Roboti jsou tady! Ovládají je ale lidé

„Mecha“ je japonské slovo označující robota, který je ovládán uvnitř ukrytým člověkem. Jonathan Tippet a jeho tým věří, že je již nejvyšší čas podobný stroj sestrojit. Mecha Prosthesis: The Anti-Robot má být prvním z nové generace člověkem ovládaných robotů.

Prosthesis: The Anti-Robot
foto: Jonathan Tippet

Ač vše vypadá na první pohled poněkud přitažené za vlasy, ve skutečnosti neexistuje technická překážka, proč podobný stroj nemůže fungovat. Jediným problémem je vytvořit dobrý „byznys plán“, tedy najít způsob, jak mecha dokáže zaplatit svůj vývoj a ještě lépe generovat nějaký zisk. Jen tak lze přesvědčit investory, aby do projektu vložili peníze.

Jonathan Tippet a jeho tým svůj byznys plán již znají – vytvořit mecha závody. Nepříliš odlišné proti těm automobilovým nebo motocyklovým, jen s tím rozdílem, že piloti budou místo aut řídit roboty.

Prosthesis: The Anti-Robot

Jonathan Tippet a jeho tým má za sebou již konstrukci mecha pavouka
foto: Jonathan Tippet

„Nemůžu uvěřit, že soutěž v obřích mechanických strojích řízených lidmi ještě není realitou,“ říká Tippett, umělec a biomedicínský inženýr pracující pro Evasc Medical Systems, v rozhovoru pro technický magazín Gizmag. „Závodili jsme na každém kousku technologie, kterou jsme vytvořili… kde jsou závodní roboti?“

Tippett a jeho tým navrhuje sestrojit čtyřnohého závodního mecha Prosthesis: The Anti-Robot. Jeho základem je hliníková konstrukce, ve které najdeme místo pro „pilota“, baterie, elektromotory, hydrauliku a čtyři běžecké nohy.

Prosthesis: The Anti-Robot
video: YouTube

Na svých stránkách tvůrci Prosthesis: The Anti-Robot popisují jako kombinaci gorily, tyranosaura a rýpadla. Robot není rozhodně žádné ořezávátko, na výšku měří 5 metrů a má hmotnost 3500 kilogramů.

Zajímavé je rozhraní člověk-stroj. Pokud z vás někdo viděl film Vetřelci, kdy filmová hrdinka Ripleyová v nakládacím mechu bojovala s královnou Vetřelců, budete okamžitě v obraze. Prosthesis: The Anti-Robot dokáže přesně snímat pohyby končetin člověka a přenáší je s 60x až 100x větší silou na končetiny robota.

Prosthesis: The Anti-Robot

Rozhraní člověk-stroj
foto: Jonathan Tippet

Ještě zajímavější je ale navrhovaná zpětná vazba mezi člověkem a strojem. „Síla na každé noze bude mechanicky předávaná skrze rám na ruce a nohy pilota, a to při každém kroku,“ vysvětluje Tippet. „Ne bolestivě nebo s rizikem zranění, ale pilot bude přesně cítit, jak velká hmotnost působí na jednotlivou nohu robota.“

Kromě head-up displeje před pilotem bude Prosthesis: The Anti-Robot pilotovi předávat informace skrze zvukové a světelné signály. Senzory detekující tlak, teplotu, napětí, proud a další důležité údaje, budou převedeny do zvuků a světelných vzorů. Harmonické zvuky potvrdí bezproblémový chod, disaharmonické například nestabilitu nebo jiné problémy (přetížení).

Prosthesis: The Anti-Robot

Prosthesis: The Anti-Robot
foto: Jonathan Tippet

Základním konstrukčním problémem je dostatečný zdroj elektrické energie pro mecha. Elektromotory skrze čerpadla zajistí chod hydrauliky. K napájení dostatečně výkonných elektromotorů je však také třeba patřičně výkonná baterie.

Prosthesis: The Anti-Robot má mít na palubě lithium-iontovou baterii schopnou dodávat okamžitý výkon až 230 kW elektrické energie. Není těžké spočítat, že se současnou technologickou úrovní baterií mecha závody nepotrvají příliš dlouho. Půjde tak spíše o „sprint“ – mimochodem, maximální rychlost stroje je spočítána na 30 km/h.

Prosthesis: The Anti-Robot

Jonathan Tippet a Alpha Leg
foto: Jonathan Tippet

Nenechte se však mýlit, Tippett není jen „geek„ a snílek. Spolu s 65 studenty a odborníky již postavil prototyp mecha končetiny – Alpha Leg. Tým si tak na modelu 2:3 otestoval technické řešení hydrauliky, zavěšení a kontrolní systémy.

Ještě před několika lety si mohli tvůrci podobné projekty kreslit leda na papír. Doba je však jinde a dnes existuje unikátní způsob, jako podobné „šílené sny“ uvést do reality. Je třeba jen přesvědčit dostatek lidí z řad široké veřejnosti, aby pomohli s financováním.

Jonathan Tippet a jeho tým skrze „crowdsourcingovou“ stránku Indiegogo shánějí na dokončení robota Prosthesis: The Anti-Robot 100 000 dolarů. Zatím mají 30 000 dolarů, do konce investiční aukce zbývá 8 dní. Tak jim držme palce.

Napsat komentář