Pražané si zatopí nízkoemisně – Teplárna Mělník plánuje radikální obměnu zdrojů

Teplárna Mělník, která zásobuje stovky tisíc pražských domácností na pravém břehu Vltavy, Mělník či Neratovice totiž oznámila ambiciózní vizi přeměny svých výroben.

Stovky tisíc Pražanů a Středočechů si v budoucnu budou užívat klimaticky přívětivější teplo a horkou vodu. Místo uhlí zajistí teplo domovů nejen v metropoli ekologičtější plyn, biomasa a energetické využití odpadů.
foto: ČEZ

V příštích několika letech dojde v lokalitě Mělník k odstavení stovek megawattů uhelného výkonu. Jako první přijde už v příštím roce na řadu Mělník III (500 MW). Souběžně s odstavováním začne příprava výstavby nejprve menší plynové kotelny s výkonem cca 140 MWt a v těsném závěsu většího teplárenského paroplynového zdroje, schopného do horkovodu dodávat až 200 MWt.

Následně dojde k odstavení i hnědouhelné jednotky Mělník II, která bude do té doby částečně fungovat v režimu záložního zdroje, tedy v omezeném provozu. Jako poslední skončí nedávno ekologizovaná a modernizovaná Mělník I.

Dodávky tepla pro Prahu a středočeská města tak zůstanou v každém případě zachovány. Veškerá výstavba navíc bude probíhat za plného provozu, takže zákazníci nepocítí ani žádné výpadky. Naopak, uhlíková stopa tepla z Mělníka bude postupně klesat.

„Strategickou lokalitu Mělník chceme pro teplárenskou výrobu rozhodně zachovat. Nejprve odstavíme dva ze tří hnědouhelných zdrojů, které nahradíme čistšími technologiemi. V horizontu dalších let počítáme s uzavřením i posledního uhelného bloku a kompletní přeměnou na nízkoemisní výrobu, která se bude opírat především o novou paroplynovou elektrárnu. Dálkové vytápění tak i v budoucnu zůstane šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Teplárna Mělník v posledních několika letech investovala do ekologizačních projektů několik miliard korun. Díky tomu došlo ke snížení emisí dusíku a prachu, letos bylo zprovozněno zcela nové odsíření, které snížilo objem vypouštěných emisí oxidů síry hluboko pod platné limity. Další ekologizace a snižování produkce vypouštěných emisí znečišťujících látek souvisí s plánovaným odklonem od uhelné technologie.

Součástí klimatického závazku, který Praha přijala v roce 2019, je i snižování uhlíkové stopy v rámci nákupů služeb, což samozřejmě zahrnuje i dodávky tepla. Lokalita Mělník je pro hlavní město z tohoto pohledu klíčová, proto se jí ČEZ zabývá prioritně.

Kromě nových plynových zdrojů počítá Skupina ČEZ v lokalitě provozované společností Energotrans v nejbližší budoucnosti také s výstavbou zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) – to by mělo výhledově pokrýt zhruba 12 % dodávek tepla.

V souvislosti s nedávno oznámeným odklonem České republiky od uhlí, ale Skupina ČEZ analyzuje i další možnosti: např. výstavbu kotle na biomasu, či elektrokotlů.

Dodávky tepla proudí z Teplárny Mělník do hlavního města už čtvrt století. Díky 34kilometrovému teplovodu, který patří k nejdelším v Evropě, mohly být odstaveny desítky lokálních pražských výroben, což výrazně zlepšilo kvalitu ovzduší v metropoli.

Na teplu z Mělníka závisí téměř čtvrt milionu pražských domácností v sídlištích na pravém břehu Vltavy (Jižní Město, Lhotka, Modřany a další), ale také školy, nemocnice, kanceláře, obchodní domy a další objekty.

Výhody ekologického a spolehlivého tepla využívají také středočeská města Mělník a Neratovice a okolní obce. Celkem mělnický kogenerační komplex dodá ročně kolem 10000 TJ tepla.

Co jste možná nevěděli o Teplárně Mělník:

– Elektrárensko-teplárenský komplex Mělník je ze všech výroben ČEZ nejblíže Praze. Leží přibližně třináct kilometrů pod soutokem Labe a Vltavy.
– Nejvzdálenější spotřebitel tepla je od ohříváků společnosti Energotrans vzdálen 74,5 km.
– Horká voda pro Prahu je dopravována potrubím o průměru 1,2 metru na vzdálenost více než 34 km při tlaku až 2,5 MPa.
– Napáječ Mělník – Praha přechází po příhradových ocelových mostech dvakrát tok Vltavy a čtyřikrát železniční trať.
– Teploty stlačené vody v horkovodu se podle ročního období pohybují od 90 do 140°C. Na straně odběratele (v Praze nebo Neratovicích) se voda ochladí (předá teplo) a vrací se při teplotě v rozmezí 60 až 70° C.
– Voda v potrubí tepelného napaječe urazí za vteřinu vzdálenost přes dva metry.
– Horká voda putuje do Prahy průměrně 8 hodin a za tuto dobu se ochladí přibližně o 1 °C, ztráty při této dodávce obvykle nepřekračují 4 % (záleží na ročním období).
– Výroba a dodávka tepla probíhá nepřetržitě celý rok 24 hodin denně s výjimkou jednoho týdne v létě o prázdninách, kdy je prováděna zejména plánovaná údržba napaječe.

tisková zpráva

30 Comments on “Pražané si zatopí nízkoemisně – Teplárna Mělník plánuje radikální obměnu zdrojů”

  1. Společná výroba elektřiny a tepla je energeticky mnohem
    Společná výroba elektřiny a tepla je energeticky mnohem užitečnější zařízení než pouhá plynová kotelna. Nicméně velké centrální zařízení s teplovodem desítky kilometrů má svoje mouchy a nevyhovuje požadavkům budoucí energetiky:
    – pomalá regulovatelnost
    – výpadek = velký problém

    Představme si lokálně instalované plynové kogenerační jednotky. Třeba ať se to dobře počítá tady jedna špičková s elektrickou i tepelnou účinností 45%, tedy celkem 90%:
    https://energetika.tzb-info.cz/kogenerace/16225-kogeneracni-jednotky-boomel-nedostizna-ucinnost-a-nizke-provozni-naklady

    Například nějaké množství plynu, které by stačilo k vytopení dvou paneláků starými plynovými kotli (90%) se prožene přes kogeneračku:

    1) el. topení, teplo se vyhodí = vytopí se jeden panelák. Že by to nikdo nedělal? Ale přesto se to často děje. Naštěstí už není elektrické topení v novostavbě tak jednoduché. Prostě to je to globálně nejšpinavější a nejdražší zdroj tepla.
    https://youtu.be/J6oytV-QsoU?t=57

    2) el. topení a využití tepla, využije se zase 90% energie a vytopí 2 paneláky.

    3) využití tepla + tepelná čerpadla SCOP = 4
    Jeden panelák je vytápěn teplem z kogeneračky a další 4 tepelnými čerpadly napájenými vyrobenou elektřinou. Nebo ještě lépe teplo z kogeneračky je rozvedeno do všech pěti paneláků. Tepelná čerpadla pak můžou topit na nižší teplotu.

    Výhody:
    – 5x více tepla oproti elektrickému topení
    – 2,5x více tepla oproti plynovému kotli
    – porucha kogeneračky neznamená dům bez tepla
    – lokální zdroj elektřiny nezatěžuje VN rozvody
    – ideální spolupráce s obnovitelnými zdroji.
    * rychlý špičkový zdroj elektřiny, dodávka tepla je průměrována vodními zásobníky
    * při dostatku elektřiny topí jen tepelná čerpadla, což je další příspěvek ke stabilizaci sítě

    Pokud jde o lokální hluk a emise, tak vzhledem ke stacionární instalaci, bylo by to mnohem lepší, než běžná spalovací doprava.

    Rozdíly ve využití a výrobě energie jsou velké a nejde o procenta ale o násobky.

  2. U elektrarny Melnik v Hornich Pocaplech je rychlonabijecka
    U elektrarny Melnik v Hornich Pocaplech je rychlonabijecka CEZ. Siroko daleko jedina. To umisteni je uplne nelogicke, tam jezdi malo lidi. Nekde blizko Melnika by to davalo 1000x vic smysl. No jo, meli tam vykonu nadbytek, tak to flakli tam. Pokazde kdyz tam nabijim, musim pretrhat pavuciny.

  3. No, nevím zda by nebylo lepší postavit menší lokální
    No, nevím zda by nebylo lepší postavit menší lokální plynové zdroje s kogenerací přímo v Praze, než tu teplou vodu tahat 30 až 75 kilometrů, se všemi ztrátami a riziky poruch… To, že je to nejdelší teplovod v Evropě podle mne ukazuje, že to není moc standardní a výhodné řešení.

    1. Taky jsem si myslel, že tam budou velké ztráty, ale za ty
      Taky jsem si myslel, že tam budou velké ztráty, ale za ty kilometry se to ochladí prý o 1 stupeň, což je podle mě úplně v pohodě. Praze to prý hodně zlepšilo životní prostředí. Jako voda se tam tahá taky z Vysočiny a nebo z Polabí z Káraného. Tak to bohužel Praha má.

  4. Tímto začíná konec CZT v Praze. Rozdíl v ceně, v
    Tímto začíná konec CZT v Praze. Rozdíl v ceně, v účinnosti, ani v emisích neospravedlňuje ztráty a režii provozu teplovodní sítě z centrálního zdroje, navíc tak daleko.
    Lidově řečeno, je lepší a hlavně levnější pálit plyn přímo v místě spotřeby. Nikdo nechce platit 700-800 Kč/GJ nebo ještě více, když i blbé přímotopy vyjdou levněji, o domácím kondenzačním kotli ani nemluvě.

    1. Většina tepla jde do paneláků, škol atd., to by znamenalo
      Většina tepla jde do paneláků, škol atd., to by znamenalo vybudovat ke „každému“ domu jednu kotelnu, nebo do každého bytu kondenzační kotel(kolik stojí roční ůdržba a revize), obojí by zvedlo lokální emise hlavně při inverzích.Ty stovky metrů vysoké komíny Mělníka a Třeboratic ty emise „vyhodí“ nad tu inverzi, což je v pražské kotlině rozhodně bonus, a já si za to rád připlatím.

        1. Když jsem jezdil na Źižkov, tak mě ty vafky pod každým
          Když jsem jezdil na Źižkov, tak mě ty vafky pod každým oknem v činžácích moc nevoněly.A nedovedu si představit, kdyby měl každý obyvatel paneláku vlastní topení na plyn, v garsonkách v našem domě ten plyn není ani zavedený, asi je to s ohledem na m2.Znásobte si to vaše „prakticky jen NOx“ např. sto tisici a celodením provozem, zvláště v době inverze.Do toho cenového rozdílu doufám započítáváte i počáteční investici, plus pravidelnou údržbu.

              1. Jestli vám ty emise tak strašně vadí, tak neřešte
                Jestli vám ty emise tak strašně vadí, tak neřešte pitomosti, ale podpořte snižování emisí v dopravě, což je dnes suverénně největší problém Prahy. Znáte to? Takové ty věci okolo většího využívání MHD, elektrifikace MHD, nákladní i individuální dopravy, …

                1. Já v tý Praze na rozdíl od Vás bydlím, snažím se MHD
                  Já v tý Praze na rozdíl od Vás bydlím, snažím se MHD jezdit, a pochopitelně jsem pro elektrobusy atd. ale držet za to „hladovku“ nebudu.Ale nebudu podporovat NOVÉ lokální zdroje emisí, jako ty vaše kotelny.

              1. v inej diskusii ma vyškolili, že EMISIE sa nedajú
                v inej diskusii ma vyškolili, že EMISIE sa nedajú vynulovať ako nesprávne číslo na kalkulačke.
                a k meritu – to si fakt predstavujete že 4-6 kotlov v kaskéde pre 80 bytov pre kúrenie + prípravu teplej vody vytvoríviac emisií ako „tamten“ centralizovaný zdroj? o nákladoch neuvažujem.

                1. Přísloví je ustálený stylizovaný výrok, jenž obsahuje
                  Přísloví je ustálený stylizovaný výrok, jenž obsahuje obecně platné zásady nebo zkušenosti.Tyto jsou vyjádřeny buď přímo, nebo obrazně.Ty emise by se lokálně zvedly, zvláště při inverzích, a trend je ty emise snižovat, nebo ne?Běžnej panelák, kterých jsou na sídlišti v praze desítky má 300-400 bytů, postavit takovové množství kotelen znamená kolotoč povolení, a o ceně, a době uskutečnění se radši nebavím.

