě HoppyGo je k dispozici přes 1 500 aut a jejich majitelům firma za jejich zapůjčení do konce roku 2018 vyplatila přes 10 milionů korun.“

  4. Osobně si myslím, že za malým využíváním sdílených
    Osobně si myslím, že za malým využíváním sdílených aut v ČR (tedy mohu hodnotit jen Prahu) spočívá v ceně. Většina carsharingů je na principu krátkodobého půjčení, kde se počítá minutová sazba. A ono když si půjčíte auto za 5,- Kč/minutu, a pak se při jízdě ze Smíchova do Krče (pro nepražáky – cca 9 až 10km) seknete na jižní spojce na půl hodiny (tj. 150,- Kč) tak litujete, že jste si nekoupili lístek za 32,- kaček a nejeli metrem a busem.
    Podle mne by tomuto tipu carsharingu prospěla nějaká kombinovaná sazba za čas a ujeté km, protože platit jen za čas, se ve velkoměstě se zácpama prostě nemůže vyplatit. I já a to jsem velký nadšenec a podporovatel to využívám jen v nejnutnějších případech.

    Daleko víc se mi líbí koncept HoppyGO. Tedy sdílení aut na dlouhodobější použití. Tím se dá vykrýt občasná potřeba osobní přepravy, kterou jinak nezvládáte MHD nebo svým malým městským skákadlem. Třeba dovolené nebo stěhování.
    Přes rok cca 330 dní mi stačí MHD v kombinaci se Smartem (či jiným dvoumístným prckem) no a pak na dovču si za pár tisíc půjčím pořádnýho kombíka, nebo jako minule jsme jeli dvě rodiny a vzali jsme si Multivana.

    1. I přes občasné stání v koloně (což ale předem více
      I přes občasné stání v koloně (což ale předem více když si zadáte do google map trasu) mi stále připadá luxusní, že mi někdo půjčí na hodinu nové auto jen za 300 korun a navíc mi platí benzín a parkování.
      Takhle když to platíte v každé jízdě, tak to je holt víc vidět, ale ve vlastním to platíte také. Vím to ze své zkušenosti, 150 Kč za stání v koloně bolí, protože u vlastního auta většinou počítáme jen s benzínem a ostatní jednorázové výdaje přehlížíme, ale ve skutečnosti to vychází dost podobně. U auta za 400 tisíc je jen každodenní ztráta hodnoty 150 Kč ať stojí na ulici nebo s ním jedete v koloně.

      1. Za 3650,- Kč mám celoroční kupon „jízden“ na neomezené
        Za 3650,- Kč mám celoroční kupon „jízden“ na neomezené užívání MHD včetně vlaku. V poměru k této ceně mě 300 za hodinu zápůjčky auta jen na hodinu naprosto odrazuje, a přistoupím k ní jen ve zcela krajním případě. To se nemůže uživateli vyplatit.
        Jo kdyby tam bylo za minutu jízdy – tj. nějaká jakž takž průměrná hodnota ve vztahu ke km. Kupříkladu řekněme, že výchozí bude rychlost 50km/h – uživatel ujel s autem 100km, tudíž auto prokazatelně užíval jeho učelu 2 hodiny – platí 120 minut. Ujel 10 km (ale 20 minut stál v koloně), platí 12,- Kč. To by se s jejich používáním roztrhnul pytel a to by pravděpodobně vedlo k viditelnému snížení individuálně vlastněných aut. Jenže to by zase přišel na buben ten provozovatel.

          1. Ale ony všechny carsharingy, ať komerční
            Ale ony všechny carsharingy, ať komerční Ajo/Car4Way/Anytime/Autonapůl/Re.Volt či soukromé HoppyGo docela prosperují na to jak jsou krátce na trhu. Zkrachoval akorát eMuj, ale ten si za to mohl sám. Uvidíme ještě, jak s kartami zamíchají samotní výrobci, třeba příští rok Škoda se stovkami sdílených CitigoE, kde přeskočí toho prostředníka, co si nyní ukrajuje ze zisku.

        1. Já kupon nemám a mnohokrát se mi carsharing vyplatil i
          Já kupon nemám a mnohokrát se mi carsharing vyplatil i přesto, že to není služba primárně na ušetření ani jako náhrada za MHD, ale spíš alternativa k taxi. Je dost cest po Praze, kde autem za 15 minut jsem byl až před domem, zatímco MHD by to bylo 40 minut jízdy + se z báglama tahat na přestupech a pak z nejbližší zastávky domů. Jezdíme většinou dva, takže 15*5 Kč = 75 Kč autem vs. 2*32 = 64 Kč MHD je v tomto případě jasná volba.

          1. Ano, to je dobrý příklad k čemu se to opravdu hodí. Nejen
            Ano, to je dobrý příklad k čemu se to opravdu hodí. Nejen že jsou místa, kam je to MHD prostě vopruz (třeba je nejbližší zastávka témě kilometr do kopce – znám taková místa v Praze hned dvě), ale ještě lepší je ten příklad s báglama nebo kuframa.
            Dokonce když jsem Vás četl, tak jsem si říkal, že to je příležitost kdy Carsharing využije i člověk co vlastní své auto – konkrétně když někam poletím na dovolenou. Když se s kuframa a rodinou dovezu na letiště svým autem, zaplatím za zaparkování svého auta na letišti při 14ti denní dovolené nelibou sumu. Když se tam dovezu sdíleným autem věc je vyřešená za desetinu ceny.

    2. HoppyGo má za sebou mimořádně úspěšný rok. Počet
      HoppyGo má za sebou mimořádně úspěšný rok. Počet zákazníků se rozrostl čtyřnásobně na aktuální počet 42 tisíc uživatelů, kteří sdílenými auty najeli již 4 miliony kilometrů. Na platformě HoppyGo je k dispozici přes 1 500 aut a jejich majitelům firma za jejich zapůjčení vyplatila již přes 10 milionů korun.

      Zddoj;
      https://fdrive.cz/clanky/hoppygo-v-roce-2018-rozdalo-vice-jak-deset-milionu-a-vyrostlo-hned-ctyrikrat-3404

      Z toho mi vychází, že majitel auta dostal v průměru 2,50 za km. Se nedivím, že mají jenom 1500 aut, za takovou smesnou částku si málokdo nechá svoje auto huntovat cizím. I když potenciál tu je obrovský, aut stojících ladem je hodně. Na druhou stranu chápu, že pro vás jako uživatele je to zajímavé.

      1. Takže vlastně 42 tisíc lidí si jen za loňský rok svou
        Takže vlastně 42 tisíc lidí si jen za loňský rok svou občasnou potřebu nějakého auta uspokojilo pomocí 1500 automobilů.
        Je sice nesmysl to násobit, takhle to asi nefunguje, ale stejně představa, že by se potřeba auta u 4,5 milionu lidí uspokojila pouze 150000 automobily je nádherná.

        Ode mne to bude znít paradoxně, ale to je lepší varianta než celá elektromobila dohromady.

        1. Máte pravdu, je nesmysl to takto nasobit 🙂 Protože ne
          Máte pravdu, je nesmysl to takto nasobit 🙂 Protože ne každý má jenom občasnou potřebu auta. Jsou lidi, kteří auto potřebuji mít k dispozici pořád.

          A jste si jistý, že všech těch 42 tisíc lidí, uživatelů opravdu uskutečnilo jízdu? Protože to mi pak přijde při tom nájezdu 4 miliony km průměr na uživatele cca. 100 km, pokud dobře počítám. To je tak jedno použití za rok.

          1. Samozřejmě si tím jist nejsem, ani jsem ta čísla nehledal
            Samozřejmě si tím jist nejsem, ani jsem ta čísla nehledal (neověřoval) a vzal jsem ta Vaše. Na druhou stranu jak vy píšete, že někdo potřebuje auto pravidelně, tak jsou další skupiny lidí a je i skupina, která je potřebuje opravdu třeba jen jednou či dvakrát za rok. Sám do této skupiny patřím.
            Osobní přepravu řeším MHD, zakoupené zboží mi vozí zásilkové služby atd… Na víkendové výlety máme jedno auto se sousedem napůl, a větší auto jsem za poslední léta použil jen 2X. Jednou stěhování, a jednou dovolená kdy jsme si ještě s jednou rodinou dohromady půjčili Multivana.
            Teď už jen záleží na tom, jak je která z výše uvedených skupin obyvatelstva velká. Nicméně „ale může to být jen můj dojem, opět nemám žádná ověřitelná čísla“ se ta skupina do které patřím já zvětšuje na úkor té skupiny kterou jste popsal vy.
            Fakt věřím, že se zvětšuje skupina lidí, kteří již racionálně zhodnotily své potřeby osobní mobility, a došli k závěru, že se jim vlastnictví auta prostě nevyplatí.
            Ze své vlastní zkušenosti mohu říct, že z počátku to není nic jednoduchého – člověk je prostě na auto a život s autem zvyklý a o alternativách nepřemýšlí. Takte nejdřív se vám zdá mnoho věcí složitých až neřešitelných, ale je to jen zdání. Časem naopak přijdete na to, že ty alternativy jsou často mnohem pohodlnější – i když samozřejmě existují výjimky.

            1. Ano, čísla jsou z toho článku, ale těch 42 tisíc je
              Ano, čísla jsou z toho článku, ale těch 42 tisíc je počet uživatelů služby (registrací?) a nevím, kolik z nich ji aktivně využívá. Proto se mi to zdálo málo, že jenom cca. 100 km/uživatele/rok. Ale může klidně být… prostě si jednou za rok půjčím auto, protože buď doma nemám žádné, nebo nemám vyhovující. A nebo si půjčím na léto na víkendový výlet kabriolet, jen tak protože chci, případně prubnu nějakou elektriku, ze zvědavosti. Případně Mustang V8, protože jsem v tom nikdy nejel a chtěl bych. I takovýchto uživatelů tam pár bude, asi nebude vše jenom racionální 🙂

              Jaký je potenciál se uvidí v budoucnu. Ale to, že by lidé usuzovali, že se jim vlastní auto nevyplatí, to nevím. Aut se u nás pořád prodávají mraky, jejich celkový počet spíš stoupá. I když, pomalu byse to mělo nasytit, protože už máme v %CR tuším 5 milionů reg. osobáků, jedno auto na dva lidi 🙂

  5. OFF:
    Přemýšlím si tak nad tím jak se poslední dobou

    OFF:

    Přemýšlím si tak nad tím jak se poslední dobou nejen tady vyrojili hejteři snažící se udělat z elektromobilistů bandu exotů a z elektromobilů úplnou pitomost, až kvůli nim musela redakce zablokovat možnost anonymních příspěvků.

    Samozřejmě se od té doby vyrojila spousta nových přezdívek s krátkou registrací a prudí dál. Někteří se, ale pod stejnou přezdívkou vyskytují i na jiných serverech a to v takové míře, že člověka napadá jestli to snad není placená práce ovliňovat veřejné mínění.

    No a co nevidím dneska na serveru živě článek a v něm cituji výňatek:

    Jak totiž praví klasik, mnohé konflikty zítřka se uskuteční bez jediného výstřelu, neboť žijeme v informačním věku a protivníka je možné rozložit i zevnitř třeba právě skrze masivní šíření dezinformací a ovlivňováním veřejného mínění.
    Expertem je na to třeba Rusko, které s využitím nových zbraní hybridní války inovovalo svoji strategickou doktrínu už v roce 2013.

    Předpokladem každé úspěšné hybridní války je přitom to, že protivník ani neví, že probíhá, a tak nemůže dost přesvědčivě ukázat na konkrétního agresora a sjednotit v obraně vlastní společnost.

    A tak si říkám kdo bude asi nejvíce brečet až se přestane jezdit na ropu? Rusko a Hrabišofert.
    Oba umí v dezinformační válce dobře chodit, že by tedy odtud vítr vanul?

    1. Tak samozřejmě, že na diskuzích jsou členové různých
      Tak samozřejmě, že na diskuzích jsou členové různých zájmových skupin a snaží se diskuzi ovlivnit. Je to součástí práce neziskovek a politických stran. Každý hlas se počítá.

      Ohledně rozložení společnosti zevnitř existují metody od nepaměti. Například dobře to popisuje Yuri Bezmenov, bývalý agent KGB, který zběhl k američanům.
      Zde část 35 let staré přednášky, obrázky aktivistů jsou nové.
      https://youtu.be/wg7Qqi1sDnQ
      Zde celá přednáška:
      https://youtu.be/ZEqJPsjw7s8

          1. Chápu, jenže je to dost propojený.
            Vždyž už před více

            Chápu, jenže je to dost propojený.
            Vždyž už před více jak 100 lety do dneška existuje alektroauto s dojezdem 340 km! DNES to dá STÁLE 180 km. A kdo za to může, že tu máme fosilní teroristy? Západ, který nás tímto zotročuje. Prostě to spolu souvisí. Toto totiž vysvětluje celý ten „vývoj“ eletroaut, jejich hanění, sabotáže Tesly ohledně dotací apod.

            https://www.nytimes.com/2007/08/05/automobiles/05BAKER.html

      1. Já bych podmínil omezil počet příspěvků na běžného
        Já bych podmínil omezil počet příspěvků na běžného uživatele třeba na dva, tři denně. Neomezený počet příspěvků pouze po předložení TP vozidla na alternativní pohon. Opravdu tu nechci číst příspěvky od lidí co ve vozidle na alternativní pohon ani neseděli, nebo dokonce ani nemají řidičák.

        1. A plugin hybrid se pocita taky? Nekteri mi tady za nej
          A plugin hybrid se pocita taky? Nekteri mi tady za nej vycinili i kdyz ve meste jezdim temer 100% na elektriku a celkovy pomer mam 50%-50%. Ted tedy klesl na 48% elektro, jezdil jsem vic klouhy streky. Jen aby vydrzela jeste par let baterka. 🙂

      2. Dost naivní přístup. Politika se tvrdě prolíná
        Dost naivní přístup. Politika se tvrdě prolíná autoprůmyslem a průmyslem vůbec. U surovin a paliv jde doslova o mocenské nástroje a zároveň o politickou závislost a všechny tyto aspekty velmi zásadně ovlivňují cenu i to kde se postaví další fabrika a kdo bude mít práci a kdo o ní přijde, viz Brexit nebo Trumpova celní a obchodní válka s Čínou či Mexikem či propouštění na Slovensku a uvažovaný přesun fabrik dál na východ. Taškařice s težbou lithia v ČR dokonce vedla k parlamentní krizi i když to byla jen momentální prázdná záminka.
        Technické novoty vyvolávají legislativní a společenské problémy, viz Uber, taxikáři, sdílené koloběžky a kola, autopiloty, poviné plašení chodců nebo nabíjení ve městech, na sídlištích, z lamp apod. Zákazy vjezdu do měst.
        Zasahuje to i do zemědělství – řepka, biolíh, dotace, FVE na polích atd.

    2. Nějaký důkaz? Naopak plno důkazů je, jak ZÁPAD vede
      Nějaký důkaz? Naopak plno důkazů je, jak ZÁPAD vede hybridní válku proti všem, co se nechtějí podrobit otrokářům západu:

      „UK to allocate 18 million pounds to combat fake news in Eastern Europe“

      „DOCUMENTS CONFIRM: UK IS ENGAGED IN LARGE-SCALE SECRET PROPAGANDA WAR AGAINST RUSSIA“

      U České republiky je taková komická poznámka 😀

      „The Czech Republic did not require a cluster, because it is “well served by the European Values think tank.” Thus, instead of a cluster, the Brits linked with the organization and supported its activity.“

      Jsou tam i konrkétní kontakty na konkrétní lidi. Takové informace jsem ještě z Ruské strany nenašel. Kdyby existovaly, už by se to dávno vědělo. Je třeba zapnout mozek.

      Takže už víš, kdo vede tu hybridní válku proti EV? Ano, západ, ne východ. Tam se EV velmi dobře daří, zvlášť v Číně, proto je to nelogické. Opět mozek.

    3. Já to tu nečtu tak často, abych věděl koho tím myslíte.
      Já to tu nečtu tak často, abych věděl koho tím myslíte. Pokud má být např. Kuk, bojovník za Teslu ten, kdo škodí elektromobilistům, tak pak souhlasím. Pokud on sám má být tím elektromobilistou, pak se nedivte, že zde na foru vypadáte jako exoti. Ale zase v klidu, individuální návštěvnost zde nebude tak vysoká, aby hybrid.cz vytvářel obecné povědomí. Nakonec i diskuze zde se vede mezi 20 lidmi,

      1. Jsou tu tací, kteří jedou ne jen zde, ale na všech
        Jsou tu tací, kteří jedou ne jen zde, ale na všech možných fórech a diskuzích i jiných médií.
        Skoro by si jeden řekl, že to dělají na plný úvazek.

        Kuk to fakt není a nemyslím si, že on by tu nějak přispíval ke špatné diskuzi.
        Občas se kousnou s Koudelkou, ale jinak jsem od něj nikdy žádné vulgarity nebo promyšlené urážky nezachytil.
        Naopak jeho příspěvky s odkazy na zdroje jsou často cenným doplněním samotného článku.

      1. Jenže neexistuje ani jeden stát, který má IQ nad 90 a
        Jenže neexistuje ani jeden stát, který má IQ nad 90 a přitom porodnost větší než 2,07 nutnou pro zachování populace. Naopak hloupých přibývá.

        Mapa IQ z encyklopedie. Varování: mapa nemá nic společného s rasismem, protože stát není rasa:
        https://commons.wikimedia.org/wiki/File:National_IQ_per_country_-_estimates_by_Lynn_and_Vanhanen_2006.png

        Mapa porodnosti z encyklopedie:
        https://en.wikipedia.org/wiki/Total_fertility_rate#/media/File:Fertility_rate_world_map_2.png

        Takže chytrých mozků bude ubývat.

        1. Muzete mi prosim rici, co ma vliv na hodnotu IQ, ze to bude
          Muzete mi prosim rici, co ma vliv na hodnotu IQ, ze to bude ubyvat? Ja myslel, ze IQ je dane muze se pouze zvysit potencial komunity vzdelanim a vychovou. Takze pokud mate cloveka s IQ 180 nekde v zapadlem koute bez moznosti vzdelani, je takovy clovek rpo spolecnost mene prospesny (pouze jako zemedelec nemuze dat spolecnosti pridanou hodnotu). Takze ja se nebojim vice lidi, pokud to pujde ruku v ruce s rozsirenim vzdelani a moznosti, kterych muz ejednotlivec ve spolecnosti diky sve pili a inteligenci dosahnout.

          1. IQ je hlavně dáno geny. Pokud by tomu tak nebylo, tak
            IQ je hlavně dáno geny. Pokud by tomu tak nebylo, tak popíráme evoluci. Samozřejmě se může stát, že někdo má vysoké IQ a jeho potencionál není plně využit. Nicméně člověku, který nemá zhůry dáno v genech nepomůže ani vzdělání.

            Dobré je následující video, které popisuje geny versus prostředí:
            https://www.youtube.com/watch?v=gxJ4lExDQE0

            Dobře je to vidět na černoších. Neexistuje ani jedna země, ve které tvoří černoši většinu a je bohatá. Černých vědců je minimum, i když například v USA jsou všemožně zvýhodňováni.

            1. Pekne video, diky.
              To ale nijak nevyvraci tu domnenku, ze kdyz

              Pekne video, diky.
              To ale nijak nevyvraci tu domnenku, ze kdyz bude na svete vic lidi, bude i vic lidi nadprumerne inteligentnich. Podle meho rozlozeni inteligence bude odpovidat Gaussove krivce. A pro prulom ve evdeni lidstva staci i jedinci (Newton, Faraday, Einstein, apod), ale je potreba i te mravenci prace tech mene prelomovych myslenek plodnych. Stale si tedy stojim za tim, ze nas muze dopredu posunout daleko vice, kdyz bude na Zemi vic lidi, nez kdyz jejich pocty budeme nejak redukovat.

              1. To není oblíbené leninské Masovostí k mistrovství.
                To není oblíbené leninské Masovostí k mistrovství. Opravdu ne.

                Bohužel země, kde je stále více lidí, vyznávají ještě horší hodnotu: Muž, který má zbraň, má pravdu. Když nemá, platí první věta. To Vám řekne každý voják, který prošel konflikty v těchto zemích, i kdyby byl v nevděčné pozici bílých přileb OSN.

                My nic redukovat nemusíme, příroda si nás redukuje sama. Jak to říká agent Smith v Matrixu (volně)? Vy lidí jste jako virus, ten jediný zabíjí svého hostitele. To afričtí černoši předvádějí online. Vždy mne fascinuje, jak tak bohatý kontinent, jako je Afrika, dokáže produkovat jen konflikty a masový exodus uvnitř i vně. Dokonce i na té poušti, kde je jen písek a ještě nevhodný jako stavební materiál. 🙁

  6. Carsharing není špatná věc, ale musí dávat smysl, což
    Carsharing není špatná věc, ale musí dávat smysl, což většinou funguje na jednorázové jízdy za nějakým specifickým účelem. Proč bych si měl půjčovat přes den auto po Praze, když tady jezdí Uber skoro zadarmo? Půjčit si auto na večerní odvoz a ranní návrat mimo Prahu do klasických satelitních bydlišť je nesmysl kvůli minutové sazbě. Takže já spatřuji největší šanci v autonomních taxi bez řidiče a to bude ještě dlouho trvat.

    1. Možná rychleji než se zdá. Technologie (HW,SW, algoritmy)
      Možná rychleji než se zdá. Technologie (HW,SW, algoritmy) už se znají. Teď jde „jen“ o to, aby někdo dostatečně dobře vytrénoval svou neuronovou síť. Třeba Tesla je v tom až překvapivě daleko. Ale na nich to nestojí, je to SW záležitost, stačí, když uspěje jeden z desítek těch, co to aktuálně zkouší.

  7. Jak dopadl v Paříži projekt sdílení/půjčování
    Jak dopadl v Paříži projekt sdílení/půjčování stříbrných elektromobilů?
    https://www.novinky.cz/auto/476084-parizske-sdileni-elektromobilu-konci-nevyplaci-se-rocne-chybi-miliarda.html

    hlavní stížnosti: technický stav a špína.

    Poku má být nějaké technické dílo v odpovídajícím stavu funkční a s dlouhou životností MUSÍ mít jasného jednoho konkrétního zodpovědného vlastníka…
    Cokoli ve společné péči šlo, jde a troufám si říct, že i půjde do kytek

    1. Naštěstí nejsme Paříž. Jezdím pravidelně už rok a
      Naštěstí nejsme Paříž. Jezdím pravidelně už rok a půl s Car4Way/Ajo/Anytime a nikdy jsem žádné problémy s čistotou interiéru neměl. Velmi výjimečně tam někdo zapomene v přihrádce obal od bagety či podobně, ale jinak jsou auta jak nová. Technický problém, kdy auto ani nenastartovalo, jsem měl za celou dobu jednou. Zatím to tedy funguje a nevidím důvod, aby to nefungovalo i nadále.

      1. samozřejmě vždy to bude fungovat lépe v uzavřeném klubu
        samozřejmě vždy to bude fungovat lépe v uzavřeném klubu nadšenců, kterým jde o věc, jakmile přijdou „lidi z ulice“ je to problém. Stačí se podívat na super nápad sharing kol, když s tím začínali – báječné vše v pořádku, rozjelo se to (super) a dneska? Včera jsem viděl kolo s ukradeným předním kolem, dneska jsem potkal kolo místo na odstavném místě v křoví – kola už se tak pravidelně nesváží (je jich víc), obecně jsou hůř udržovaná, často píchá/vyfouklá, pumpička (ano i tam tam bývala) ukradená…

        1. Tak to máme úplně odlišné zkušenosti. Na
          Tak to máme úplně odlišné zkušenosti. Na Rekolech/Freebike jezdím skoro každý den a nic takového nepozoruji, kromě toho, že občas nějaké jezdí trochu hůř než jiné.
          Ukradená přední kola potkávám naprosto běžně, ale nepamatuji se, že by to bylo kdy u sdílených, vždy je to u soukromých.
          Jinak prakticky všechen vandalizmus ať na kola, koloběžky či auta je od neuživatelů, kterým to prostě nějak leží v žaludku, ale neřekl bych, že to je ve větší míře, než že někdo objede klíčem nějaké hezké auto jen z důvodu, že na něj nemá.

    2. Paříž je multikulturní a k multikultuře špína prostě
      Paříž je multikulturní a k multikultuře špína prostě patří. U nás jsem využíval Car4Way a auta byla vždy čistá. Paříž nelze s Prahou srovnávat. V MHD na západě je běžné, že na mnoha sedačkách jsou odpadky, třeba vyteklý zbytek bagety na sedačce, apod… Odpadky na sedačkách jsem běžně viděl v Londýně, Birminghamu, Manchesteru, Paříži, Bruselu a Amsterodamu. Oproti tomu je u nás MHD čisté.

      1. Jinými slovy nefunguje tam obyčejný vztah městského
        Jinými slovy nefunguje tam obyčejný vztah městského podniku ke svému zákazníkovi, který si za jízdu zaplatil. A neexistuje tam obyčejný postih za zničení cizí věci těch, kteří tam ty odpadky nechali. Ano, je to důsledek multikultury, tedy výskyt osob s jinými hygienickými návyky, ale zrovna tak i obyčejný šlendrián.
        Když jsme se dostali po Listopadu 89´do ciziny, zjistili jsme v NSR i NDR, jaká jsou Němci prasata a jak se chovají na svých plážích. Koš 2 metry, ale on vše nechá ležet, sbalí deku a jde pryč. Pak jsme zjistili, že druhý den je pláž jako nová. Služby je tam natolik zhýčkaly a postihy byly vynulovány, že chvat se jako prase je standard. I když prý to tak kdysi nebylo a než postihovat prasata, tak se raději najmuli další lidí na noční úklid pláže. 🙁

      1. Jenže ono velké město je paradoxně jediné, kde má
        Jenže ono velké město je paradoxně jediné, kde má taková služba šanci se rozšířit a profitovat. Obávám se, že to má smysl tak pro město 75 000 lidí plus, což je v čr 11 měst podle wiki, když řeknu, že pro 50 000 lidí je jich asi 18… to je fakt malý trh.
        Naopak teoretickou výhodu pro sharování aut vidím ve velkých městech to, že je dostupné auto a nemusíte řešit garážování či dlouhodobé parkování, když jsem ten projekt v Paříži viděl – byl jsem nadšen – popravdě jsem to v roce 2014 považoval za jeden z nejsmyslupnějších a nejrozumějších konceptů elektromobility – malá auta, jednoduchá s krátkým dojezdem (levná) a velmi efektivně vytížená – nicméně už tenkrát jsem si říkal, že jsou i na poměry Paříže zmasakrovaná. Nicméně i dneska bych takové auto bral a upřímně se těším na elektrické city go – neb elektromobilitu považuji efektivní ve městě a příměstském provozu – tedy auto malé venku, relativně velké uvnitř, pro 4 lidi na krátkou vzdálenost, garantovaný dojezd 150 km, nízká cena – prostě dobré pro rodinu na krátké vzdálenosti…ideál by pak byla kastle něco jako Sandero – tam jdou dát dozadu tři dětské sedačky a do kufru sourozenecký kočár, netřeba žádné zásadní technologické vychytávky, stačí pípáky na parkování, asistent rozjezdu, vyhřívaná sedadla, volant a tepelné čerpadlo (což je svým principem každá klimatizace)

        1. Na východě je to reálný, tam je kriminalita výrazně
          Na východě je to reálný, tam je kriminalita výrazně nižší, ale stále ne moc na dobré úrovni, ale lepší se to.

          Takové služby mají budoucnost jen tam, kde není moc kriminality ve velkých městech, tedy většinou v Asii (JPN, Thaisko i některá velká města v Číně apod.)

          Za západě už skoro vůbec, občaská válka je jak ve Francii, tak třeba i ve Švédsku (ve Švédsku spíš válka afrických gangů).

  8. Jak může sdílený vůz zabránit ucpaným ulicím? Nevidím
    Jak může sdílený vůz zabránit ucpaným ulicím? Nevidím rozdíl jestli ten jeden člověk co potřebuje nějak po Praze jet použije svůj, nebo sdílený vůz. Na obsazenost vozu to nemá vliv,nebo jsem to špatně pochopil a ten vůz sdílí současně několik lidí a tahají sirky kam kdo a jak pojede?

    1. Ono to je spíš naopak, jak uvádí příklad v
      Ono to je spíš naopak, jak uvádí příklad v SF:
      „Nedávná studie zkoumající vliv sdílených a „spolujízdových“ služeb na dopravu v San Franciscu přitom ukázala, že po jejich spuštění provoz rapidně zhoustnul.“

      Protože ten carsharing použije člověk, co vlastní auto nemá a jinak by jel MHD. Takže super 🙂

      Jinak se moc nedivím, že se do toho lidi s vlastními auty nehrnou. Nechat si za pár korun zhuntovat auto není nic po čem človvěk touží. Stačí se kouknout jak to „sdílení“ dopadlo v Paříži.

        1. Nepsal jsem, že to nefunguje. Zmínil jsem ten fakt, že v SF
          Nepsal jsem, že to nefunguje. Zmínil jsem ten fakt, že v SF to dopravu ve městě zahustilo, což jde proti záměru sdílení aut. Ono to je i v tom městě nakonec logické.

          To, že to v Paříži nefungovalo, je taky fakt. Byl to obrovský tunel s velkou ztrátou. To už je lepší dotovat MHD, když už teda.

          To, že se do toho vlastníci aut nehrnou, je taky fakt. Stačí si vzít ty počty sdílených aut a srovnat s počty aut celkově, resp. stačí si uvědomit kolik málo toho tak průměrné soukromé auto najezdi, klidně by mohly být sdílené statisíce aut… ale nejsou. A ani se nedivím 🙂

          1. Jasně že to dopravu zahustí když to v první fází může
            Jasně že to dopravu zahustí když to v první fází může udělat jen jednu věc:
            * zpřístupnit auto pro ty kteří ho ve městě nemohou nebo nechtějí provozovat

            Služba se musí uchytit a prosadit do druhé fáze – aby i současní provozovatelé začali službu využívat a posléze se svých vozů zbavovat.

            To ale trvá trochu déle než jeden měsíc nebo jak dlouho tu situaci zkoumali než dospěli k tak evidentnímu závěru.

    2. Tak v ideálním případě by se snížil počet aut
      Tak v ideálním případě by se snížil počet aut zaparkovaných v ulicích. Jedno auto by obsloužilo více zájemců. A v případech, kdy člověk jede autem jen tam kam je to výhodnější, než MHD a v ostatních případech volí MHD, vs. vím, že se mi bude hodit dneska auto, tak s ním jedu celou dobu i v době kdy ho nepotřebuju. Potřebuju objet 5 míst ve městě. Pro některé cesty je výhodnější MHD pro některé auto. V součtu může být nejvýhodnější kombinovat MHD a carsharing, před volbou objet vše autem. I před volobu objet vše MHD.

  9. Přesně, jako jsem předvídal, že je blbost i swap
    Přesně, jako jsem předvídal, že je blbost i swap batteries nebo že MY naprosto zválcuje M3 (která zválcovala MS), který se stane historicky nesmyslem (pokud ovšem bude min o 130 tis. levnější než MY. Místo M3 mohl udělat rovnou MY a už jen zlepšovat, ušetřil by miliardy). Muskova kravina (půjčovat auta za mega kdekomu! 🙂 ), jak je jeho zvykem. Naštěstí se pak Musk zas narovná, když se objeví jasná data, která ho dostanou zpět do reality 🙂

    Car sharing se bude týkat z 95 % jen taxi firem, tedy žádná změna.

Napsat komentář