Vodík mohou vyrábět také mořské řasy

V boji vědců za nalezení alternativních a udržitelných zdrojů hrají významnou roli také řasy. Ty se v současnosti používají jako zdroj , který je následně možné využít na výrobu . Nyní však vědci přišli s nápadem jak řasy využívat přímo pro získávání vodíku.   

foto: fastcompany.com

, stejně jako ostatní vodní využívají k rozdělení molekul vody slunečního záření. V procesu fotosyntézy dochází i k uvolňování vodíku. Nicméně uvolňování za normálních okolností probíhá pouze na pozadí procesu výroby látek, které vodní organismy využívají k podpoře vlastního růstu.

Na tento vcelku známý děj zaměřili svůj vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Společně s kolegy z univerzity v Tel Avivu a Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje energie v Coloradu našli způsob, jak pozměnit priority řas tak, aby to vedlo ke zvýšení produkce vodíku.

„Řasy opravdu nemají zájem vyrábět vodík. Jediné co řasy chtějí a potřebují pro své přežití je syntéza cukrů. Vodík je jen vedlejším produktem. Přidáním víceúlohového enzymu do vody s řasami se potlačuje produkce cukru a zvyšuje se rychlost tvorby asi o 400 %. Není však možné produkci cukrů eliminovat úplně, neboť by došlo k uhynutí organismu,“ vysvětlil výzkumný pracovník v centru biomedicínského inženýrství v MIT, Iftach Yacoby.

Vědci doufají, že by se tento proces nakonec mohl využívat k získávání vodíku v masovém měřítku, a proto teď plánují pokračovat v procesu zvyšování efektivity produkce vodíku. Vodík je totiž mnoha odborníky považován za budoucnosti.

Podle slov náměstka ředitele centra pro biomedicínské inženýrství Shunguanga Zhanga je to „pouze otázka času a peněz“.

Napsat komentář