Rakousko chce omezit dovoz elektřiny a plynu spalováním dřeva

Rakousko by mohlo omezit svoji závislost na dovozu elektřiny a zemního plynu tím, že bude 
v elektrárenství více používat dřevo a dřevní odpad. Pomocí tohoto paliva se nyní v zemi vyrábí asi pět procent veškerého proudu.

V rakouských lesích zaujímajících téměř polovinu veškerého území státu, dosahují zásoby dřevní hmoty skoro 1,2 miliardy krychlových metrů.
foto: 12019, CC0 Creative Commons

Alpská republika, která se důrazně vyslovuje proti jaderné energetice, musí v zimních odběrových špičkách často dovážet značné množství proudu, které se v zahraničí včetně Česka vyrábí 
v uhelných a jaderných elektrárnách. Na nedávné výstavě o energetických úsporách 
v hornorakouském Welsu, zaznělo, že podíl dovážené elektřiny v období, kdy panuje velký chlad 
a navíc nefouká vítr, dosahuje až 70 %.

Spolehlivost v zásobování elektřinou lze podle Rudolfa Freidhagera, předsedy Svazu pro využívání biomasy, výrazně zlepšit spalováním dřeva. „Dřevo nám skýtá obrovský energetický potenciál, jež je v jednotlivých regionech k dispozici,“ prohlašuje Freidhager.

Hans-Christian Kirchmeier, šéf představenstva společnosti IG Holzkraft, soudí, že větší využívání dřevní hmoty pro výrobu elektřiny a tepla je důležitá součást „trvale udržitelného rozvoje lesního hospodářství a lesní hygieny“. Přispěje rovněž k vytváření nových pracovních míst, zejména ve venkovských oblastech. 

Rakousko má bohaté zásoby dřevní hmoty, která neustále přirůstá. Podle Sdružení rakouských dřevařů ročně přibývá 30,4 milionu krychlových metrů, z toho se vytěží a hospodářsky využijí přibližně dvě třetiny.

Celkové dodávky elektřiny do rozvodné sítě loni v Rakousku proti roku 2016 stouply o 3,9 % na 74,9 miliardy kilowatthodin. Domácí výroba se zvýšila o 5,2 procenta na 68,3 miliardy kilowatthodin, vyplývá ze statistik, které v polovině března zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Struktura výroby elektřiny v Rakousku

(meziroční srovnání)

Ukazatel 2016 2017
Výroba celkem (mld. kWh) 64,9 68,3
z toho podíl zdrojů v procentech
Fosilní paliva 27,9 29,7
Voda 62,9 59,7
Vítr, slunce,  ostatní zdroje 9,2 10,6

Energetické využití biomasy roste i v Česku. Elektrárny skupiny ČEZ vyrobily loni z biomasy téměř 573 milionů kWh, což představuje meziroční zvýšení o 14%. Větší část z toho představují elektrárny Hodonín a Poříčí, které spalují tradiční dřevní štěpku, menší biomasová elektrárna v Jindřichově Hradci jede hlavně na obilnou a řepkovou slámu a seno.

tisková zpráva

16 Comments on “Rakousko chce omezit dovoz elektřiny a plynu spalováním dřeva”

  1. Ve článku chybí nedávno nově postavená balíkoslámová
    Ve článku chybí nedávno nově postavená balíkoslámová elektrárna v areálu bývalého ČKD v Kutné Hoře. Jde o optimalizaci technologie dříve pilotně zkoušené v Jindřichově Hradci. viz http : / / bfsenergo. cz/ cze/ reference.html

    PS: pane webmastere rychle si něco udělejte s CAPTCHA ověřováním, jinak vám fórum za chvilku umře.

  2. Před týdnem jsme se z Rakouska vrátili a zážitky jsou.
    Před týdnem jsme se z Rakouska vrátili a zážitky jsou. Krajina s větrníky Vídeň Bratislava není nijak hezká. Střešních instalací FVE nebo solárního ohřevu vody není zdaleka tolik, jak to v médiích a politických žvástech vypadá. Pokud mají solární ohřev, často ho mají mimo budovu, na kůlně, hospodářské budově nebo dokonce volně na zemi, třeba jako součást plotu ve svahu. I nové budovy mívají spíše solární ohřev vody než fotovoltaiku, a to i od 1500 m.n.m. výše. Občas se lze setkat s FVE na zajímavých místech, třeba na betonové zdi střední stanice kabinkové lanovky 40 kousků panelů. Ohromila mne přečerpávací elektrárna ve výstavbě, kdy dvě mohutné roury šplhaly po masivu skoro kolmo se nad vesnicí tyčící skály. Právě hloubili dolní nádrž na jejím konci, bagr chodil vodou a úkolem bylo zřejmě v původním půdorysu získat hloubkou objem navíc. Vody tam mají nárazově extrémně moc, narazili jsme na průsmyky se závorami k okamžitému uzavření, kdy v nejnižších částech měli lidi volně na poli vedle domu lodičku. A ve vesnici protipovodňový val a obrovské čerpadlo s rourou přes něj. Kdo je připraven, není překvapen. Řečeno po špidlovsku, zdroje ve smyslu rezerv tu jsou, a obrovské. Narazili jsme i na baterie ve formě ohromných zásob nasekaného dřeva podíl domů, plotů, svahů. Ale buď umí topit nebo to moc nevyužívají. Smrad – typický pro naše horské dědiny když to rozfajrujeme – tam byl jen jedinkrát.

  3. Tak vcelku by mě zajímalo, kolikpak Rakousko dováží
    Tak vcelku by mě zajímalo, kolikpak Rakousko dováží energie z jaderných elektráren (Temelín, Dukovany, Mochovce v SR atd.) Je sice pro rakouské politiky líbivé prosazovat uzavření všech JE v okolitých státech ( případně i na necelé zeměkouli a přilehlém vesmíru) ale nějak soudruzi nedomysleli, že by museli obyvatelstvu na podzim na příděl rozdávat kožichy a místenky v alpských jeskyních. K snaze o zvýšení podílu spalování dřeva na energetickém mixu není co dodat, ale přes 10% se nedostanou. To by museli pokácet i půlku pralesa v Amazonii a k tomu 2/3 Sibiře navrch.

    1. Tak za prvé, když stát nebude mít dost peněz z dividend
      Tak za prvé, když stát nebude mít dost peněz z dividend ČEZu tak akorát bude muset i tobě zvednout daně.
      A za druhé nejvíc byl ČEZ ojebáván posledních 5 let vytvořením lživé neomezené obchodní zóny Německo-Rakousko, kdy jim byl přinucen dodávat elektřinu a přenosové služby za nejnižší cenu v dějinách, ale letos se to už rychle omezuje po drahém vybudování překážek na hranicích.

      Dokonce tenhle článek je nejspíš i právě o reakci Rakouska na to, že nás nebudou moci dál tak levně obírat, takže se musí přeorientovat spíš na vysávání svých lesů.

      1. Anebo se stát vys.re na od začátku prodělečné podniky
        Anebo se stát vys.re na od začátku prodělečné podniky JEDE_2 a Tunelín_2. Ušetří peněz jako želez.
        Ty drahé překážky jsou ochrana. A u elektřiny má být ochrana již při spouštění (naše napojení se na západní síť počátkem `90. let.). Pokud tam ochrana doteď nebyla byl to šlendrián ekonomistů, kteří bagatelizovali a škrtali nutné náklady. To se nám to vyplatilo podporovat za naše peníze německo a rakousko že? Stejně to montujeme a mezitím jsme prodělali nejen kalhoty ale i spodky. Typický příklad toho, že se do projektu angažují ekonomisté pravičáckého typu (typický pravičák nevidí na špičku nosu, netož za roh, řeší pouze „tady a teď“).

        1. To se dost pletete, na začátku tam byla měnírna protože
          To se dost pletete, na začátku tam byla měnírna protože nebylo synchronní spojení. A není to o „ekonomistech“ a pravici, která u nás v podstatě neexistuje, to co tu je je tak spíš střed, jestli myslíte lidi ze začátku 90. tak ti měli s pravicí společného v podstatě nic. A mimochodem PST nejsou vůbec běžnou záležitostí na přeshraničních vedeních a jsme možná první v Evropě kdo je nasadil.

          A jen pro informaci, EU nemá s pravicí nic moc společného, stejně jako tady nikdy nějak dlouhou dobu nevládla.

            1. I to by bylo špatné dělení. Jde o bolševiky napříč
              I to by bylo špatné dělení. Jde o bolševiky napříč stranami, přičemž část z nich byla reformních a část konzervy. Podle toho nalezli do nových stran. Reformní do teoretické pravice a konzervy zůstaly v té svojí nebo zoranžověly. Pak je tu ještě církev neboli lidovci, ti okopávají oba typy bolševiků, protože myšlením jsou na tom podobně. Jen místo Marx Lenin Engels mají jinou svatou trojici. Pokud neexistuje pevně zakotvená vrstva bohatých majitelů vydělávajících a plánujících na desítky let, neexistuje pravice v pravolevém vidění světa. Jen rúznobarevný proletariát.

      2. Nebo by stát mohl vypadnout z věcí o které se nemá co
        Nebo by stát mohl vypadnout z věcí o které se nemá co starat a nechat peníze lidem, přičemž za to nedodává služby v takové kvalitě jako by lidé mohli získat sami, dále peníze zcela neefektivně přerozděluje dotacemi atd.

Napsat komentář