Prahu čeká v roce 2066 výrazné oteplení vlivem klimatických změn

Daniel Kunz - 31 Říjen 2013

Vědci z University of Hawaii zjišťovali, kdy se bude v různých městech po celém světě měnit podnebí vlivem působení emisí skleníkových plynů. Výsledky studie publikované v časopise Nature ukazují, že jako první začnou v roce 2020 pociťovat výraznější odklony od současných průměrných teplot a ročních srážek v indonéském Manokwari, které je domovem téměř 300 tisíc lidí.auto mapa globálních klimatických změn

Kdy a jak se bude v různých městech po celém světě měnit podnebí vlivem působení emisí skleníkových plynů?
foto: University of Hawaii

Je pochopitelné, že se změny se budou dít v různých částech světa různým tempem, a to na základě působeních přírodních faktorů, mezi kterými můžeme jmenovat například geografickou polohu či vliv konkrétních klimatických podnebných pásů.

Dobrým příkladem třeba Arktida, kde se klima mění mnohem rychleji než ve zbytku světa. Druhým faktorem je lidská činnost, kde uvažujeme především koncentraci těžkého průmysl, spalování fosilních paliv v dopravě a kácení tropických deštných lesů.

Další města kromě indonéského Manokwari nacházející se v tropech a subtropech, kde dle studie společně s chudými zeměmi bude ke změnám podnebí docházet nejrychleji, začnou zažívat podobné zkušenosti o něco později – Lagos a Jakarta od roku 2029, Mexico City v r. 2031 a Káhira roku 2036.

Moskva, která již během současného století zaznamenala nebývalé vlny veder, pocítí trvalé změny v roce 2063. Prahu údajně čeká dlouhodobé oteplení až v roce 2066, islandský Reykjavík může zůstat bez starostí ještě o deset let déle.

Tato varování jsou obecná - definují, co se stane v průměru. Vědci použili 39 klimatických modelů a počítačových simulací klimatických změn, ve kterých byly zohledněny i změny klimatu pozorované v letech 1860-2005.

"Naše výsledky naznačují, že zeměmi nejvíce ovlivněnými změnami podnebí budou ty s nejmenší schopností politicky reagovat," řekl Ryan Longman, jeden ze spoluautorů studie. "Je ironií, že se jedná o země, které jsou za tyto klimatické změny nejméně zodpovědné," dodal.

Wired
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Opravdu jsou za změny nejméně odpovědné? Řekl bych, že je to naopak, kácením amazonských pralesů trpí celá planeta jen kvůli hrabivosti Brazilců.

Obrázek uživatele Jolinar

velice pekny film, na ktery jsem si ted vzpomel u cteni tohto clanku je Chasing Ice, doporucuji shlednout aspon konec, ikdyz cely je velice dobre udelany.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pozrel som trailer na youtube. Vyzera to velmi dobry film. Dakujem za typ. Len skoda, ze si nechceme priznat ako sa nasa planeta rychlo meni a miliony ludi si zakrivaju oci, ze to nie my sme na vine.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil