Růst solárních elektráren v Česku výrazně zpomalil

Nové solární elektrárny v Česku přibývají podobně rychle jako loni. Za prvních šest měsíců letošního roku vzniklo v Česku přes 3 800 nových fotovoltaických elektráren o výkonu cca 25 MWp.

Nové projekty brzdí administrativní bariéry a dopad pandemie na dodavatelské řetězce.
foto: antimedia, licence Pixabay

Po několika letech strmého růstu se nyní trend zpomalil a většinu nových projektů opět tvoří malé domácí instalace. Vzniklo naopak výrazně méně větších elektráren na střechách podniků a továren. Zpomalení růstu částečně ovlivnila pandemie COVID-19 a její dopad na dodavatelské řetězce, který způsobil zdražení komponent.

Velkou brzdou pro velké střešní elektrárny je ale i čekání na vydání stavebních povolení a nesjednocené postupy stavebních úřadů. Podle Solární asociace je třeba nastavit jasné a jednotné postupy. Současné problémy poukazují na to, že Česko nesmí být v rozvoji fotovoltaiky závislé pouze na střešních projektech, ale musí stavět nové pozemní elektrárny.

Fotovoltaika zažívá po celém světě nebývalý růst. Podle nedávné zprávy Global Solar Outlook evropské asociace SolarPower Europe lze letos očekávat nárůst ve výši 163 gigawatt z nových elektráren. V Česku se však ukazuje, že mu pomalu začíná ujíždět vlak. V prvním pololetí 2021 se postavilo zhruba tolik elektráren, jako ve stejné době loňského roku.

Malé elektrárny rostou, větší brzdí byrokracie

Podle statistik Solární asociace za prvních šest měsíců letošního roku vzniklo celkem 3 859 nových projektů s kombinovaným výkonem 25,2 MW. Drtivá většina těchto projektů má výkon menší než deset kilowattů, jedná se totiž především o realizace na střechách rodinných domů.

Instalace na rodinných domech vznikají hlavně v rámci úspěšného programu Nová zelená úsporám (NZÚ), díky němuž vyrostlo v prvním pololetí roku 2021 v Česku celkem 3162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16,1 MWp.

V porovnání s dřívějšími roky jde o další nárůst, což dokládá i fakt, že instalovaný výkon v tomto segmentu za první dva kvartály letošního roku překonává celkový součet za roky 2016–2018 a blíží se i celkovému součtu za rok 2020.

Jako již v minulých letech roste i podíl projektů s domácí baterií. Podíl elektráren s akumulací energie meziročně vzrostl u domácích projektů z 55 % na 68 %, v Praze dokonce na 80 %.

Naopak větších projektů na střechách podniků a hal vzniklo za první pololetí pouze 66 s celkovým výkonem 3,3 MW. Dalšímu rozvoji brání především administrativa spojená s jejich výstavbou.

„Velký počet projektů, které vznikají v rámci operačního programu OP TAK, čeká na stavební povolení,“ říká Veronika Šilhová, ředitelka Solární asociace. „Právě ve vydávání stavebních povolení vidíme jeden z největších problémů z hlediska realizace nových projektů. Důvodem jsou nesjednocené postupy stavebních úřadů, které jsou často pro instalační firmy nepředvídatelné. Celému sektoru by pomohlo nastavení jasných a jednotných postupů tak, aby nebrzdily čerpání dotačních titulů, kterých bude v budoucích letech dostatek. Za Solární asociaci jsme připraveni ve spolupráci s našimi členy z řad instalačních firem být nápomocni při řešení problému,“ dodává Šilhová.

Další bariérou se ukázala být pandemie COVID, která měla negativní vliv na ceny technologií a dodavatelské řetězce. „Ceny panelů i dalších komponent meziročně vzrostly, především se ale firmy potýkají s problémem, který pandemie způsobila v oblasti logistiky. I proto podporujeme do budoucna iniciativy volající po přesunu části výrobních kapacit zpět z Asie do Evropy,“ říká Veronika Šilhová.

Česko musí zaujmout rozumný postoj

Solární asociace dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že z hlediska energetické bezpečnosti nelze stavět pouze na růstu střešních elektráren. „Pokud chce Česká republika splnit cíle, které si sama nastavila, a připravit se na budoucí dekarbonizaci energetiky, je nutné, abychom opět začali stavět i velké pozemní instalace,“ připomíná předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

„Velké solární elektrárny jsou klíčové pro dosažení cílů národního klimatického plánu. Proto potřebujeme restartovat jejich výstavbu co nejdříve, a to především v bývalých průmyslově znečištěných lokalitách,“ říká Krčmář.

Postoj českého státu k fotovoltaice se ovšem zdá být přinejmenším ambivalentní. „Velkou překážku vidíme v přístupu českých zákonodárců, kteří neustále a opakovaně do světa vysílají signál, že Česko není vhodnou a bezpečnou zemí pro investice do zelené energetiky. Důkazem může být především situace kolem novely zákona o podporovaných zdrojích energie, která ohrožuje více než tisíc firem, které v nejhorším případě nezvládnou splácet bankovní úvěry. Jsou to bohužel ty stejné firmy, které mají zájem nové projekty stavět, stejné banky, které je mají financovat, a stejní investoři, kteří mají projekty podpořit, které nyní stát ohrožuje a trestá. Zásahy do stávajících projektů z doby solárního boomu vážně ohrožují nové projekty v oblasti zelené energetiky,“ zakončuje předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

tisková zpráva

34 Comments on “Růst solárních elektráren v Česku výrazně zpomalil”

      1. To je pro mě novinka. Před asi osmi, deseti lety jsem to
        To je pro mě novinka. Před asi osmi, deseti lety jsem to počítal a vycházela mě návratnost v nekonečnu. Přes den vpodstatě nemám žádnou spotřebu a přebytky platil ČEZ pod korunu. Teď co mám BEV bych možná něco využil, ale auto přes den stojí v práci a nabíjím doma po půlnoci na výhodný tarif.

          1. 🙂 🙂 🙂 Při ostrovním systěmu to taky dává větší
            🙂 🙂 🙂 Při ostrovním systěmu to taky dává větší smysl než platit paušál dodavateli a zároveň jet ze solárů. Číňani prodávají elektrocentrály na zemní plyn. kWh vychází asi na 12 korun. Jet celý rok na soláry a tři měsíce v zimě vykrýt centrálou dává taky zajímavý výsledek. Vše to visí na ceně bateriového ůložiště a ono to jednou přijde, že bude výhodnější se střihnout od dodavatele.
            Zajímalo by mě, co brání větší u využití kogenerace. Asi nezájem státu a velkých hráčů.

            1. O té plynové elektrocentrále jsem taky uvažoval. Ale jsou
              O té plynové elektrocentrále jsem taky uvažoval. Ale jsou tam dva problémy. Aby se to vyplatilo tak je potřeba využít i teplo. Jenomže jak když to nemá vodní chlazení? Druhý problém je životnost jenom 4000 provozních hodin. To je tak na jednu zimu.

      2. A mohu vědět koho máte Vy? Za cca měsíc budu dělat
        A mohu vědět koho máte Vy? Za cca měsíc budu dělat vlastní FVE, Primárně se budu snažit cpát vše do auta a spotřebovat, ale i tak určitě přetoky budou. Můj současný dodavatel Centropol dává 1 KČ. Zatím jsem podrobně nezkoumal trh, předpokládám, že máte nějakého dodavatele specializovaného na zelenou energii a tržní ceny. Dáte tip?

  1. Jezte štěrk, prohlásil předseda představenstva Asociace
    Jezte štěrk, prohlásil předseda představenstva Asociace kamenolomů Jan Rypadlo.

    „Velkou překážku vidíme v přístupu českých zákonodárců, kteří neustále a opakovaně do světa vysílají signál, že Česko není vhodnou a bezpečnou zemí pro investice do potravinářského zpracování štěrku“.

  2. „Velkou překážku vidíme v přístupu českých
    „Velkou překážku vidíme v přístupu českých zákonodárců, kteří neustále a opakovaně do světa vysílají signál, že Česko není vhodnou a bezpečnou zemí pro investice do zelené energetiky.“

    Právě naopak. Po loupeži století za bílého dne mají rozum a po této zkušenosti ho i používají. Což je vzhledem k tomu, jak se zákonodárci navenek často projevují obdivuhodné.

    1. Hele, ten solární průser není důvod k tomu, aby v ČR
      Hele, ten solární průser není důvod k tomu, aby v ČR neplatilo dané slovo a aby se preventivně trestali i ti, kteří chtějí svoje peníze investovat teď a s událostmi před 10 lety nemají nic společného.
      Pokud se ovšem nejedná o sbírání levných politických bodů u jednodušších spoluobčanů.

      1. Právě, že s tím průserem mají hodně společného.
        Právě, že s tím průserem mají hodně společného. Platí často omílané kdo se nepoučí z historie, musí si ji prožít znovu.
        Pokud ale někdo chce investovat do fotovoltaiky za své peníze a za standardní výkupní ceny bez bonusů a dotací, tak proč ne. Tomu fandím.
        Zlodějně převlečené za záchranu lidstva, kdy jde jedině o to, aby se přesunuly peníze od méně majetných lidí k těm majetným, rozhodně ne. A to jestli je někdo jednodušší nebo není s tím nemá nic společného. Zlodějna byla zlodějnou a vždy zlodějnou bude.

        1. Sklouzl jste k tomu „proč dotace ne“. Namísto hledání
          Sklouzl jste k tomu „proč dotace ne“. Namísto hledání problému a jeho nápravy raději odsoudíte nástroj.

          Neobhajuji dotace, sám tak nějak tuším že si na žádnou vlastně ani nebudu chtít sáhnout (i když to občas malují celkem pohádkově).
          Ale buďto se dejte do politiky a zrušte je, nebo se s nimi smiřte.

          1. Do politiky se nedám protože mi chybí základní vlastnost
            Do politiky se nedám protože mi chybí základní vlastnost pro úspěch v ní, nejsem psychopat. Smířit se s tím ale přesto nechci protože podporovat zloděje taky nechci. Pokud vy ano, tak je mi to líto, ale nic s tím neudělám.
            Problém není nástroj, ale způsob, jakým se používá. Dotace (=podpora) mají svůj význam např. pro údržbu krajiny, kde by jinak rostlo jen náletové křoví protože pro hospodaření není vhodná. Podpora je také vhodná pro budování infrastruktury. Ne však pro zbohatnutí úzké skupiny lidí, kdy to platí ostatní. Což se právě u FV a BEV děje.

            1. Snažím se vám naznačit že brojením na foru ze sebe
              Snažím se vám naznačit že brojením na foru ze sebe spasitele neuděláte.

              Moje smířit znamená menší nervy, naopak – já s vašimi nervy nic neudělám (maximálně tak napíšu na forum post o tom jak si ničíte zdraví).

              Když se s tím nechcete smířit, co kromě psaní postů na forum chcete dělat ? Rád se přiučím.

              Všichni víme že to je špatně, každý na to pohlíží svou logikou (urvi co můžeš, kritizuj…). Snažíte se naznačit že když budete psát dost dlouho tak se do politiky dá někdo jiný ?

              1. Vzhledem k tomu, že tady vypisujeme oba, tak bych o mé nervy
                Vzhledem k tomu, že tady vypisujeme oba, tak bych o mé nervy neměl obavu. Stejně tak mám obavu, že byste vy chtěl a byl schopen něco změnit. Ale podle dikce soudím, že vy se do politiky chystáte a tak vám přeji úspěšnou kariéru. Já pro to ty základní předpoklady nemám a tak budu určitě rád, když učiníte svou aktivitou svět lepším.

                1. Vypisujeme oba, ale nervy máte jen vy 😉
                  Takže kromě

                  Vypisujeme oba, ale nervy máte jen vy 😉
                  Takže kromě záchrany vašeho zdraví bych jedním dechem poprosil i o to lepší třetí řešení které z nějakého důvodu nechcete zveřejnit.

        1. Ono je to obráceně – prosáklo se že na to potečou dotace,
          Ono je to obráceně – prosáklo se že na to potečou dotace, tak hloupý je ten kdo si nepřijde pro pár kapek.

          Nebo chcete říct že dotace se zřídily protože mnoho baronů plakalo jak nemají penězovod? Teda co to kecám, že lidi s barákem zjistili že je to eko, ale hrozně moc drahé?

          Ale možná mi to vysvětlíte lépe.

          Za sakrasmus se omlouvám ale shledávám jej vhodným k vypíchnutí poenty.

              1. To jsem netvrdil. Jenom tvrdím, že spousta „zájemců“ o FVE
                To jsem netvrdil. Jenom tvrdím, že spousta „zájemců“ o FVE jsou zájemci jenom když jsou dotace. Myslím malé zájemce, majitele např. rod. domů.

                To, že před X lety, v případě toho slavného FVE tunelu, to bylo tak, jak píšete (lidi zodpovědní za dotace = čerpači dotací), o tom není pochyb 🙂

                1. Nenapsal jsem že to tvrdíte ale nepřímo naznačujete.
                  A co

                  Nenapsal jsem že to tvrdíte ale nepřímo naznačujete.
                  A co je špatného na tom že s dotacemi na to dosáhnou lidé kteří by bez dotací nedosáhli a tedy vlastně všichni (a ne spousta) kteří byli za hranou ekonomické rentability jsou zájemci jen když je dotace.

                  Ad druhý odstavec – nemyslím si že čeští solarbaroni měli nějaký valný vliv na zřízení dotací od EU.

                2. Není na tom nic špatného, je to přirozené, jenom popisuje
                  Není na tom nic špatného, je to přirozené, jenom popisuje jak to je.

                  A diskuse byla o tom, že se málo staví FVE a že snad stát je na vině, že tomu nějak brání. Takže jsem psal, že stát nebrání a kdo chce, si FVE postavit v pohodě může. To je vše.

                3. Fair enough.
                  A diskuse byla o tom že žadatelé o dotace

                  Fair enough.

                  A diskuse byla o tom že žadatelé o dotace naříkají a stát je na vině, že tomu brání. No dobrá, ne jen žadatelé staví ale to že stát „brání“ se projeví hlavně u těch žadatelů.
                  A ti žadatelé jsou právě z řad co na to „nedosáhnou“ (ekonomicky, psychologicky…) a jen s dotací už jim to začíná dávat smysl (pomíjím zde fakt že s dotací je vše dražší o tu dotaci).

                  Prostě máte lidi co na to dosáhnou a lidi co na to dosáhnou (nebo je motivujete) jen s dotací. Ignorujete tu druhou skupinu. Ty dotace jsou míněné právě pro získání té druhé skupiny (i když – má závorka výše).

Napsat komentář