Robotický traktor jako z Terminátora chce změnit zemědělství

Jan Horčík - 07 Září 2016

Robotická auta začínají být vlastně pomalu už něco docela běžného. Nebude dlouho trvat, než robotické řízení pronikne i do dalších segmentů. Třeba zemědělství.robotický traktor Autonomous Solutions Inc.

Robotický traktor se zatím na trh nechystá. Jak dlouho to ale může trvat?
foto: CNH Industrial

V americké Iowě, zemědělském srdci , se na farmářském veletrhu Farm Progress Show ve městě Boone představil unikátní robotický traktor. Vyvinula jej společnost Autonomous Solutions Inc. (lídr v oblasti autonomních řešení pro off-road stroje) ve spolupráci s výrobcem zemědělských strojů CNH Industrial.

Koncept pojmenovaný prostě "Autonomous Concept Vehicle" je designově i funkčně unikátní náhled do budoucnosti farmaření. Robotické traktory mají mimo jiné v budoucnosti zajistit, že nebude potřeba složitě shánět pracovní sílu (tj. řidiče traktorů/farmáře).

Robotický traktor umí sám zaset, orat a vůbec všechno to, co by měl takový běžný traktor umět. Je určen pro zemědělské velkopodniky, kde může jeden operátor dohlížet na práci několika takových strojů.

robotický traktor Autonomous Solutions Inc.

foto: CNH Industrial

Výkon robotického traktoru je 419 koní, max, rychlost 50 km/h. Prozatím jde pouze o koncept/plně funkční prototyp. Kdy bude dostupný v komerční verzi zatím není jasné a nedokážou to říct ani zástupci obou firem.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jsem spíš toho názoru, že plodiny se v budoucnu nebudou pěstovat na poli, protože je to velice neefektivní a ničí to přírodu.

Ale je to dobrý mezičlánek. Krom toho je lepší když se převrátí robotický traktor než traktor z člověkem uvnitř.

Obrázek uživatele Cipísek D

Viděli jste film "Interstellar" ?? ;)

csfd.cz/film/227786-interstellar/prehled/

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlas.

Pokud budou lidé nahrazeni roboty, tyto uvolněné kapacity se budou moci věnovat náročnějším povoláním, jako např.technická podora a vývoj.
Poroste produktivita práce a s tím spojený blahobit.

Představa, že roboti nám vezmou práci je strašně zjednodušená a nesmyslná.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jasně, Pepík co sotva udělal učňák, ale umí makat rukama a doteď oral se pošle udělat si DIs. či ještě lépe Ing. (asi v Plzni) a teď bude vyvíjet nejlépe kosmické dopravní prostředky a když ne tyto, tak alespoň procesory apod.?

Petr, asi dnes hodně pil nebo hulil...

Obrázek uživatele Jolinar

kdo prosim vas v dnesni dobe ora rukama? :-)
Anebo makat rukama a orat v jedne vete neni to same?

Ale konec koncu, nikdo mu nebrani aby misto toho traktoru oral pole rukama...

Môže sa venovať napríklad remeslám a pod.
Predstava že pokrok je zlý je, ako sa ukazuje od priemyselnej revolúcie, mylná.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No ono je otázkou nakolik a jakým v dnešní době. Od průmyslové revoluce vždycky tou technologií vznikly nové možnosti práce, ale nevím, jestli u robotické vziknou. Když přišla dráha, desítky vozů byly zbytečné, ale zase byly třeba hradláři, topiči... a tak to šlo pořád, nicméně myslím že nyní se situace mění mnohem víc než příchodem i předešlé vlny automatizace. Pokud se stroj začíná státvat silně autonomním a UI se stále zlepšuje, je otázka kam to dojde.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Robot je zatím nejdokonalejší nástroj, prodloužená ruka člověka. A bude velmi dlouho trvat aby se bez člověka úplně obešel... krom toho není v zájmu lidí to dohánět tak daleko. Lidstvo potřebuje být mnohonásobně více produktivnější jestli máme v budoucnu přežít a jediný způsob jak toho v dohledné době dosáhnout je automatizovat a přizpůsobovat se změnám. Je to rozhodně lepší než tu produktivitu přesouvat celou na člověka, pak vznikají takové hektické doby jako to je dneska, že jeden neví kam by dřív skočil :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ja sa pýtam či nám to je treba ?

Za 1. milióny robotov a autonomných strojov vyčleňujú milióny ľudí po celom svete za nadbytočných pretože ich pripravia o prácu

Za 2. Zabudneme pomaly na naše návyky, normálne pracovať či vôbec šoférovať auto a ďalšie generácie ľudí budú tak blbí, že budú potrebovať robota na zaviazanie šnoriek

Za 3. Ak toto všetko raz bude v praxi v masovom merítku a niekto inteligentný v úvodzovkách to hekne tak black-out bude nič proti tomu

Lukáši, jablko nepadlo daleko od stromu, tohle psal tvuj praděd před 100 lety..

za 1. tisíce traktorů udělá z miliónů lidí co orají koňským spřežením nadbytečnými.

za 2. Zapomeneme pomalu naše návyky, normálně pracovat a vůbec kočírovat koňe a další generace budou tak blbí, že budou potřebovat elektřinu a benzín na zavázání šňůrek.

za 3. Jak toto všechno bude v praxi v masovém měřítku, někdo chytrý vypne elektřinu nebo nepoteče ropa a bude konec.

Jsi kalsický jouda, co nevidí za první kopeček....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1. Jeden robot klidně zastane práci 10 a více lidí. Zato jeden člověk dokáže opravit klidně 10 a více robotů. S výrobou robotů je to podobně. V tomhle vám nevyhcázejí počty že lidi nepřijdou o práci.

2. Lidi opravdu hloupnou. Pracuji právě jako údržba a servis strojů a z husta se setkávám s mladou generací která nedokáže konstruktivně myslet. Perfektně zvládají chytré mobilní telefony, ale pak vám klidně položí otázku k čemu je matka na snímači a nebo vás volají že jim nejde stroj a přitom je vyplý hlavním vypínačem. Také jsem se setkal s tím že neumí vyvrtat díru do zdi pomocí vrtačky. Proto jdou také tolik do obliby "hodinový manželé"

3. Touto negramotností a spoléhání na technologie se opravdu na ně stáváme závislými a dlouhodobej blackout (ať elektrický, palivový, nebo jiný) je existenčním problémem pro téměř veškerou moderní civilizaci.

Jouda je ten kdo jen uráží, nedokáže sám mít vlastní názor a jen opakuje to co někde slyšel

Jejda, oslík.....taaaak znovu a pomaleji.

1. .Tak zaprvé oslíku, je třeba si uvědomit, proč lidi vytváří počítače a roboty a AI? Hádej. Aby nemuseli pracovat a stroje tu či onu práci udělali za ně! A pak se diví že nemají práci? :D TO JE CÍLEM celého našeho snažení přece. Jinak ty počty nevycházejí, protože počítáš něco jiného než já. Pokud chápu tvojí "rovnici" správně, tak tvůj předpoklad je, že lidem kterým vezmou stoje práci by měli dělat údržbáře těmto strojům. To je totální debilita. Technologie vytváří úplně nové odvetví v kterých lidé mohou pracovat. Asi chápeš kolik nových pracovníích pozicí vzniklo díky výpočetní technice a internetu. Ale ano celkově, snad díkybohu, práce ubývá. Lidi mohou v budoucnu delegovat veškerou práci na stroje a sami mohou dělat cokoliv chtějí, mohou žít život a nestarat se o "práci".

2. Tohle je klasická genderová pičovina hodná imbecilního důchodce. Mladší generace je nahovno nic neumí, ale vy za mlada ste byli kanci. Seš idiot. Mladí umí věci které za tvého mládí ani neexistovali a neumí veci které nepotřebují umět. Jako vyvrtat posranou díru do zdi. Ty snad umíš kovat podkovy a péct chleba z žitného kvasu? Umíš hovno v porovnání s týpkem ze 16.století. Ale umíš vyvrtat díru do zdi, vrtačnou která v 16. stletí ani neexistovala, to seš borec. Chápeš to ty osle?

3. To je moudro, díky za osvětu. To nikoho nenapadlo. Asi by sis měl zalézt do jeskyně, vypnout elektřinu, internet, vodu a srát do kýble. Aby tě žádný blackout nemohl ohrozit....

Jinak ano, rád urážím idioty, protože je to často vytrhne z jejich zakonzervovaného způsobu myšlení a začnou přemýšlet!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hahaha.. inteligence se právě projevila. Žádnej rozumnej argument a jen tuna urážek. Žiješ ve světě snů a jediný v čem vynikáš je to urážení. Jinak nic.

Vidím, že ses nezmohl ani na jediný protiargument.... chápu, pochopil si, že na tuhle debatu nemáš ani omylem

Obrázek uživatele Kuk

Už před 40 lety jsem zažil děcka co neuměli hodit ani pitomej kámen do vody, takže se tomudle hromadnýmu svádění neschopnosti a tuposti na technologie zvysoka směju :)))
Je to o rodičích a výchově. Esli chcete vidět tuny schopnejch lidí co maj fištrón tak si někdy pusťte internet a specielně youtube. No a jestli si myslíte, že ty tisíce startupů zakládaj blbci zblblý moderníma hejblátkama a otupělý z videoher, tak se setsakra mýlíte. Teď probíhaj doslova závody ve vymejšlení převratnejch technologií, materiálů a postupů a všechno to dělá až příliš mladá generace. Futurologové už nestihaj přicházet s novejma myšlenkama, aby se to zejtra nestalo skutečností. Dějou se neskutečný věci a lidem to ani nedochází.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

1> nesmysl, ta automatizace neprijde ze dne na den, ale postupne, minimalne cela jedna generace lidi bude mit tedy sanci se pripravit na uplne neco jineho. Asi takto dnesni ridic kamionu se nemusi bat ze by za jeho profesniho zivota byl nahrazen autonomnim rizenim, ale jeho syn na zakladce by jiz mel uvazovat dal a nesoustredit se na to, ze jednou jako tata bude drzet volant kamionu.

2> tak nase navyky jsou dane prave dobou, vetsina z nas by neumela ridit auto z pocatku munuleho stoleti, vetsina z nas neumi rozdelat ohen pokud nema neco cim ho zapali rovnou. Ve sve podstate jsem mnohem hloupejsi nez kdejaku neadrtalec co vymrel pred desitkama tisic let, a naopak jsem mnohem chytrejsi v jinych oblastech. Proste se vyvyjime ;)

3> hekni bankovni system, budes tu mit blackout celosvetovej, takze smele do toho, fandim ti :D

vis jak je ten vtip "80% ceskych deti umi ovladat tablet.... 90% Cinskych deti umi ten tablet vyrobit"

Obrázek uživatele ozana

Myslím, že většina lidí ví jak zapálit oheň. "Neandrtálec" byl jen šikovnější a my mychom to museli natrénovat.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

divne, na kurzu preziti nas bylo ze skupiny puvodne 20 lidi jen trojice co dokazala ten ohen v prirode zapalit s tim co dala ta priroda, ac teda trvalo me to skoro 20 minut

dnesni spolecnost se precenuje a co vidi jako desne snadne veskutecnosti nezvlada :)

Vedet jak a umet jsou dve ruzne veci :) Ten ohen je krasny priklad.
Jen tak pro zajimavost, sirky jste meli povolene, nebo to bylo i na kresani kremeny resp. treni drev?

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

sirky samozrejme povolene nebyli, a ikdys na sirky nakonec doslo, tak ani s nima to vetsina lidi nezvladla a jen vyplejtvala sirky, nekterym pomohl az zapalovac ktery ma plamen "vecny" :D ja to po cca 20 minutach zvladl s kanickou a 2 kusy dreva (a ohen umim roztopit asi i jen diky tomu ze mame chatu kde se dodnes topy drevem) vetsine lidi delalo problem ten ohen udrzet aby jim nezhas nez presel na vetsi kusy dreva, prakticky tak nekteri spotrebovali tolik zatopu, ze by nedelali nic jineho nez ze by zbyrali ten zatop, takze by nasledne zemreli hlady neb by nezbyl cas na to si neco ulovit a pripravit na ten ohen, jeste stesti ze to jidlo bylo jiz predpripravene farmarem :D na tomhle bych krome ryb dojel i ja, kralika pro ohniste jsem se naucil pripravit az na tom kurzu

a to jsem tam byli relativne "vesnicky" lidi, nedovedu si predstavit jak takovej kurz probyha s ciste mestskyma existencema, to musi bejt komedie hodna zaznamu pro youtube :D

Tak to klobouk dolu.

Jinak ty "mestske existence" jsem zazil - nebyl to survival kurz, ale ukolem bylo "zpracovat" kure (v pytli, nemuselo se chytat). Vetsina ho nedokazala ani zariznout, natoz oskubat a vykuchat... Ale to uz jsme hodne OT.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vyzsi automatizace bude problem nejen v zemedelstvi ale spise v doprave, kde pracuje vice lidi (ridici TIR, Autobusu, Kuryru, TAXI) a posleze i vice sofistikovanejsi profese.
pro anglicky mluvici youtube.com/watch?v=7Pq-S557XQU

jelikoz se trh prace zmeni bude potreba zavest nepodmineny prijem dle meho nazoru. Protoze produktivita bude vysoka a automatizovana, ze prijem bude bez prace :)
cs.wikipedia.org/wiki/Základní_nepodmíněný_příjem

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stačí zavédst 30 hodinový pracovní týden a je po problému, navíc lidé budou mít více času a tak budou požadovat více služeb - ne automatizace není problém naopak je to motor růstu životní úrovně.

Obrázek uživatele Kuk

Nejdřív si zjisti současnej stav a pak teprve mudruj.

Evidentně vůbec nemáš představu jak strašně málo obyvatelstva v zemědelství už teď pracuje a jak moc už to automatizovaný a robotizovaný je. A to nemluvím o vyživání GPS, satelitů, snímkování, meteorologů, chemiků, genetiků atd. atd. Čísla ti vyrazí dech. Tydle starosti si moh mít leda tak před 150 lety ;) Todle dorobotizování zemědělství už bude jen nepatrná změna.

Té jako lkát nad tím, že už neexistujou tisíce telefoních přepojovatelek nebo tisíce písařů v ohromných halách místo kopírek či skenerů a tisíce poslíčků místo emailů :)
Když jsem začínal v reklamě l.p. 1993, tak naše pobočka v Indii měla asi 650 zaměstnanců z čehož bylo 150 pracovníků reklamky a 500 vlastních poslíčků, aby tam vůbec mohli fungovat. To jenom pro představu nedávné minulosti.

V diskuzi pod timhle článkem už jsme to s předstihem rozebrali.
http://www.hybrid.cz/driveai-umi-z-bezneho-auta-udelat-roboticke#new

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jolinar

zefektivneni prace vzdy vedlo k vyssimu standardu zivota obyvatel. Anebo byste se radeji vratil do doby pred traktory a oral pole s volem?? Urcite by to zvysilo zamestnanost ze? Anebo mozna jeste do doby pred pouzivanim taznych zvirat, ty nam prece taky braly praci...

Obrázek uživatele M.Krupka

Já myslím, že v zemědělství pracovala v minulosti cca polovina lidi. V budoucnu bude zemědělec programátor, který naprogramuje stroj a on bude tím kdo určí kdy a co a jak sázet, orat atd.
Každé pole je jiné, tudíž bude muset naprogramovat každou tu jednotlivou práci na jednotlivém pozemku.
Zeptal bych se dnes zemědělce, zda umí sekat kosou. Určitě se někdo najde, jen tu kosu už dnes nemá a nepoužívá ji.
Až to někdo hekne, tak přijde někdo druhý a bude mít práci na tom to lépe zabezpečit.
Odpověď na otázku. Je nám to třeba? Ano je nám to třeba, protože kdyby nebylo, ještě dnes polovina národa běhá po poli s kosou. Dík fakt nechci. Vyzkoušel jsem si to kdysi u dědečka na poli.:-)

Obrázek uživatele Jan Veselý

Do cca 17.-18.století to bylo přes 90% populace, zemědělsky využívaný byl do mrtě celý kraj včetně horských hřebenů a stejně byly hladomory.
Je to stejné jako výroba oceli, kde dnes stejnou výrobu udělá třetina lidí než před 30 lety a desetina než před 60 lety.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A kde dnes ti lidi pracují? Před 100lety, alespon v továrnách, dnes na úřadech a různých "řídících pozicích". Efektivita vzrostla sice fakt ve výrobě, ale nahradilo to přehazování papírů nebo jak si mám vysvětlit, že tu samou práci (mzdy) udělal v 60tých letech pomocí papírů jeden člověk a dnes tam sedí 3 účetní, IT jako podpora a stejně nestíhají? Je mi jasné, že oni za to nemůžou, ale zákonodárce co chce víc papírů nebo manager co k zefektivnění řízení potřebuje víc tabulek, aby ušetřil 100k ve výrobě za rok, ale na jiném oddělení dají 1mega za další pracovní síly a soft...

Obrázek uživatele Kuk

Spousta jich vůbec nepracuje :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Spíš je to tak že v 60. letech tam bylo pár kolonek a dnes je tam kolonem milion na daně, odpisy a kdoví co ještě. Mít na formáláří kolonky: Mzda, Daň, Pojistky, Suma, tak to musí ve středním podniku udělat jeden člověk na ubrousku z kantýny za pár hodin. Ale že je tam toho milion tak se v tom motají.

Že nepracují je ale problém zaměstnavatele.

Nojo no, to že technika vše "zjednodušuje" je pro politiky neskutečné lákadlo vymýšlet si nové a nové daně. Dřív by je samotné napadlo že na sčotu počítat superhrubé mzdy a vést EET, a povinně držet metadata nebo rovnou hovory celý rok, je blbost. Technika je neskutečně dvousečná zbraň.

Do sbirky, tady je nadsenec, co si vyrabi neco podobneho sam:
http://www.postscapes.com/open-source-autonomous-tractor/

A mimochodem, nejake pokusy probihaji i u nas na CZU v Praze - kamos tam robotizuje zahradni trakturek:
http://robotika.cz/competitions/roboorienteering/2016/cs

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil