Ocelový píst pro lepší účinnost spalovacího motoru

Německá automobilka Mercedes-Benz představila unikátní ocelové písty pro dieselové motory. Ocelové písty umožňují dosáhnout kultivovanějšího chodu motoru, nižší hlučnosti a díky lepší termodynamické účinnosti i nižší spotřeby.

Hliníkový (vlevo) vs. ocelový píst (vpravo).
foto: Mercedes-Benz

Ocelové písty budou debutovat v šestiválcovém motoru V6 modelu Mercedes-Benz E350 BlueTEC na letošním Frankfurtském autosalonu.

Výkon motoru V6 zůstane stejný – 190 kW (258 koní), jako u verze s hlinkovými písty. Díky lepší tepelné účinnosti však spotřeba poklesne o 3 %. Sedan vyšší střední třídy E350 o hmotností více než 1800 kg tak dokáže (papírově) jezdit za méně než 5 litrů nafty na sto kilometrů.

Použití oceli v konstrukcí pístů umožňuje německé firmě Mercedes-Benz udržovat pozitivní vývoj, kdy klesá spotřeba a narůstá výkon motorů. Například dieselové motory V6 ve verzi E 320 CDI (2009) produkovaly 179 g CO2 na 1 km. V roce 2013 to již bylo 144 g na 1 km.

Údaj nejnovějšího E350 BlueTEC je „pak výrazně nižší než 140 g na 1 km.“ Přitom od roku 2009 narostl výkon dieselových motorů z 155 kW (211 koní) na 190 kW (258 koní).

Díky nižší tepelné vodivosti oceli, lze ve spalovací komoře dosáhnout větší teploty hoření. Spalování je rovnoměrnější a trvá kratší dobu. Výsledkem je nižší spotřeba paliva a nižší emise CO2.

Další výhodou je nízká roztažnost ocelového pístu – pouze čtvrtinová proti hliníkovému. Připomeňme, že písty/pouzdra válců způsobují 40 – 50 % tření v motoru. Testy ukázaly, že při použití ocelového pístu se hliníková pouzdra válců více roztahují, čímž rostou tolerance a snižuje se tření.

Použití ocelového pístu umožňuje rovněž zmenšit mezeru mezi válcem a pístem bez toho, aniž by narostlo tření. Díky tomu se snižují vibrace a hlučnost motoru při startu za studena.

Ocel je zhruba třikrát těžší než hliník. Podle tiskové zprávy Mercedes-Benz však díky použití vysokopevnostní oceli lze konstruovat menší písty, které „více či méně“ kompenzují vyšší hmotnost oceli. Ocelový píst v motoru V6 je například vysoký 58,6 mm oproti 71,6 mm u hliníkového ekvivalentu.

Ocelové písty však mají i své nevýhody. Kromě vyšší výrobní ceny je to i větší náchylnost ke korozi. Nutné je tak masivnější mazání pístů.

Každopádně Mercedes-Benz ocelovým pístům věří. „Předpokládáme, že ocelové písty v budoucnu najdou široké uplatnění v autech s dieselovými motory,“ říká Joachim Schommers, vedoucí základního vývoje motorů v Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz

9 Comments on “Ocelový píst pro lepší účinnost spalovacího motoru”

      1. nerezn =/= ocel
        je ocel a

        nerezn =/= ocel
        je ocel a nerezová ocel
        A k tomu rezivění… nerezová ocel reziví taky, jen ne tak lehce jako klasická a podmínky které jsou v motoru proces koroze akcelerují (teploty, mechanické namáhání, olej,…), takže to není tak jednoduché jak se zdá.

Napsat komentář