Obnovitelné zdroje energie rostou, ale emise také. Pomůže jaderná energetika?

redakce - 04 Říjen 2018

Do roku 2050 budou obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny pokrývat polovinu globálních energetických potřeb. Klimatické cíle lidstva jsou přesto ohroženy. Obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny - dokonalá kombinace?

Obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny - dokonalá kombinace?
foto: skeeze, licence CC0 Creative Commons

Tvrdí to studie společnosti DNV GL, respektované globální organizace zaměřené na řízení rizik, která sídlí v norském Oslu. Podobné obavy vyslovuje i ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol a další experti.

Studie přitom na rozdíl od většiny podobně zaměřených prognóz předpokládá, že už kolem roku 2035 dosáhne světová spotřeba energií vrcholu a pak začne klesat. Zajistit to má především digitalizace řízení výroby a spotřeby elektřiny. Experti mim jiné očekávají, že do roku 2027 bude každé druhé auto nově registrované v Evropě elektromobil.

Ředitel německé pobočky DNV GL Andreas Schröter dokonce předpovídá, že elektřina bude v budoucnu tak levná, že proud pro nabíjení elektromobilů bude částečně zdarma. Autoři studie předpovídají, že současný 80% podíl uhlí, plynu a ropy na světové výrobě elektřiny poklesne po roce 2050 pod 50 %. Loňskou stagnaci spotřeby uhlí a očekávaný začátek jejího poklesu mají kolem roku 2023 následovat ropa
 a po roce 2036 i zemní plyn.

Přes všechny tyto optimistické předpovědi studie DNV GL tvrdí, že průměrná teplota Země se do roku 2100 zvýší o 2,6° C, což je o pětinu víc než globální cíl přijatý Pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015. Jeho překročení podle většiny světových klimatologů povede k nezvratným klimatickým změnám.

Tento závěr potvrzuje i projev, který přednesl koncem září na výstavě a konferenci Global Wind Energy v Hamburku šéf IEA Fatih Birol. Prohlásil, že větrná energie se stane největším zdrojem elektrické energie v Evropě za méně než 10 let a nejpozději do roku 2027 bude představovat zhruba 20 % všech evropských zdrojů energie.

Zároveň ale konstatoval, že „naděje, že se v letech 2014 až 2016 podaří obnovit globální ochranu klimatu, nebyla naplněna“. V letech 2014 až 2016 globální emise oxidu uhličitého jen stagnovaly, ale v roce 2017 vzrostly o 1,4 % a dále se zvyšovaly i v prvních osmi měsících letošního roku. Podle německého listu Die Welt tak šéf IEA „vymaloval perspektivy světového větrného průmyslu jasnými barvami na tmavém pozadí“.

Také ředitel Světové meteorologické organizace (WMO) Petteri Taalas před několika dny oznámil, že cíle Pařížské dohody v oblasti klimatu jsou ohroženy, a podpořil úsilí EU snížit do roku 2030 produkci CO2 ještě víc, než bylo plánováno.

Podle aktuální prognózy IEA se do roku 2040 má v Evropě kromě uhlí, ropy a zemního plynu snížit při výrobě elektřiny i podíl jaderných elektráren, které jsou nezávislé na denní době a počasí
 a zároveň neprodukují žádný CO2, a to ze současných 25 na 16 %.

Tento výpadek nejvýznamnějšího velkého bezemisního zdroje elektřiny v Evropě by ale z hlediska globálních emisí mohl částečně nahradit rozvoj jaderné energetiky v Asii. Díky němu je i nyní celosvětově do energetické sítě stále připojováno více jaderných bloků, než jich je odstavováno.

V roce 2017 byly v Asii spuštěny čtyři nové bloky a v letošním prvním pololetí dalších pět. Ve výstavbě je v současnosti ve světě dalších 49 reaktorů, z toho 14 v Číně, 7 v Indii, 5 v Rusku, po čtyřech v Jižní Koreji a Spojených arabských emirátech. Další se staví v Turecku, Bangladéši, Argentině, ve Finsku, Francii, Bělorusku a na Slovensku.

IEA v rámci svého „scénáře udržitelného rozvoje“ zveřejněného před rokem předpokládala, že do roku 2040 vzroste globální instalovaný výkon jaderných elektráren na 720 GW, které by v té době měly pokrýt asi 15 % světové výroby elektřiny. Je otázka, zda v souvislosti s aktuálním vývojem a prognózami dalšího růstu emisí CO2 nebudou muset být tyto scénáře dále korigovány ve prospěch jaderné energetiky.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud populace v AFrice, Asii, Jižní Americe poroste nadále dosavadním šíleným tempem, může EU, USA a "rozvinutý svět" snížit emise třeba o 99% a klima na Zemi jde stejně do kytek.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ta miliardová Afrika stále spotřebuje zlomek energie a komodit než naše vyspělá západní civilizace. Na druhou stranu růst populace přímo závisí na blahobytu jejich obyvatel. V Asii už je přírůstek dětí velmi blízko vyrovnaným 2 dětem na rodinu. Problém je že se lidi dožívají vyššího věku, takže to na druhé straně neubývá :) Ale šílené to už dávno není.

Chce to prostě hospodárnou spotřebu a cirkulární ekonomiku a my jako civilizované a technologicky vyspělé země tomu máme jít příkladem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V Asii 2 děti na rodinu, tak to bych rád viděl ten zdroj dat. URL by nebylo?

Obrázek uživatele Kuk

Čím větší blahobyt tím menší porodnost, to už poznali i v Číně :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podle mě se Europa může stavět třeba na hlavu ale pokud se nepřidá Trumpeta (USA), Čína, Indie, Rusko a další, tak s globálníma emisema nic neudělá. A navíc by mě zajílao, jestli se do EU emisí počítají i všechny ty kontejnerové lodě, tankery a letadla naložené zbožím z Asie. To tady můžeme klidně jezdit na vodík, ale pokud to nezačnou řešit globálně, tak se to podle mě nezmění.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tady se píše, že lodní doprava má na svědomí celosvětově 4% emisí co2.
oenergetice.cz/cista-mobilita/elektrolode-jako-budoucnost-namorni-preprava-by-se-mohla-stat-bezemisni-roku-2035/

Obrázek uživatele Kuk

přes 3 %

"Lodní doprava tak zodpovídá za více než 3 % světových emisí CO2, do roku 2050 by však mohla vytvářet až 17 % skleníkových plynů vyprodukovaných lidskou činností, při neúčinné regulaci. Společně s leteckou dopravou by tak tyto dva sektory mohly být za třicet let odpovědny za 40 % světových emisí."

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Trošku offtopic ale práve som videl v Seefeld in Tirol striebornu Teslu model 3 a išiel smerom do Innsbrucku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Však se brzo dočkáme. Svět je veliký a Tesla malá.

Obrázek uživatele Kuk

V Německu pořádaj testovací jízdy s M3 i s jinejma modela EV.
https://nextmove.de/fahrzeuge-und-preise/tesla-model-3/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?