Pohon CNG pomáhá drobným podnikatelům snižovat provozní náklady

Zdeněk Velíšek, pekař z Kamenice nad Lipou, provozuje rodinnou pekárnu již od roku 1991. V posledních letech ale i on, jako většina pekařů, začal bojovat s rentabilitou výroby při nízkých prodejních cenách. Řešením se pro něj stal pohon na stlačený zemní plyn, tzv. CNG, který začal používat v dodávkách na rozvoz pečiva.

Pekař Zdeněk Velíšek se rozhodl zásadně snížit provozní náklady své firmy: pořídil auta na CNG, domácí plničku a dokonce i fotovoltaickou elektrárnu
foto: E.ON

První myšlenka na využití alternativního pohonu mě napadla před dvěma lety, kdy se mi do ruky dostal informační leták o CNG pohonu u dodávek,“ říká Zdeněk Velíšek. Při hledání úspor ve výrobě pak padla jasná volba na tuto alternativu oproti původně používané naftě.

Propočet rentability pana Velíška natolik přesvědčil, že v roce 2012 koupil hned dva užitkové vozy Fiat Ducato s pohonem na zemní plyn. A krátce na to i osobní automobil Volkswagen Passat TSI Ecofuel, taktéž na CNG.

Úspora nákladů

Výsledky po ročním provozu jsou podle pekaře Zdeňka Velíška naprosto úžasné. S každým vozem při rozvozech čerstvého pečiva ujede 7 tisíc km/měsíc.

Na Jindřichohradecku, Jihlavsku, Pelhřimovsku a Táborsku zásobuje devět vlastních prodejen a kolem 140 dalších obchodů, které z jeho pekárny odebírají pečivo. CNG pohon Zdeňku Velíškovi „ulehčil“ od leasingových splátek na jednotlivé dodávky.

Úspora nákladů za pohonné hmoty při přechodu na CNG je tak velká, že za každou dodávku zaplatilo pekařství jen cca 20% akontaci a samotné měsíční splátky leasingu již pokrývají úspory za pohonné hmoty, kterými se stalo CNG.

Zemní plyn – ekologické a levné palivo

Při takovém nájezdu měsíčních kilometrů by se panu Velíškovi dokonce vyplatila i třetí dodávka, o které nyní uvažuje.

Další velkou výhodou je pro mě i domácí plnička, kterou používám přímo v areálu pekárny na tankování CNG do našich vozů,“ přibližuje provoz svého vozového parku Zdeněk Velíšek. Tím je pro něj úspora ještě vyšší. Na cestách využívá také veřejné stanice CNG, jako je právě nově otevřená CNG stanice na čerpací stanici u EXITu 90 u Humpolce.

Ekologická pekárna

Plyn je také hlavním topným médiem v pekárně pana Velíška, ale od loňského roku k němu přibyla i elektrická energie. Přímo na objektu pekárny vybudoval , která pokrývá až 45 % spotřeby pekárny a návratnost investice má pan Velíšek spočítanou na 7 let.

U investice do alternativního pohonu CNG je návratnost dokonce ještě kratší – odhadovaná na necelých pět let.

Díky využití alternativního pohodu vozidel na CNG tak pekárna, která dnes zaměstnává 80 lidí, funguje s dobrými ekonomickými výsledky, a to i v současné složité době na trhu s pečivem.

Pan Velíšek dnes už jen čeká, až se CNG stane běžně dostupným alternativním palivem a na mapě České republiky přibude ještě více veřejných CNG plniček jako součást klasických .

tisková zpráva

10 Comments on “Pohon CNG pomáhá drobným podnikatelům snižovat provozní náklady”

    1. -1
      Prave naopak, solarni

      -1

      Prave naopak, solarni panely podle me patri na strechu domu/fabrik/pekaren/obchodu atp. a ne na louky jako to udelali ti nasi slavni solarni baroni, proti kterym tak brojite.
      Nemluve o tom ze kdyz zacal solarni boom tak vykupni ceny byly nastaveny na asi 3x vyssi hodnotu nez kolik z toho ma pan podnikatel dnes.

      1. Ano částečně s Vámi
        Ano částečně s Vámi souhlasím. Solární ecoenergetika by neměla zároveň být záborem zemědělské půdy, kterou obyvatelé za pár desítek let budou marně hledat. Pro fotovoltaiku je ve všech státech dost střešních prostor kde při jejich instalaci zákonitě musí docházet nejen k revizi ale případné údržbě domovního fondu. To, že dnes farmáři se chytají stébla v přežití ať se jedná o energetické plodiny nebo fotovoltaiku je doufám jen přechodným stavem.- Jsem pamětníkem doby klasické pekařiny kdy ta byla ještě větší dřinou než dnes. Ani plynová ani elektrická pec nedokáže upéci tak chutný vejražkový chléb jaký dokázala klasická pekařská pec. A je škoda, že si český a moravský živnostník neváží českých a moravských receptůr a postupů třeba našich pradědů z předkomunistické doby.

      2. Nu hezky se to čte co
        Nu hezky se to čte co píšete a napůl souhlasím. Vždy je nějaké ALE, v současné době, kdy rozvodná síť není stavěná na tento druh energie (i když bude ČEZ aspol tvrdit opak) je to špatná volba.

        Za mě ANO na střechy, ANO podporu ve velkém, ALE pro poloostrovy-ostrovy aby to co si vyrobí si spotřebovali na místě.

        Bez urážky, proč já který fotovoltaiku uznávám, mám poloostrov, musím platit další daňové zatížení mé osoby ČEZu nebo pekaři?

        Když zajdu za pekařem platím jeho práci v ceně rohlíků, odmítám palatit další daň, za to že on si koupil panel.

        Je podpora obnovitelných energií a je okrádání lidí. A když podporu dám dohramady s okrádáním nebude to znamenat, že dělám dobrou věc, jenom že sem se zařadil mezi parazity…

        P.S. Takže -1 pro vás. A jsem hrdý na podporu fotovoltaiky a jsem hrdý, že dokáži rozeznat podporu od zlodějiny. Vy podpoříte parazita, protože je zelený, to já nemůžu, pro mě je to vždy parazit.

        1. ted jsem vas asi
          ted jsem vas asi nepochopil…
          -podle ceho soudite ze „rozvodná síť není stavěná na tento druh energie“ kdyz CEZ tvrdi opak? Musite mit prece nejaky lepsi zdroj informaci nez je CEZ.
          -jak poznate ze je pan pekar parazit? Tvrdite ze ANO podporu ve velkem pro poloostrovy a ostrovy, ale uz na tu podporu nejste ochotny prispet? To se podle me vylucuje. Anebo jsem to pochopil jinak nez jste to myslel?
          -kdyz zajdete za pekarem a cena tech jeho rohliku bude mensi diky tomu ze ma levnejsi energii nebude to vporadku? Vy tim nic neprodelate a ani nevydelate protoze to co jste zaplatili na podpore pro pana pekare usetrite v cene rohliku. Zatimco to co zaplatite na podpore pro solarni barony na polich neusetrite vubec nikde.
          -a nakonec souhlasim s tim, ze je treba rozlisit mezi zlodejinou a podporou, jen je to obcas dost tezke. Jak to chcete rozlisovat? Podle me je zlodejina postavit na poli 10,20,50,100,1000MW solarni elektrarnu a vsechnu elektrinu dodavat do site a pouze ryzovat na podpore. Zatimco postavit si na vlastni strese par panelu (do 30kW, coz je aktualni uprava zakona) je 1000x lepsi, protoze velke mnozstvi energie si spotrebuju sam a do site dodam jen ty svoje prebytky.

          1. Tak rozvodná síť na to
            Tak rozvodná síť na to stavěná není je fakt. Stačí se zeptat techniků co mají na starosti řízení DS a musí řešit „kvalitu dodávek“ dle vyhlášky, tj. výkyv v napětí, výpadky (většinou tak krátké), že počítače apod nevypadnou. Překvapivě v místech kde jsou připojeny velké zdroje těchto „neřízených“ výrobních kapacit (jelikož člověk podepisuje mlčenlivost, tak je jasné, že to není zkušenost zaměstnance DS, ale jenom „jedna bába povídala“ :D). Naše síť drží jenom díky komunistickému strachu s války a předimenzování sítě (což už také není co bývalo pře 15-20lety).

            Za další, vyhrožování Polska (naše vláda nemá koule), že odpojí Německo natvrdo od Polska je taky jedna bába povídala. Že kvýlu Německu musíme v ceně DS platit stavbu nových předávacích stanic na hranicích za naše peníze abychom řešili problém německé odstávky je taky jedna bába povídala.

            Co se týká pána co provozuje pekárnu. Díky poplatkům v distribuci musím i já (bohužel poloostrov) přispívat na jeho panely i když mi nic nedává. Za další, asi víte, že bonus se skládá ze dvou částí, jednu cenu máte garantovánu za výrobu, ale odkoupit to musí ČEZ či E.ON (dle sítě), a pak je další složka, když si seženete odběratele „své vyrobené el. energie“ dostanete další bonus. Nu a otázka zní, na jaké IČO je výroba el. energie a na jaké IČO pán peče. Asi nebudou stejné.

            Proto říkám, když od něho musí odkoupit E.ON či ČEZ, platím to JÁ, když je chytré a IČO má 2x, pak mu JÁ musím ze zákona platit i když nechci, mám to přikázáno zákonem.

            A překvapivě na na jedné síťi ČR (z výběru JME, SME, VČE, ZČE, JČE, SME) přibute v červenci dalších cca700 výrobců fotovoltaické energie, takže pánové, cena za DS bude dále stoupat, Genialni je, ze i z ostrovniho systemu musis dnes mafii (CEZ-ku) platit, zatim se to moc nevyzaduje pac ostrovanu je jen par, ale pravne uz to je tak dane (pravni teorie: veskere vase elektrony byt natukle od slunce patri na tomto Genialni je, ze i z ostrovniho systemu musis dnes mafii (CEZ-ku) platit, zatim se to moc nevyzaduje pac ostrovanu je jen par, ale pravne uz to je tak dane (pravni teorie: veskere vase elektrony byt natukle od slunce patri na tomto stoupat, stoupat, stou… a my budem platit víc, víc, ví…. až se toho p.

            1. Jak víte, že pan pekaž
              Jak víte, že pan pekaž nemá poloostrov jako vy? Si myslíte, že se mu vyplatí 30kW FVE, když by dodával jenom elektřimu v režimu výkupu?
              Pan pekař je rozumný člověk, má zelený bonus a co spotřebuje, to pak nemusí platit na dodávce ze sítě. Pekárna má určitě velké odběry, takže si tipuji, že do sítě dodává maximálně, když slunko svítí o 106, jinak se vše spotřebuje. Navíc pane, on také platí distribuční poplatky, jako vy, takže nechápu proč jemu spíláte, když on má jeden z mála provozů, co mu zaručí rentabilitu…
              A 2x IČO? haha někomu komu dá 30kW v průměru cca kolem 15k Kč na zeleném bonusu a k tomu 500 Kč když by dodával „přebytky“ do sítě Eonu nebo jiného, kvůli tomu se mu druhé ičo rozhodně nevyplatí 😀

              Spílejte i sobě, při napojení na síť jste stejnej příživník jako on, když tak mluvíte 😉

Napsat komentář