Po Francii zavádí i Německo systémovou podporu pro solární energie v zemědělství, Česko má stále smůlu

redakce - 15 Prosinec 2020

Agrivoltaika je elegantním spojením zemědělství a energetiky. Vedle Francie ji nyní začne skrz energetické aukce podporovat i Německo. Česká vláda s jejím zavedením otálí.Ve Francii už byly podpořeny projekty agrivoltaiky o celkovém instalovaném výkonu 40 MW.

Ve Francii byly nedávno podpořeny další projekty agrivoltaiky o celkovém instalovaném výkonu 40 MW.
foto: Pixabay

Koaliční strany CDU, CSU a SPD se včera v německém Bundestagu dohodly na důležitých změnách zákona o obnovitelné energii, známějšího pod zkratkou EEG. Patří mezi ně i zahrnutí agrivoltaiky a plovoucí fotovoltaiky do energetických aukcí podle § 39j zákona.

V aukcích soutěží zájemci o podporu a získávají ji ty s nejlevnější nabídkou. Německo zavedlo aukce pro nové solární elektrárny v roce 2015 jako vůbec první stát v Evropě. Díky soutěži snížilo cenu solární elektřiny dodané do sítě během pěti let na polovinu.

Novinkou jsou tzv. „inovativní aukce” (Innovationsausschreibungen), které jsou určeny pro specifické technologie: soutěží v nich jen unikátní řešení v podobě instalací solárních panelů na vodní hladině nebo nad plodinami při zachování původní zemědělské produkce.

Takové využití fotovoltaiky má řadu přínosů například v podobě snížení odparu vody nebo zvýšení produkce plodin, ale současně vyšší investiční nároky.

Pokud by soutěžily s nejlevnějším řešením v podobě pozemní fotovoltaiky, na podporu v aukcích by tak nedosáhly. Inovátoři jako Fraunhofer ISE nebo společnost Next4Sun dosud museli své pilotní instalace provozovat bez podpory.

Obdobné řešení zvolila už dříve Francie. Ve Francii se díky vhodně nastaveným aukcím mohly rozvinout desítky projektů solární energetiky existující v synergii se zemědělskou produkcí.

V jedné z posledních byly podpořeny instalace o celkovém instalovaném výkonu 40 MW. Mezi nimi projekty v řádu stovek kilowatt nebo jednotek megawatt kombinující fotovoltaiku s pěstováním vína a ovoce.

Důvody pro rozšíření nových forem využití solární energie v podobě agrivoltaiky a vodní fotovoltaiky jsou zřejmé. Jak upozorňovali i panelisté na nedávném webináři Aliance pro energetickou soběstačnost, agrivoltaika znamená pěstování zemědělských plodin pod nebo mezi řadami solárních panelů a umožňuje tak dvojí využití půdy.

Chrání tím také plodiny před extrémními teplotami, větrem a kroupami a panelům naopak vhodně umístěním zvyšuje účinnost. Podobné výhody má i vodní fotovoltaika, kde se panely volně vznášejí na hladině stojatých vod, jako jsou zatopené lomy, přehrady nebo jezera.

Zastínění části vodní hladiny snižuje odpar během parných letních dní nebo tvorbu řas a sinic. To jsou jen některé z výhod, které umožňují zvyšovat produkci levné elektřiny z obnovitelných zdrojů a přiblížit se tak evropským klimatickým cílům, které zároveň neomezují jiné využití zelených a vodních ploch.

Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací ocenila, že se tyto inovativní technologie objevily mezi podporovanými řešeními zmíněnými v návrhu podmínek Modernizačního fondu. Ovšem kvůli chybějícímu legislativnímu ukotvení však i přes příslib podpory nelze podobné projekty realizovat.

„Rozvoj agrivoltaiky v Česku naráží na fakt, že zákon o ochraně zemědělského půdního fondu, který kombinované využití zemědělské půdy vůbec nezná a jakoukoliv stavbu podmiňuje vyjmutím půdního bloku ze zemědělského půdního fondu. Také plovoucí fotovoltaika se dnes pohybuje v šedé zóně. Aby bylo možno nastartovat inovativní využití solární energie, potřebujeme urychleně změnit zákony,“ vysvětluje Martin Madej, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost.

Zájemci o vyzkoušení agrivoltaiky a plovoucí fotovoltaiky z řad obcí, inovativních start-upů a výzkumníků podle informací Aliance pro energetickou soběstačnost v České republice existují. Potřebují však jistotu, že se jejich projekty nedostanou do rozporu s právními předpisy, které dosud rozvoji těchto inovativních technologií brání.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

https://oenergetice.cz/elektromobilita/britanii-byla-otevrena-prvni-benzinka-jen-elektromobily

Uz se tesim az takove stanice budou i u nas. Jeste bych udelal uplne uzavrenou halu, kam auta vjedou pres zaviraci branu. V zime by tam bylo prijemne teplo a nemuselo by se kazde auto vytapet. Oproti spalovakum je vjezd do uzavrenych prostor s EV uplne bezproblemovy. V lete by zustaly vrata samozrejme otevrene. A kdyz by byly nad nabijeckou byty, mohly by se teplem z nabijecek zadarmo vytapet. U malych nabijecek se zuzitkovani tepla nevyplati, ale u takovych velkych objektu by to bylo zajimave.

Ten Vámi kritizovanej trar střechy parkoviště v JEDU tady mají stejný co?:::Pro zajištění dostatečného nabíjecího výkonu je stanice vybavena baterií s kapacitou 6 MWh. Ta zároveň slouží jako úložiště pro elektřinu vyrobenou ze solárních panelů umístěných na střeše nabíjecí stanice.

Trar je zrejme tvar. Tak vas musim zklamat, ale v GB je snih docela vzacny.

Pochopitelně tvar, máte pravdu, poslední roky jsou u nás v lokalitách jako JEDU metrové přivaly sněhu.:::::Vložil/a Leodendula, St, 2020-10-21 14:55Strechy toho parkoviste budou fungovat skvele jako sklad snehu. Kdyz v prosinci napada snih, vydrzi na panelech az do dubna.
Existuje rada uplne nesmyslnych staveb, ktere ale nikdo neresi. Pro Cez jsou to peanuts a vydaje za reklamu. Zda to bude nebude fungovat je jim jedno. Hlavne ze maji zelene PR.

Priznam se, ze jsem hodnotil vic smysl teto stavby jako nabijeciho zazemi pro EV a nebral jsem tvar strechy jako smerodatnou info. Zasnil jsem se nad moznosti nabijeci haly se sikmou strechou. A vhodnou nadstavbou. Tvar strechy i v odkazu neni vhodny pro lokality s vyskytem snezeni.

Naopak, ten tvar zabraňuje sjíždění sněhu před parkující auta, a na odstranění sněhu stačí "pár watů"na m2, je to levnější než to klasicky odhrnovat, a sníh je u nás poslední dobou vzácnej.Uvidíme tuto zimu, jestli se projeví celosvětové omezení dopravy a průmyslu.

Ja teda musim mechanicky odstranovat napadly snih. Mam sklon 15 stupnu a kdyz nic neudelam, tak tam zustane i pres den kdy je nad nulou. Maximalne to trochu nataje a v noci primrzne a uz se to pak neda odstranit. Pochybuji, ze ma nekdo vytapene panely.
Pocasi se muze letos projevit vselijak, ale klima se nezmeni behem jednoho roku s mensi dopravou. Pocasi u nas je zavisle na smeru proudeni. Z jihozapadu teplo, ze severozapadu chladno, ze severu a vychodu ruska zima. To s globalnim klima souvisi jen castecne.

Někde jsem četl, že se používá elektrický ohřev (chod nakrátko), detaily ale neznám.

Mozne by bylo pripojit v serii s panelem jiny zdroj DC napeti a ten by vytvoril proud i pres vysoky odpor clanku. Jelikoz vetsina fve pracuje v serii 10-25 panelu, bylo by potreba nejaky zdroj s vyssim napetim aby se vubec nejaky efekt ukazal. Zaroven by bylo riziko vytvareni tzv. hotspotu v mistech, ktere by nebyly dostatecne studene. Teoreticky to mozne je, ale zda se to bezne pouziva, to nevim. Co na to rika solarni profik e-Luky?

A pise se tam o oboustrannych panelech? Nejak tomu vasemu prirovnani nerozumim.

Sníh, viz výše.

Vy jako myslíte v patru "hodinovej hotel"?Drahá dnes pojedu "nabíjet" sám, ty si můžeš zatím uklidit.

Jo jo, tak nějak by to mělo vypadat.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 22 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Jo, taky se někdy dočkáme. Ještě by tam mohly chodit holky nahoře bez zastrkovat konektory a umývat čelní skla. :-))

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp

Obrázek uživatele Kuk

off
Tak prej se začínaj zabejvat i recyklací laminátovejch listů z vysloužilejch větrníků, aby se nemuseli pohřbívat do země.
https://www.utilitydive.com/news/ge-announces-first-us-wind-turbine-blade-recycling-program-with-veolia/591869/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Veselý

To není až taková novinka, v EU to spalovny odpadu a cementárny dělají už dlouho. Tady je totiž podstatně "normálnější" legislativa ohledně nakládání z odpady.
A pozor, tohle není recyklace, tohle je energetické využití odpadu. Je to ovšem fajn, na závěr svého života, potom, co natočily desítky tisíc MWh, ještě jednou naposled vytlačí lopatky větrných turbín uhlí z kšeftu.

https://oenergetice.cz/vetrne-elektrarny/dozitymi-vetrnymi-turbinami-usa-nich-budou-vyrabet-zeleny-cement

Obrázek uživatele Kuk

off
Jednoduchý způsob jak čistit zanedbané a znečištěné rybníčky, jezera a mokřady během několika dní a umožnit návrat ptáků a vodních živočichů do čisté vody. Ale zřejmě to není levný.
Microbublinky ode dna co cestou posbiraj vše špatné a vynesou to k hladině + nějaký keramický filtry.
https://brightvibes.com/1236/en/discover-how-one-man-cleaned-a-contaminated-lake-in-peru-using-nano-bubbles

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ano, příroda nepotřebuje odpar vody, příroda nepotřebuje sluneční svit, vodní život nepotřebuje slunce.
Všude nacpeme panely a bude nám hej.

To už došli místa na střechách?

---

30 tis km elektricky od roku 2018

To je evoluce - napřed je revolucionář považován za teroristu, pak za spasitele a nakonec se stane diktátorem a tvůrcem náboženství - jako v Rusku, Německu mezi 1925 - 1945 a na Kubě... ekologismus není o nic lepší než komunismus. fa..ismus, na...ismus... jakmile je to ismus, je to průšvih

---

Znáte to přísloví"Prase vidí hvězdy, až když ho někdo kopne do rypáku"?Ta rozumná cesta většinou balancuje mezi těmi extrémy, a výsledek se projeví někdy až po mnoha letech.

Já se obávám, že rozum radši odchází a je nahražen PRismem..dneska už není ani politika spojená s myšlenkou (levice, pravice...), ale prostě jen s PR - po nás potopa, ale my si to PR užijeme. Klidně pokrejou pole půlky Evropy FVE panely a na dotaz, kde se vezme produkt na poli pěstovaný, nebo jak zabezpečí chod fabriky v noci pokrčí rameny a to nakoupíme, hlavně, že to nebude kouřit...jenže ono k nákupu jsou potřeba jaksi další položky - za co a od koho.

---

Kdyz se odstrani vsechen zluty hnus z poli, budeme mit pudy na potraviny azaz. Kdyby sme meli tolik fve jako repky, tak nepotrebujeme ani v zime pres den zadnou jinou elektrarnu.

Ano řepka je svinstvo i vůči benzínu, čr má EROEI někde na úrovni, že proinvestuje 1,1 Barelu ropy, aby získala barel řepkoekosrajdy...stopy vedou za ekologisty a jistým velkopodnikatelem

---

Ekologove uz davno priznali nevhodnost pouzivani teto bioslozky a nekolik let pozaduji zruseni povinnosti primychavat bioslozku do phm. Nakonec zjistili, ze zruseni bioslozky i ropnych phm je nejvhodnejsi.

Jojo...za max pár desítek let plachetnice zažijí renesanci a lidi se znovu naučí chodit pěšky

---

Jo bohužel máte pravdu, vzpomínám jak se začátkem devadesátých let projednávala podpora pro včelaře, a razila se myšlenka nač podporovat "nějaký spolek" vždyť si ten med dovezeme, nějaké opylování plodin nebylo důležité.Už za M.Terezie se mohl včelař volně pohybovat, a umísťovat úly po panství bez povolení, a jako bonus neplatil daně. Albert Einstein: "Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života." Rozhodně to není přehnané tvrzení.

Já si v souvislosti nedávné diskuse na Alberta také vzpomněl a to s citátem: "jen dvě věci na světě jsou nekonečné vesmír a lidská hloupost, o nekonečnosti prvního pochybuju." Je to zcela v duchu těch včel..a byla to diskuse o vlhkosti doma, neskutečné co lidi vymyslí, aby nemuseli otevřít okno.

---

A já si vzpoměl na ftip:
Chtěl jsem s vámi bojovat rozumem, ale vidím že nejste ozbrojen :D

---

30 tis km elektricky od roku 2018

+1 dobrý :D

---

Z celeho vaseho povidani by se dalo usoudit, ze se obavate vymreni vcel az vymrou spalovaky.

Z vašich příspěvků by se dalo velmi často usoudit, že podporujete Einsteinovu definici nekonečna

---

Souhlasim s A.A., ze lidska blbost je nekonecna. Mam nekolik kategorii pro zdejsi diskutery a hadejte v ktere kategorii se nachazite.

Jelikož mám pro většinu místních velmi kontroverzní názory, tak minimálně Troll :D

---

Jeste ze neexistuje demokratismus. Pro dlouhe filozoficke vecery trochu potravy:
http://asociace.hzik.com/datum.php?date=2012_03_28

Demokracie je sice zřízení ukrutně blbé, ale pořád nejlepší z těch, co jsou reálně k dispozici

---
Obrázek uživatele runner42

Nejlepší podle jakých kritérií?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Příkaz zněl jasně, a na každej strom solárpanel, a veverkám se nespálí kožíšek, my tý přírodě ukážeme, jak se to má dělat.

Na tomto serveru určitě nebudu sám, kdo si myslí, že to není smůla ale štěstí v dnešní době nedostat na něco dotaci nekřivit tak trh.

Obrázek uživatele Kuk

Naše zemědělství jede celý na dotaci a zelený naftě, nebo snad ne? Takže jak je to s tím křivením?

A co dotace uhelek do kterej se rvou desítky miliard na ekologizaci místo aby se zrušili a rovnou postavili ekologičtější lynovky?!?
A co dotace, či spíš tunel, na dostavbu jaderek, které nejsou rentabilní a tak to akciovka ČEZ hodila na stát ať to zaplatí z našich kapes? To je dotace jako prase.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Je to masakr. A s tím jak lidstvo hloupne bude těch pár chytráků nahoře už ovládat úplně vše ...

Doporučuji film Idiocracy (Absurdistán) těm, kteří si zatím neumí představit co nás čeká. Happy end jako ve filmu tu ale nanestane.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?