                2. klasický spôsob, ako odviesť pozornosť inam, ak nemám
                  klasický spôsob, ako odviesť pozornosť inam, ak nemám fakty pre svoje tvrdenia.
                  nepísal som o čínskych múroch, ale bežných stavbách. a pre pomalšie chápajúcich, naviec neznalých problematiky odpájeniáa od CZT – koľko bytov je jeden vchod činžiaka/čínskeho múru?
                  ja osobne som taký kolotoč absolvoval dvakrát – raz v činžiaku, druhý krát v diaľkovo vykurovanom radovom rodinnom dome.
                  oba prípady spájala výpoveď od dodávateľa koncom jari.
                  nepoteší vás, že v tom činžiaku sú aj dnes, po desiatkach rokov ľudia spokojní, hoci to bol prvý prípad odpájania v krajskom meste. teda nik o tom ako nič nevedel, všetko bolo prvá krát. od návrhu, cez dodávateľa po získanie úveru.
                  v druhom prípade som bol pripravený, vybratého dodávateľa som viedol čo a ako.
                  a miestne emisie?
                  porovnajte si plynovú kotolňu produkujúcu paru pod vysokým tlakom, prevod na teplú vodu a jej rozvod štyri/päť desačročí starými kanálmi miestami zatopenými vodou s kondenzačnými kotlami. tá kotolňa aj domy sú v jednom areále. vzdialenosť „malých komínov“ od veľkého je od 100 do 200m, výška (všetkých spomínaných) nad terénom cca 7-8m.

                3. Tak stručně:běžný panelák, Praha, severní město,
                  Tak stručně:běžný panelák, Praha, severní město, žádná čína.Lokální emise by se zvedly!

                4. Čísla jsou důležitá. O kolik? V Kobylisích je imisní
                  Čísla jsou důležitá. O kolik? V Kobylisích je imisní monitoring. Jsou na polovině imisního limitu. Zatlačte na své panelákové soukmenovce, aby se zbavily uchrlaných nafťáků a netrávili vás studenými starty, bude to ještě lepší.

                5. AKOB, Praha 8-Kobylisy vrchol. poloha ve značně svažitém
                  AKOB, Praha 8-Kobylisy vrchol. poloha ve značně svažitém terénu (nad 10%)Stanice je umístěna u areálu AV ČR asi 500m od hlavní komunikace https://mapy.cz/zakladni?x=14.4664301&y=50.1221026&z=16&pano=1&source=coor&id=14.467578055555556%2C50.12218861111111&pid=56248614&yaw=1.542&fov=1.570&pitch=-0.066 Jako,že budu obcházet sousedy, nebo si lehat před ty statísíce aut co denně dojíždějí do prahy ze širokého okolí za prací,do obchodů,nemocnic atd.?A jinak jste normální?!A nyní realita : 3+1 topení za rok z Mělníka/Třeboratic 7100 kč. a BEZ lokálních emisí.

                6. kecyvkleci.
                  dám reálny príklad – posledná uhoľná

                  kecyvkleci.
                  dám reálny príklad – posledná uhoľná elektráreň na slovensku (nováky) okrem elektriny vykurovala dedinu zemianske kostoľany (tam stojí) + teplovodom mesto nováky + mesto prievidza.
                  sú dve možnosti
                  – zatvoriť a demolovať
                  – zmeniť na tepláreň, palivo na smeti + bio

                  (miestna uhoľná baňa je od 01.01 nedotovaná štátom, koniec ťažby o pár (2+) rokov)

                  stále nedokázali určiť čo je výhodnejšie. termín rok 2021!

                7. Ten váš reálný příklad má jenom cca. 50tisíc
                  Ten váš reálný příklad má jenom cca. 50tisíc obyvatel,Na teplu z Mělníka závisí téměř čtvrt milionu pražských domácností, trochu rozdíl co.A přečtěte si znova ten článek, a ty důvody jsou např.V horizontu dalších let počítáme s uzavřením i posledního uhelného bloku a kompletní přeměnou na nízkoemisní výrobu, která se bude opírat především o novou paroplynovou elektrárnu.Kromě nových plynových zdrojů počítá Skupina ČEZ v lokalitě provozované společností Energotrans v nejbližší budoucnosti také s výstavbou zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) – to by mělo výhledově pokrýt zhruba 12 % dodávek tepla.

                8. zasa čítanie BEZ POCHOPENIA.
                  ten príklad je práve o

                  zasa čítanie BEZ POCHOPENIA.
                  ten príklad je práve o podobnom probléme – ostať pri centrálnom zdroji a prestavovať „kotolňu“ z uhlia na eko/biozdroje, opravovať teplovod, výmeníková stanice, teplovodné rozvody, …
                  alebo to celé zrušiť. naviac, nové činžiaky už postavili s vlastnými kotolňami.
                  podobne argument s navyšovaním NOVOpripojenými nie je donekonečna, kapacita každého teplovodu je konečná.

                  ekonomickéhľadisko – odpojenie je síce psychicky aj finančne náročné, lenže následné polstoročie sa bude jednať o n*1000€ (počet vymenených kotlov v horizonte 10+ rokov). a tá čiastka sa medz stovkami domácností (ako píšete na začiatku) rozplynie.
                  nemám potuchy, ako ďaleko stojí koímín mělníka od tých vykurovaných domácností, aké vetry vejú, ale mnou spomínaná posledná uzatváraná (hnedou)uhoľná elektráreň v pohode dokázala odstrániť hmyz až pod Fatru, iba výška pohoria zabránila šíreniu severným smerom. smerom na juh prekážok nieto, okolo 1965 praskla hrádza s tekutým popolčekom a v partizánskom/baťovany bolo na námestí dvadsať päť cm kalu…
                  to sa v prípade „lokálnych“ zdrojov akosi stať nemôže.

                9. V Prievidze se také nevyplatí vybudovat metro, doufám že
                  V Prievidze se také nevyplatí vybudovat metro, doufám že už chápete co tam hraje hlavní roli?Praha je kotlina proto má Třeboratická plynová výtopna komín cca.150m a opravdu to není pro srandu králikům, Mělník má určitě vyšší, a bude tam paroplynová el., takže to „odpadní“ teplo bude využito, jako je tomu dnes.Podle mě je to nejlepší ekonomicko/ekologická variavta.Amen.

                10. samozrejme, ak sa podieľate na benefitoch je to ekonomicky
                  samozrejme, ak sa podieľate na benefitoch je to ekonomicky prínosné a ekologičnosť uhráte.aleluja.

                11. Kotlina je údolí Vltavy a údolí Botiče. Zbytek Prahy je
                  Kotlina je údolí Vltavy a údolí Botiče. Zbytek Prahy je normální rovina.

    2. Souhlasím, teplo z Mělníka se vyplatí pouze proto, že jde
      Souhlasím, teplo z Mělníka se vyplatí pouze proto, že jde prakticky o odpadní teplo uhelné elektrárny, čili jeho cena u zdroje je téměř 0,-. Téměř proto, že elektrárna by vyrobila přeci jen o něco více elektřiny, kdyby mohla být voda za turbínou ještě chladnější.
      Vyrábět to plynem v Mělníce bude stát stejně jako plynem v Malešicích plus přeprava, čili Pražská teplárenská to teplo z Mělníka přestane nakupovat, svých plynových zdrojů má dost. Ale teplo z plynové teplárny je dražší, proto se rozpadají systémy CZT po celeé republice, takže čím víc paneláků si spočítá, že se jim vyplatí dát do sušárny vlastní plynovou kotelnu, tak tím dražší bude teplo pro zbylé odběratele a spirála se začne točit.
      Chvíli to potrvá, protože blok Mělník III bude ještě roky dodávat velkou část tepla, kterou PT potřebuje.
      Na emise NOx u lokálních plynových kotelen se nikdo neptá, takže bez změny legislativy k tomu nevyhnutělně dojde.
      Jedině, že by se v Mělníce postavil nějaký malý modulární jaderný reaktor, který by také produkoval dost odpadního tepla zadarmo, ale to je Sci-fi :-).

      1. Dost odpadního tepla mizí do vzduchu už léta v JETE, a do
        Dost odpadního tepla mizí do vzduchu už léta v JETE, a do Budějovic je to blíž než z Mělníku do Prahy. Tak snad teplovod příští rok zprovozní, měl fungovat už tuto zimu:
        https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/horkovod-temelin-ceske-budejovice-zpozdeni-teplo-koronavirus.A200902_102844_budejovice-zpravy_khr
        To že už dvacet let JETE funguje s účinností kolem 30% místo s dvojnásobkem, svědčí o vztahu tohoto národa k přírodě.

Napsat komentář