Obama chce dotace i pro auta na CNG

Už dnes dostávají Američané až $7500 z federálního rozpočtu při nákupu elektromobilu. K tomu si pak v některých případech mohou připočítat ještě státní dotace. Prezident Obama chce federální dotace navýšit a rozšířit tak, aby zahrnovaly i auta na stlačený zemní plyn (CNG).

Americký prezident Barack Obama ohlásil svou novou iniciativu, která má podpořit rozvoj pokročilých dopravních prostředků, v nové továrně Daimler Trucks

Stlačený zemní plyn začíná být v USA velké téma. Jeho využití v dopravě je tam dnes marginální, ale zejména u velkých firemních flotil začíná růst. Manažeři nejsou hloupí a spočítali si, že dokonce i při zbudování vlastní plnící stanice jim auta na CNG pomohou výrazně ušetřit.

Ostatně, jako kdekoliv na světě – včetně České republiky. Obama proto nyní navrhuje, aby lidé i firmy, které mají o nákup aut na plyn zájem, získávali až 50 % rozdílu částky mezi cenou CNG vozu a cenou stejného vozu na klasický pohon. Platit to ale má pouze pro trucky.

Jenže mezi trucky se řadí už i velké pick-upy s šesti i více litrovými motory, které jsou nejen ve venkovských oblastech velmi oblíbené. Problém nicméně bude v infrastruktuře – právě v rozlehlých venkovských oblastech bude budování infrastruktury plnících stanic pro CNG velmi nákladné.

Přesto už některé automobilky už na nepřímou výzvu amerického prezidenta Baracka Obamy reagovaly. GM i Chrysler připravují své pick-upy typu Silverado s kombinovaným pohonem na benzin i . GM chce letos ve 4. čtvrletí vyrobit 2500 kusů, Chrysler pak 2000 kusů během celého roku.

Není bez zajímavosti, že silná plynařská lobby už něco podobného chtěla protlačit v roce 2009. Tehdy mělo jít o daňové úlevy až do výše $12 500 na nákup auta na CNG.

Už tehdy se samozřejmě argumentovalo obrovskou závislostí na dovozu cizí ropy (tu chce Obama srazit během této dekády o třetinu) a celou záležitost podpořil i magnát T. Boone Pickens, který je velkým zastáncem větrné energie i zemního plynu.

Zemního plynu mají Spojené státy americké zásoby minimálně na 100 let. Navíc, navýšení domácí těžby by mohlo výrazně podpořit rozvoj zaměstnanosti. Obama řekl, že by v tomto odvětví mohlo vzniknout až 600 000 pracovních míst. A ty teď USA potřebují víc než cokoliv jiného.

Bílý dům v čele s Obamou aktuálně ohlásil velký plán o objemu 4,7 mld. dolarů na podporu nových pokročilých technologií v dopravě. Součástí plánu je i program EV Everywhere, který chce zvýšit dotace na nákup elektromobilů ze $7500 na $10 000. Cílem je učinit do roku 2020 elektrická auta stejně dostupná, ale především i stejně schopná jako jsou dnes auta na naftu a benzin.

Celkem $3,7 mld. má jít na daňové úlevy a $1 mld. má směřovat přímo 10 až 15 vybraným komunitám na podporu rozvoje infrastruktury. Novinku oznámil Obama při slavnostním otevření nové továrny Daimler Trucks v Severní Karolíně.

Právě Daimler se ve spolupráci s DOE, americkým ministerstvem energetiky, zavázal, že sníží průměrnou spotřebu velkých 18kolových nákladních aut o 50 % do roku 2015. Trucky sice představují pouze 4 % aut na silnicích USA, ale spotřebují odhadem 20 % pohonných hmot.

Napsat komentář