Praha měří čistotu ovzduší skrze pouliční lampy

redakce - 10 Říjen 2018

V Karlíně byl spuštěn projekt modernizace veřejného osvětlení a z oblasti Karlínského náměstí se tak stává moderní čtvrť, kde lze například prostřednictvím senzorů monitorovat znečištění ovzduší v jednotlivých ulicích.Praha měří čistotu ovzduší skrze pouliční lampy

Praha otestovala senzorická data na Karlínském náměstí
foto: Operátor ICT

V průběhu roku 2018 bylo na stávajících stožárech veřejného osvětlení, v oblasti Karlínského náměstí, nainstalováno 92 chytrých lamp, které z této lokality a přilehlého okolí vytvořily prototyp moderního veřejného prostoru. Lampy umožňují vzdálené ovládání, nastavování automatického rozsvěcení a zhasínání. Některé z těchto lamp byly také osazeny čidly, které sledují klimatické podmínky či polutanty.

Účelem pilotního projektu bylo otestovat možnosti a přínosy instalace a správy chytrého osvětlení a také otestovat možnosti sběru, analýzy a vyhodnocování dat ze senzorických zařízení. V rámci projektu datové platformy Golemio pak bylo klíčové otestovat vypovídající hodnotu senzorických dat, a tedy možnost jejich využití v dalších oblastech Prahy.

„Výsledky ukazují, že data jsou spolehlivá a lze si na jejich základě udělat dobrý obrázek o stavu znečištění a porovnání v rámci konkrétních ulic a míst, což je pro další rozvoj Smart Prague velmi důležité,“ vysvětluje Vladimír Zadina, ředitel sekce Smart Prague městské společnosti Operátor ICT, a.s. .

„Podobně jako v případě solárních kompresních košů a laviček, i tyto lampy prošly v pilotní fázi testováním a nyní vyhodnocujeme jejich ekonomickou efektivitu. V rámci analýzy počítáme provozní výdaje jejich případného plošného nasazení a soulad projektu s environmentální politikou města. Toto vše jsou klíčové otázky, které si klademe u každého z projektů Smart Prague. Bezúčelné plýtvání a neřízené plošné zavádění inovací jen pro efekt totiž není „smart“, naopak, naše chytré projekty musí vždy projít přísným vyhodnocovacím procesem,“ dodává Zadina.

Instalovaná čidla měří polutanty typu CO, NO2, O3, PM 10, PM 2,5 a SO2. Mapa jejich rozmístění a přístup k surovým datům v otevřeném formátu spolu se základními vizualizacemi jsou nyní dostupná na webu.

„V tomto případě, na rozdíl od měření, která provádí Český hydrometeorologický ústav, se jedná o měření na tzv. mikroúrovni. To ukazuje rozdíly mezi jednotlivými ulicemi, vývoj a závislost například na dopravě, přítomnosti zeleně a dalších faktorech,“ upozorňuje Tomáš Hronek, specialista datové platformy Golemio.

„Když porovnáte naměřené hodnoty s hodnotami certifikovaných stanic CHMI, jsou v některých případech výrazně vyšší nebo nižší, což záleží na konkrétních klimatických podmínkách daného místa a také na výšce umístění senzoru. Data z těchto senzorů nám dávají velmi dobrou informaci o tom, co se děje na konkrétním místě. To je přínosná informace pro občany, kteří tam pracují nebo bydlí. Ale nelze z nich vyvozovat celkový stav kvality ovzduší v Praze,“ varuje Hronek.

Datová platforma Golemio teď navíc umožňuje jednoduchou integraci dalších podobných datových zdrojů například z jiných městských částí a poskytuje možnost analýzy těchto dat.

„Vítáme tento pilotní projekt Operátora ICT v oblasti chytrého osvětlení v Karlíně. Snažíme se kolegům poskytnout maximální součinnost a pokud se tato technologie v testovacím provozu osvědčí, bude možné uvažovat o případném rozšíření projektu dále. Veřejné osvětlení by však nemělo plnit jen roli inovativního technického zařízení, ale zejména splňovat parametry zdravého svícení, to je pro kvalitu života obyvatel důležité,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy, která zajišťuje provoz veřejného osvětlení pro hlavní město.

Primárním cílem datové platformy hlavního města je usnadnění práce městským částem a celkově městu při vyhodnocování dat a poskytování odborného know-how a nástrojů pro práci s těmito daty.

Tímto lze významně ušetřit veřejné prostředky, jelikož si město a městské části nemusí pořizovat drahé informační systémy a služby od externích dodavatelů. Stačí, když si pořídí senzory a datová platforma následné zařídí vše potřebné. Pro město se tak jedná o obrovský benefit v podobě možnosti propojování více dat na jednom místě a jejich následné porovnávání.

„Jelikož se jedná o data, která jsou klíčová hlavně pro občany, zpřístupňujeme je ve formátu otevřených dat. Od toho si také slibujeme, že vzniknou další nápady na zpracování a analýzu dat. Publikujeme takto již více než 20 datových zdrojů, například o obsazenosti parkovišť, pohybech cyklistů, pohybu vozidel příměstské integrované dopravy a další data. A aktivně je nabízíme v rámci hackathonů a soutěží a těšíme se na to, s jakými nápady přijdou například studenti,“ vysvětluje Benedikt Kotmel, vedoucí projektu Golemio.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Domácí čističku vzduchu si můžete postavit za 25 $ a vyčistí vám 90 % prachu. Viz návod z Michiganské university. ;-)
https://youtu.be/kH5APw_SLUU
Protože tydlety velký 20" filtry co maj v americe do domácí klimatizace (furnance filter) za pár šupů jsem v Evropě nenašel tak Jsem si pořídil sadu filtrů z Číny za 16 $
https://bit.ly/2pQkwXf
a 30 cm větrák za 300 kč a postavím si podobnej krabicovej filtr co si dělá každej druhej YT kutil do svý zaprášený truhlářský dílny. V tomhle štýlu https://youtu.be/5csWbjg5w4w
Sice nevím jak budou ty čínsky filtry účiný a zda je HEPA opravdu HEPA a uhlíkovej opravdu žere pachy a sajrajty, ale za ty prachy to zkusím.

Trošku podrobnější info o měřiči částic prachu Dylos od YT kutila + jeho DIY čističky ;)
http://woodgears.ca/dust/dylos.html

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

"Ale nelze z nich vyvozovat celkový stav kvality ovzduší v Praze,“ varuje Hronek.

Ale mě právě zajímá hlavně jakej zrovna sajrajt na mý ulici a všude kudy chodím. Celková zprůměrovaná hodnota je dobrá leda tak radnici a statistiky.

Hele a už má Karlín i nějakou apku s mapou aktuálního znečisťění, aby mamky věděli jestli maj vůbec dneska s kočárem vylejzat, když je venku plynová komora.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tento měřič jsme právě dovezli do ČR: AirVisual Pro je nejpřesnější monitor kvality vzduchu nízko-nákladového typu, který umožňuje měřit znečištění částic (PM2,5), CO2, vlhkost a teplotu v reálném čase a zobrazuje data na snadno čitelném barevném displeji. Přístroj také umožňuje srovnání kvality vnitřního ovzduší s kvalitou vnějšího vzduchu měřenou nejbližší veřejnou měřící stanicí. Historie údajů o kvalitě ovzduší shromážděných AirVisual Pro je k dispozici ke stažení na počítačích se systémem Windows PC, Mac a Linux. Data lze tedy dokonce importovat (např. do tabulky aplikace Excel) pro analýzu a archivaci. Související aplikace AirVisual App má již více než půl milionu uživatelů a je nejoblíbenější aplikací pro kvalitu ovzduší na světě. Je bezplatná pro smartphone. Aplikace umožňuje inteligentnímu telefonu získat informace o kvalitě ovzduší v reálném čase z více než 10 000 monitorovacích stanic kvality ovzduší po celém světě. Údaje o znečištění ovzduší v reálném čase pro různé části světa lze nalézt na mapě AirVisual a na AirVisual Earth. Jedná se o první a jedinou 3D mapu znečištění v reálném čase dostupnou online, která zobrazuje globální tok znečištění ovzduší a úrovně AQI i v místech, kde v současné době neexistují žádné měřící stanice. Cena cca 6700 s daní; více na http://www.cisticka-vzduchu-iqair.cz/produkt/1-cisticky-vzduchu-iqair/9-IQAir%20m%C4%9B%C5%99i%C4%8D%20kvality%20vzduchu%20AirVisual%20Pro

---

IQAir

Obrázek uživatele Anonym123

a ja som si celé popoludnie lámal hlavu, prečo na okraji trenčín-zlatoviec jazdí dodávka s českým EČV a nápisom meranie čistoty ovzdušia!
v prahe už nemá kšeft.

OT
slibem nezarmoutíš
Nejlevnější v Česku. První elektroškoda Citigo se vejde do půl milionu

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tak nějak ;))

19.05.2011 - Cena elektromobilu BMW i3 začne na 595.000 Kč
hybrid.cz/cena-elektromobilu-bmw-i3-zacne-na-595-000-kc

23.07.2013 - Elektromobil BMW i3 v ČR: cena 900 000 Kč vč. DPH
hybrid.cz/elektromobil-bmw-i3-v-cr-cena-900-000-kc-vc-dph

Obrázek uživatele Kuk

Jo jo :))

Elon taky sliboval levný Ska, dokonce jich i pár s 60 kWh baterkou vyrobil, ale brzy je zrušil a nahradili je už jen drahý varianty.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

zverejnil dôvod - aby boli skôr ziskoví.

Já bych jeden takový multisenzor chtěl. A klidně zveřejnil data a živil to z vlastní kapsy.

tady je, kvalitní, přesný a nově v ČR: http://www.cisticka-vzduchu-iqair.cz/produkt/9-IQAir%20m%C4%9B%C5%99i%C4%8D%20kvality%20vzduchu%20AirVisual%20Pro

---

IQAir

Vypadá to dobře, ale moc toho neměří.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kontinuální měření těchto plynných produktů bývá obecně hodně nákladné. Pořizovali jsme analyzátor spalin, kdy se měřilo O2, CO, CO2, NO, NO2 a H2 + tlak a samotné senzory vyšly na více než 100 000kč + analyzační jednotka, sonda atd, kufřík dohromady na 350 000kč. Navíc životnost těch senzorů bude u některých třeba rok. Žádná prdel no.

Obrázek uživatele Anonym123

naviac - senzory sú jednorázová záležitosť, drahé je obstarávanie referenčných plynov.

Tak určitě má cena své opodstatnění. Do domácnosti se to cenové moc nehodí. :-)

Obrázek uživatele PaRi

Jsou to tyto dva senzory:

Air Quality Transmitter AQT410
Air Quality Transmitter AQT420

Všude melou o tom, jak je to 'low cost', ale kolik to je, jsem nikde nenašel. Z toho usuzuji, že pro plebs to moc nebude.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (5300 km)

Přivezli jsme nově do ČR tento švýcarský měřič s bezplatnou appkou a první 3D mapou světa s indexy znečištění; měří znečištění částic (PM2,5), CO2, vlhkost a teplotu v reálném čase; stojí cca 6000 Kč bez daně; více na http://www.cisticka-vzduchu-iqair.cz/produkt/9-IQAir%20m%C4%9B%C5%99i%C4%8D%20kvality%20vzduchu%20AirVisual%20Pro

---

IQAir

Já bych rád více údajů: když soused zatopí, lítá vzduchem kde co ...

Rozumím; podle mého názoru je ale ze spalování nejdůležitější vědět právě o mikročásticích, nejvíce škodí; mrkněte na tohle:http://www.cisticka-vzduchu-iqair.cz/aktualita/skryti-zabijaci-evropskych-mest---jemne-a-ult_21 zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí (EEA)

---

IQAir

Uznávám, že asi lepší než Čína. Nicméně jsem na zkoušku objednal za 400Kč senzor 2.5PM v krabici i s displayem. Uvidím zda bude aspoň rozdíl město vs. mimo město. Ale určitě tím nechci skončit.

Díky za info! Napíši jim. Uvidíme. A snad nezapomenu sem napsat info co jsem zjistil.

Obrázek uživatele PaRi

To by bylo fajn.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (5300 km)

Už jsem jim tam vyplnil formulář. Ale jestli odpoví ...

Tak už přišla odpověď:

Dear XXXX,

Thank you for contacting Vaisala. Unfortunately, Vaisala's AQT410 and AQT420 Air-Quality Transmitters are fairly expensive for home use. In case of AQT420 we are talking more than 5 000 €.

The Czech Hydrometeorological Institute, CHMI, has a web service where you can see the air quality around the Czech Republic:

http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/stav-ovzdusi/prehled-stavu-ovzdusi?l=en

Would that be something for you to use?

Best regards, Tapio.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A zkoušeli jste Aliexpress? :-)

Obrázek uživatele PaRi

Zkoušel (AQT410), nic.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (5300 km)

Zkusil jsem. Za 2.500Kč se dá koupit "hezká" věc. Zase je to v podstatě bez záruky a člověk neví nic o výchozí přesnosti ani její degradaci.

Zkusím kus za 400Kč, který měří jen PM2.5. Ať mám s čím začít. Je to přenosné tak aspoň je možné udělat nějaká srovnávací měření.

Nově v ČR: AirVisual Pro je nejpřesnější monitor kvality vzduchu tohoto nízko-nákladového typu, který umožňuje měřit znečištění částic (PM2,5), CO2, vlhkost a teplotu v reálném čase; Přístroj také umožňuje srovnání kvality vnitřního ovzduší s kvalitou vnějšího vzduchu měřenou nejbližší veřejnou měřící stanicí. Historie údajů o kvalitě ovzduší shromážděných AirVisual Pro je k dispozici ke stažení na počítačích se systémem Windows PC, Mac a Linux. Data lze tedy dokonce importovat (např. do tabulky aplikace Excel) pro analýzu a archivaci. Související aplikace AirVisual App má již více než půl milionu uživatelů a je nejoblíbenější aplikací pro kvalitu ovzduší na světě. Je bezplatná pro smartphone. Aplikace umožňuje inteligentnímu telefonu získat informace o kvalitě ovzduší v reálném čase z více než 10 000 monitorovacích stanic kvality ovzduší po celém světě. Více na http://www.cisticka-vzduchu-iqair.cz/produkt/9-IQAir%20m%C4%9B%C5%99i%C4%8D%20kvality%20vzduchu%20AirVisual%20Pro

---

IQAir

Obrázek uživatele PaRi

No, dá se to vysvětlit i tak, že ČHMÚ sedí na certifikovaných datech jak kvočna na vejcích a lidi si holt musí pomoci jinak. :-/

To Golemio vypadá pěkně.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (5300 km)

Obrázek uživatele Josef

Offtopic: Škodovka začne za rok prodávat elektrické Citygo s 37 kWh baterkou za cenu pod půl míče s daní. Tedy údajně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nooó ano správně údajně ;)

hybrid.cz/skoda-odhaluje-prvni-snimek-budouciho-kompaktniho-modelu#comment-157907

Obrázek uživatele Josef

No já čerpal odtud: https://auto.idnes.cz/elektromobil-skoda-citigo-dc0-/automoto.aspx?c=A181010_002144_automoto_fdv

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No to je dost že 2018 díra pražská monitoruje kolik dízlpopelnice EURO4 bez DPF sviní vzduchu ;) Pro tydle dízlprasata kolenovrty odpad lidstva není slušných slov jako sory ;))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A co by potom byl člověk co se vyjadřuje jako ty? Je mi z tebe blbě.

Obrázek uživatele Kuk

Neboj až budeš v důchodu na práškách taky z tebe polezou podobný skvosty :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

slova jsou jako prd ve vzduchu, dízl euro 4 bez dpf rakovinomet ovšem jezdí dízlprasata a póvl populace, to není žádná novinka ;)


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotion