Plasty Mucell sníží hmotnost automobilů

Ivo Hradil - 18 Duben 2011

Současný světový trend nutí automobilové společnosti k tomu, aby jejich byly úsporné a přívětivé pro životní prostředí. Jedním ze snadnějších kroků vedoucích ke snížení emisí a spotřeby je redukovat co možná nejvíc hmotnost . K tomu by mohla napomoci technologie vstřikování plastů nazvaná , která vede ke snížení jejich celkové hmotnosti.   
auto snížení hmotnosti plasty Mucell
Technologii zpracování plastů Mucell, neboli mikrobuněčné pěnové tvarování, vymysleli chytré mozky vědců z (Massachusetts Institute of Technology) a americké firmy Trexel.

Podstatou technologie vedoucí k jejich odlehčení je vstřikování neaktivních plynů (dusík, oxid uhličitý) ve formě superkritických fluidů (SFC) do tekutého plastu.

V závěru procesu dojde k vytvoření pórovité struktury miliónů plynových bublinek o velikosti 5 až 50 µm. Takto vyrobený plast zachovává téměř stejnou pevnost jako jeho obyčejný protějšek.

Výhodou Mucell technologie však je, že dojde ke plastového výrobku o 10 až 20 %.

O technologii Mucell se ve světě ví už od roku 1995, ale až nyní se o ní začala zajímat automobilka , která ji chce v následujících letech začít využívat ve svých automobilech.

Americká automobilka tak chce i s pomocí odlehčeného plastu plnit svůj závazek snížit do roku 2020 celkovou hmotnost malých automobilů o minimálně 100 kg a o 300 kg u velkých vozů.

„Když jsem poprvé uviděl tento pod mikroskopem, pomyslel jsem si, že vypadá jako čokoládové tyčinky. Zatímco bublinky v čokoládě mění vnímání její chuti, v Mucell plastu snižují hmotnost a tím výrazně přispívají ke snížení a paliva,“ říká technický expert Evropského výzkumného střediska Fordu dr. Carsten Starke.

Ford není jediný, kdo se o Mucell plasty zajímá. O testování plastu už projevili vážný zájem například takové automobilky jako je nebo .

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zdravim,

pracuji v automobilovem prumyslu a s jistotou vim, ze technologie mucell se jiz peknych par let zcela bezne pouziva.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online