Portugalsko má nejšetrnější vozový park západní Evropy

Jan Horčík - 05 Srpen 2011

Francouzský list Le Figaro informuje o zajímavém energetické organizace ADEME. Vyplývá z něj, že nejšetrnější vozový park v západní Evropě má dnes následované , , a . Nejhůře naopak dopadli a . osobní auta výfuk emise

Portugalsko se může pochlubit průměrnými emisemi na jedno v hodnotě 129 g/km. Francie je hned za ním se 130 g/km, následuje Irsko se 133 g/km, Itálie se 134 g/km, se 138 g/km.

Horší už jsou se 140 g/km, se 145 g/km, se 146 g/km. Úplně nejhůř ale dopadli Švédsko - 153 g/km a Německo - 152 g/km. si předsevzala, že do roku dosáhne celkového průměru 95 g/km.

Výsledky studie se dají interpretovat poměrně snadno. Jižní země a zejména preferují malá, . Ty dnes už běžně dosahují - papírově - k emisím kolem 100 g/km.

Naopak je známé jako trh se silnými luxusními vozy typu , a podobně. je v tomto ohledu poněkud záhadou. Vyšší spotřeba tamních aut se dá ale svést na trvale mrazivější počasí a vůbec celkové přizpůsobení tamnímu klimatu.

Pro srovnání, v České republice jsou průměrné emise aut 156 g/km. Je to dáno zejména stářím vozového parku a na druhé straně zbohatlickým trhem, který si libuje ve velkých drahých sedanech a SUV.

V obou zemích ale aktuálně masivně investují do rozvoje alternativních typů pohonů. Jsou to zejména , ale také , , a další. Věděli jste, že znečištění ovzduší zkracuje život až o dva roky?

Nová , alternativní i běžná se spalovacím motorem, proto nejen kontroverzního oxidu uhličitého, ale i dalších, často pro lidské a nesrovnatelně škodlivějších . Pomoci v jejich omezení má i nový standard Euro 6.

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% online