Peugeotem 3008 Hybrid4 po stopách velkého iOna, den 2.

Jakub Špaček - 02 Duben 2012

Náš zvláštní zpravodaj Jakub Špaček se se zbrusu novým diesel-hybridem Peugeot Hybrid4 vydal na dalekou cestu z ČR do francouzského Nice. Už dorazil a nyní pátrá po stopách elektromobilů Peugeot iOn. Peugeot totiž v Nice provozuje unikátní systém půjčovny elektrických aut.auto elektromobil Peugeot iOn Nice půjčovna dobíjecí stanice

Kdykoliv právě elektromobily Peugeot iOn nejezdí, jsou připojeny k dobíjecí stanici
foto: Jakub Špaček

Hned po probuzení jsem zachytil stopu iOna, nachází se asi 200 metrů od mého hotelu. Jsem mu v patách a okolo 11 hodiny se s ním potkám tváří v tvář, kamera a foťák bude u toho.

Dnes ráno jsem poprvé objevil parkovací místo hned tří elektromobil Peugeot iOn. Byl jsem obeznámen s tím, jak funguje celý systém a musím přiznat, že je opravdu dokonalý. Ve městě je zhruba 40 míst, kde si držitel karty pomocí rezervačního systému může zarezervovat svého iOna.

auto elektromobil Peugeot iOn Nice půjčovna dobíjecí stanice

Funguje buď přes webové rozhraní, nebo pomocí chytrých telefonů. Vyberete si den a místo, kde si auto vyzvednete, a pak už jen příjdete na ono místo a pomocí karty otevřete dobíjecí stanici, vytáhnete kabel nabíječky z auta a pomocí oné karty odemknete (klíče jsou standartně stále v zapalování) a jedete.

auto elektromobil Peugeot iOn Nice půjčovna dobíjecí stanice

Systém je natolik dokonalý, že monitoruje vzdálenost od dobíjecí stanice, a jakmile je váš dojezd nižší než vzdálenost k nejbližší stanici, vyšle varovný signál.

Místní iOni jsou vybaveni navíc GPS navigací, která vás dovede k předvoleným dobíjecím stanicím, ale také na místa, která si můžete samy zadat, což jsem ve zdejších spletitých uličkách, neznaje místního jazyka, opravdu ocenil.

auto elektromobil Peugeot iOn Nice půjčovna dobíjecí stanice

Podmínky pro provoz elektromobilů jsou zde opravdu optimální, mají zde nízké teploty, celkem rovinatý teren a pro přesun z místa A do místa B je elektromobil v Nice opravdu bezvadnou variantou.

auto elektromobil Peugeot iOn Nice půjčovna dobíjecí stanice

Mapa dobíjecích/vypůjčních míst v Nice
foto: Jakub Špaček
Zpět na HybridPřidat komentář

10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?