Pivoleum - nové palivo pro auta vyrobené z piva!

Jan Horčík - 13 Červenec 2015

Novozélandský pivovar DB Export začal vyrábět nový speciál. Není to však pivo, ale biopalivo E10 zvané "Brewtroleum". Vyrábí se z odpadů vznikajících v pivovarnictví.auto DB Export pivovar Nový Zéland biopalivo vyrobené z piva

"Brewtroleum" je biopalivo typu E10 vyrobené z odpadů vznikajících při výrobě piva
foto: DB Export

Pivovar DB Exports odesílá veškeré biologické odpady do laboratoře, kde se dále destilují a v zniká z nich ethanol. Ten se pak míchá s benzinem a vzniká palivo typu E10. To se pak dováží k čerpacím stanicím Gull.

Tam se nové palivo prodává s veškerou pompou "pivního speciálu". A navíc s upozorněním, že už zásoby jsou omezené. A proto by měli prý novozélanďané víc pít pivo, aby bylo více odpadu a z něj bylo možné vyrábět další "Pivoleum".

Vlastně tedy nejde o nic jiného než mírně naředění stávajících fosilních paliv biopalivem. Dobrá zpráva je, že jde o palivo vyráběné z odpadů a nikoliv např. z kukuřice nebo jiných potravin.

DB Export
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V ČR se amatersky už několik let vyrábí fritoil. Kolik řidiču v ČR už kolik let používá do svých vozidel použitý fritovací olej. Ve svém okolí vím o pár motoristech jež díky svému podnikání problém s likvidací tohoto oleje tímto zpusobem vyřešilo. Osobně nevím jak je chválí na STK+emisích ale když jedou kolem jsou opravdu snadno identifikovatelní!

Co to dělá s motorem? Nezanáší se to nějak nadměrně? Hlavně rozvod paliva a vstřikovací trysky budou asi trpět. Rostlinné oleje mají tendenci gelovatět a vysychat.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nápad je to dobrý, možná spíše výborný, zvláště u nás by se to mohlo ujat, když vezmu v úvahu jakou oblibu tu má pivo. Jenom jestli se také prodává jako 10° a 12°, byť lepší jsou všechny různé 14°a vícestupňová piva :)

Jen ten název Pivoleum spíše evokuje nějakou podlahovou krytinu, spíš by se tomu mohlo říkat pivzín, pifta/pivta, navto/nafto, piropa, benzvo, nebo tak nějak.

Má to jedinou nevýhodu, zase je to jen pro spalovací motory.

Možná to bude alespoň trochu jinak smrdět. Třeba po pivu. :-)

---

hariprasad


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil