Prodej elektrických aut v Irsku stoupl o 46 %

Jan Horčík - 29 Prosinec 2014

Během prvních 11 měsíců roku 2014 se v Irsku prodalo 1756 nových aut jejichž pohon využívá elektřinu. To znamená klasických hybridů, plug-in hybridů i elektromobilů dohromady. Meziročně jde o 46% nárůst.auto Irsko mapa sítě dobíjecích stanic

Mapa sítě dobíjecich stanic v Irsku
foto: ESB

Irská republika má ideální podmínky k rozsáhlé adopci elektromobilů. Jde o vcelku malý ostrov, s 84 421 km2 plochou jen o málo větší než Česká republika. Na délku měří maximálně 485 km a na šířku maximálně 304 km.

Ceny benzínu i nafty jsou tam relativně vysoké, běžně přesahují 40 Kč. Síť dobíjecích stanic pro elektroauta je přitom už dnes velmi hustá, a to včetně rychlodobíječek. Elektromobilem se tak lze po ostrově úplně snadno pohybovat s tím, že provozní náklady elektromobilu jsou výrazně nižší.

A co víc, Irsko chce do roku 2020 získávat většinu elektřiny z obnovitelných zdrojů, primárně . V neposlední řadě zde na nákup elektromobilu zde dostanete dotaci až 5000 euro, nemusíte platit ani daň za nákup auta a zaplatíte jen minimální silniční daň.

Přes to všechno se v roce 2013 prodalo v Irsku pouze 32 elektromobilů. V roce 2014 už to bylo výrazně víc, za prvních šest měsíců 164 plně elektrických aut. Za 11 měsíců roku 2014 se tam pak prodalo 1756 kusů nových modelů. ale včetně plug-in hybridů a hybridů.

Hybridy tvoří přes 80 % těchto prodejů, tedy přes 1400 aut. Na auta do zásuvky tak zbývá 352 kusů. Naprostá většina těchto prodejů se uskuteční v Dublinu (965) a Corku (136). Elektrifikované vozy dnes tedy tvoří 0,5 % prodejů nových aut. Irská vláda ale předpokládá, že do roku 2020 dosáhne jejich podíl 15 %. Držíme palce!

InsideEVs, GreenCarCongress
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zijem uz nejaku dobu v Sev.irsku(UK)Irsko tiez ako tak poznam..Vsetko je to najma o dotaciach a najma rychlodobijaciek! Infrastruktura pre elektromobily je uz teraz, podla mapy dobijacich stanic dostacujuca!
Elektromobily maju preto buducnost aj tu...

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC Group

Newsletter