Robotická auta Apple budou upravené dodávky Volkswagen Transporter

Jan Horčík - 30 Květen 2018

Že Apple by si taky chtěl urvat kus velkého koláče mobility budoucnosti už víme dlouho. Věci se ale začínají hýbat teprve teď.auto elektromobil Volkswagen Transporter elektrická dodávka

Koncept elektromobilu Volkswagen Transporter eT! se objevil už na konci roku 2011. Šlo tehdy o spolupráci Deutsche Post a Vysoké školy v Braunschweigu. Už tehdy bylo auto částečně autonomní. O sedm let později by auta měla začít jezdit díky spolupráci VW a Apple, tentokrát jako plně robotické vozy.
foto: Volkswagen

The New York Times informují, že po neúspěšných pokusech spojit se s automobilkami jako BMW a Mercedes-Benz nakonec Apple skončil u lidové značky Volkswagen.

V přípravě jsou údajně přestavby dodávky Volkswagen Transporter na plně robotické elektrické auto. Apple dodá robotický software a nejspíš i hardware, zatímco Volkswagen a jeho dílna Italdesign přestaví dodávky na elektromobily (elektrický Transporter už se přitom chystá).

Celé to dává smysl, Apple by se určitě nechtěl zahazovat s fosilními dinosaury, jen by tím ublížil své značce. Pro začátek chce Apple využívat robotické elektrododávky pro přesun lidí mezi dvěma svými kampusy v Křemíkovém údolí.

Ačkoliv půjde o plně robotická vozidla, v sedadle řidiče má přesto být neustále přítomen operátor, který bude celou situaci kontrolovat. Elektrické robododávky Apple/VW mají vyjet na silnice se zpožděním už koncem letošního roku.

Klíčovou zajímavostí článku The New York Times je vyjasnění toho, proč Apple hledal v automobilové branži partnera tak dlouho. Zásadním požadavkem Apple totiž bylo, že bude kontrolovat celou uživatelskou zkušenost a veškerá data.

Na to pochopitelně nepřistoupily značky jako BMW a Mercedes, ale dokonce ani Nissan, BYD Auto nebo McLaren. Do něčeho takového byla nakonec ochotna jít pouze největší světová automobilka Volkswagen.

Zpět na HybridPřidat komentář

Těm technickým informacím moc nerozumím, ale po designové stránce se mi moc líbí. A ani ojeté nejsou špatné, líbí se mi tenhle volkswagen multivan, který mají ve Vans Centre: https://www.vanscentre.com/uzitkove-vozy/minibus/volkswagen-multivan-20tdi132kw-7-mist-highline-4-m/

Dobrá zpráva. Z tohoto projektu půjde vycouvat těžko, to by si VW uříznul pěknou ostudu, možná srovnatelnou s Dieselgate.

---

hariprasad

Zajímalo by mě, pokud se rozšíří do světa, jestli to bude spolupracovat s androidem. :-)

---

Elektromobilista teoretik, který v EV nikdy nejel, ale je velký fanda. Pasivní dům s přípravou na wallbox s vyhrazným 7-11kW.

uprava bude spocivat ve vymene znaku dvojite w za znak nakousleho jablicka ;)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol