Rodina převzala k testování elektromobil Škoda Octavia

redakce - 04 Prosinec 2012

Rodina Smetanových z Třebotova se bude moci následujících šest měsíců podílet na utváření budoucnosti automobilové přepravy. Po tuto dobu totiž budou pro své soukromé potřeby využívat elektromobil Octavia Green E Line. Jako první rodina mimo automobilku se tak zapojí do testovacího programu elektromobility v podmínkách skutečného provozu.Klíčky k elektromobilu Škoda Octavia Green E Line předává Petr Kristl,

Rodina Smetanových z Třebotova se bude moci následujících šest měsíců podílet na utváření budoucnosti automobilové přepravy. Klíčky předává Petr Kristl, vedoucí oddělení elektromobility a elektrotrakce společnosti Škoda Auto (vpravo).
foto: Škoda Auto

V Zákaznickém Centru Auto byl dnes slavnostně předán elektromobil do soukromého užívání. Po dobu šesti měsíců bude bílá Octavia Combi na elektrický pohon sloužit rodině Smetanových ze středočeského Třebotova.

“Celá naše rodina je elektromobilem nadšena,“ říká Tomáš Smetana z Třebotova. „Okouzlil nás jeho tichý provoz, ale ještě důležitější je pro nás úspora energie a ochrana životního prostředí. Jsme rádi, že můžeme svým dílem přispět k dalšímu rozvoji elektromobility.“

Od 11. října do 7. listopadu 2012 se mohli zájemci o testování elektromobilu Octavia hlásit na facebookových stránkách Škoda Auto Česká republika. Soutěž měla dvě části. V první museli zájemci vyplnit dotazník. Ten hodnotil mimo jiné jaké má rodina zázemí potřebné ke každodennímu používání vozu nebo konkrétní příklady využívání úsporných technologií v domácnosti.

Z důvodů zajištění dostupnosti servisní a technické podpory bylo dalším kritériem bydliště nejdále 50 km od Prahy. Ve druhé části bylo třeba odpovědět na tipovací otázku kolik ujetých km bude na tachometru vozu Škoda Octavia Green E Line. Soutěže se zúčastnilo celkem 1 083 rodin.

Smetanovi a jejich tři děti budou vůz následujících šest měsíců využívat jako svůj hlavní rodinný Automobil. Cílem testovacího programu je prověřit praktické možnosti bezemisní mobility v podmínkách běžného provozu.

Po českých silnicích jezdí testovací flotila deseti elektromobilů Škoda Octavia Green E Line. Vůz, který budou používat Smetanovi, před nimi testovala rodina jednoho ze zaměstnanců společnosti Škoda.

Většinu ostatních vozů využívají instituce a firmy, jako například Správa Pražského hradu, energetické společnosti ŠKO-ENERGO a ČEZ, ŠkoFIN, Ministerstvo životního prostřední nebo Vysoká škola ekonomická v Praze.

Všechny testovací vozy jsou vybaveny senzory a zařízením pro sledování nejrůznějších jízdních parametrů, jako je rychlost nebo množství energie spotřebované či naopak získané zpět rekuperací.

K datům mají prostřednictvím mobilní sítě okamžitý přístup specialisté z Technického vývoje společnosti Škoda Auto, kteří tak mohou získat průběžný přehled o využití vozu, stavu jeho elektrického systému a úrovni nabití akumulátorů, nebo o průběhu jejich dobíjení a vlivu na elektrickou síť.

Škoda Octavia Green E Line vychází z modelu Škoda Octavia Combi. S elektromotorem o výkonu 85 kW dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za dvanáct sekund a dosáhne maximální rychlosti 135 km/h.

Elektrická energie je uložena v lithium-iontové baterii, jejíž dobití si vyžádá zhruba dvě a půl hodiny a její kapacita stačí k dojezdu 150 kilometrů. Měla by tak stačit běžným denním potřebám většiny Evropanů.

Vývoj elektrických pohonů je významnou součástí rozsáhlé strategie pohonů a paliv. Do té patří i další zdokonalování a vývoj úsporných přeplňovaných motorů s přímým vstřikováním, známých pod zkratkami TDI a TSI.

Testování a vývoj nových druhů pohonů by se měl v budoucnu soustředit v novém zkušebním centru agregátů v Mladé Boleslavi, jehož výstavba byla nedávno zahájena.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Součástí výběrového řízení byl i souhlas se zveřejňováním průběhu testování. Myslím že byly i otázky jestli se uživatel má možnost připojit k facebooku. Viděl jste někdo nějakou stránku, na které by byla alespoň zmínka jestli je rodina spokojená????

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

je mi zle z toho, jaxi z nas automobilky desitky let utahuji.. a snazi se co nejvice oddalit prodej. Ony na tom ztrati strasne moc... bojim se, ze tohle dokonale auto, ktere neni treba vubec testovat, ale prodavat, bude po 6mesicich rodine odebrano a sesrotovano jako EV1 od GM pred 10!!!! lety :'(

Obrázek uživatele honYa

Připojuji se k blahopřání hodně šťastných kilometrů. Přestože média poslední dobou nestíhám příliš sledovat - zejména TV, ale u éo mi vůbec nevadí - mám pocit, že hlavní kredit Š-A bouchá jen při těch předáváních :-/

Nebo viděli jste někde rozhovory nebo přímo vyplývající analýzy přechodu na elektroflotilu u těch mnoha institucí, kam se e-Octavie již na několik týdnů dostala? To je to nejzajímavější, nikoliv pan Kristl desetkrát z jiného úhlu (se vší úctou k němu).

---

honYa

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Už zase!? Prosím už ne!! Raději už něco vyrábějte...
Kdysi jsem si myslel, že se Škoda stane štikou v koncernu VW, ale zatím je z ní líný kapr...

Obrázek uživatele honza.t

Přeji další testovací rodince mnoho hezkých zážitků s
Škoda Octavia Green E Line


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil