Pivoleum - nové palivo pro auta vyrobené z piva!

Jan Horčík - 13 Červenec 2015

Novozélandský pivovar DB Export začal vyrábět nový speciál. Není to však pivo, ale biopalivo E10 zvané "Brewtroleum". Vyrábí se z odpadů vznikajících v pivovarnictví.auto DB Export pivovar Nový Zéland biopalivo vyrobené z piva

"Brewtroleum" je biopalivo typu E10 vyrobené z odpadů vznikajících při výrobě piva
foto: DB Export

Pivovar DB Exports odesílá veškeré biologické odpady do laboratoře, kde se dále destilují a v zniká z nich ethanol. Ten se pak míchá s benzinem a vzniká palivo typu E10. To se pak dováží k čerpacím stanicím Gull.

Tam se nové palivo prodává s veškerou pompou "pivního speciálu". A navíc s upozorněním, že už zásoby jsou omezené. A proto by měli prý novozélanďané víc pít pivo, aby bylo více odpadu a z něj bylo možné vyrábět další "Pivoleum".

Vlastně tedy nejde o nic jiného než mírně naředění stávajících fosilních paliv biopalivem. Dobrá zpráva je, že jde o palivo vyráběné z odpadů a nikoliv např. z kukuřice nebo jiných potravin.

DB Export
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V ČR se amatersky už několik let vyrábí fritoil. Kolik řidiču v ČR už kolik let používá do svých vozidel použitý fritovací olej. Ve svém okolí vím o pár motoristech jež díky svému podnikání problém s likvidací tohoto oleje tímto zpusobem vyřešilo. Osobně nevím jak je chválí na STK+emisích ale když jedou kolem jsou opravdu snadno identifikovatelní!

Co to dělá s motorem? Nezanáší se to nějak nadměrně? Hlavně rozvod paliva a vstřikovací trysky budou asi trpět. Rostlinné oleje mají tendenci gelovatět a vysychat.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nápad je to dobrý, možná spíše výborný, zvláště u nás by se to mohlo ujat, když vezmu v úvahu jakou oblibu tu má pivo. Jenom jestli se také prodává jako 10° a 12°, byť lepší jsou všechny různé 14°a vícestupňová piva :)

Jen ten název Pivoleum spíše evokuje nějakou podlahovou krytinu, spíš by se tomu mohlo říkat pivzín, pifta/pivta, navto/nafto, piropa, benzvo, nebo tak nějak.

Má to jedinou nevýhodu, zase je to jen pro spalovací motory.

Možná to bude alespoň trochu jinak smrdět. Třeba po pivu. :-)

---

hariprasad

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily