Nový Nissan Leaf bude možné ovládat jediným pedálem

redakce - 19 Červenec 2017

Nissan dnes ohlásil, že součástí výbavy očekávaného nového Nissanu Leaf bude e-Pedal. Údajně "revoluční technologie, která zcela změní způsob, jakým řídíme automobily". Nový Nissan Leaf s technologií e-Pedal bude mít premiéru 6. září.

Jediným přepnutím páčky na centrální konzoli se promění plynový pedál nového Nissanu Leaf v e-Pedal, který řidiči umožní zrychlovat, zpomalovat a zastavovat pouze s pomocí e-Pedal.

Technologie e-Pedal je celosvětově prvním ovládáním vozidla, které je založeno na použití jediného pedálu a umožní řidiči zcela zastavit i ve svahu, setrvat v této pozici a následně opět pokračovat v jízdě.

Řidič pokryje až 90 % svých potřeb ovládání vozidla jediným pedálem. Při jízdě v hustém městském provozu řidič již nebude muset používat dva pedály, takže jízda bude snazší a příjemnější.

Technologie e-Pedal představuje další milník v soustavné snaze Nissanu o zpřístupnění špičkových jízdních asistenčních technologií nejširšímu okruhu běžných spotřebitelů.

Vývoj těchto technologií, jehož cílem je umožnit bezpečnější a zábavnější řízení, je součástí programu Inteligentní mobilita Nissan, který ztělesňuje plán společnosti na transformaci způsobu řízení aut, jejich pohonu i jejich úlohy v životě společnosti.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslím, že zde nebylo úplně pochopeno, že se nejedná jen o klasický efekt rekuperace přenesený na akcelerační pedál. Tento systém dokáže inteligentně rozpoznat aktuální pozici auta a vliv jeho okolí na dynamiku jízdy a podle toho adekvátně distribuovat akcelerační nebo decelerační efekt na pedálu. Tedy například: "jedu z kopce a pedál pustím - nedojde k rekuperaci do nuly ale k plachtění při udržení konstantní rychlosti" - algoritmus tam může být různý podle toho, jak si to i nastaví řidič. Může tak ve stejné situaci například dojít ke zpomalování v případě, že na konci táhlého kopce je v navigačních datech snížená rychlost na 50 z důvodu vjezdu do obce.

a já čekal že se tu někdo ozve, že i3 to má od začátku. Brzda se používá jenom v případě potřeby náhlého prudkého brzdění, jinak na vše pouze plyno-regeneračně-brzdový pedál. Je však zapotřebí si na to zvyknout. Potom se Vám nicméně bude zdát klasické ovládání jako komické.
Do kopce auto samozřejmě samo zabrzdí, necouvne. Míra bzdného účinku se trochu mění s jízdním režimem, comfort brzdí trochu později než Eco-pro. Mám s i3 najeto 18000km, tak si dovoluju tady předávat zkušenosti.

Obrázek uživatele Kuk

Volt to má myslím taky. To jenom Nissan je první na světě :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nissan je vždy prvý :-)
Alebo posledný ??? Voľajáko som sa stratil, Kefalín :-))

Myslím, že tu funkcionalitu špatně vyavětlili, prostě po puštění plynu to zastaví plynule i na rovné silnici (i v kopci), případně dobrzdí prudšeji když bude před autem překážka a po šlápnutí na plynový pedál auto odbrzí a rozjede se, brzda v podstatě bude pouze nouzový pedál.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

No vždyť udělat smysl ovládání elektromobilu jinak než takto od začátku ani nedává smysl. Jak již bylo uvedeno výše BMW i jiné vozy toto již dávno mají a ostatní na tento systém velmi brzo přejdou také.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No a prave proto si to spousta Cechu nekoupi, protoze jak to nema tri pedaly, tak je to nejaky podezrely :-D

Zatím jsem jel jen v Leaf, eGolf, všech Teslách a ani jedno auto to přesně tak, jak jsem popsal, nemá.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Ano Nissan a VW nechávají řidiče šlapat na brzdu, ale to se dříve (Nissan) či později (ostatní) změní. Zejména VW je v tomto velmi konzervativní.

Mimochodem v čem je to u Tesly jiné? Nedobrzdí po puštění pedálu rádoby konstantním zpomalením úplně do zastavení, nebo nedrží v kopci? Nevím já s tím zázrakem techniky ještě nejel.

VW tam má takovou inteligentní brzdu (když se zabrzdí pedálem, tak stačí pustit brzdový pedál a auto dál stojí, než se sešlápne plyn), ale spíš mi vadila, než že bych ji využíval. Tesla se musí dobrzdit brzdovým pedálem a po jeho uvolnění na rovině auto jede dál. Nezkoušel jsem v této situaci vystoupit, možná by Tesla ujela :) (no asi ne, ale netuším, co udělá). Samozřejmě pokud se u Tesly aktivuje autopilot, tak je potřeba pouze volant, ovšem autopilot nefunguje korektně tam, kde nejsou na silnici pruhy, tedy naše okresky apod.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Tesla nemusí používat brzdový pedál k úplnému zastavení. V nastavení si vyberete, jestli chcete aby jela sama dál nebo zastavovala jako s autoholdem.
Nejlépe vymyšlené to má asi Ioniq, můžu si vybrat, jak prudce bude zpomalovat a jestli vubec po ubrání akcelerátorem. Když sám úplně zastavit neumí, musím dobrzdit pedálem.
Ale co dělá i3, že zastaví až do nuly. Použije brzdu aniž bych na ni šlápl?
Pokud ne, brzdové kotouče se mi nečistí od nečistot a když budu potřebovat nouzově zpomalit, nebudou mít brzdy plný účinek.
Což je dost poznat na každém EV nebo hybridu. První prudké brzdění nemá takový účinek, jako to následující s ohřátými a očištěnými brzdami.

---

ecotaxiolomouc.cz

Podobný problém s mokrými brzdami se už dnes řeší (dokonce i u škodovky) systémem, kde např. když prší tak se podle jakéhosi algoritmu občas na okamžik trochu přibrzdí brzdy a k tomu si vůz přidá plyn aby řidič nic nepoznal a tím se na chvíli vysuší kotouče.

V podstatě nic nebrání tomu toto aplikovat i na problém s nízkou četností brzdění. Vůz dnes už ví jak málo se brzdilo. Nedivil bych se kdyby vozy VW toto už dělaly.

Oni v Nissane konecne objavili potenciometer?

A zistili, ze ked uz je v aute namiesto plynu elektrina, tak ju mozu pouzit aj v "plynovom pedale" :-)

---

Ioniq 80000 km, Solar, FVE

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Viem si predstavit, ze v novych modernych autach so vsetkymi moznymi asistentmi, clovek len nastavi, odkial kam ma ist +/- kolko od max.povolenej rychlosti sa ma auto pobyhovat a podla rozoznavaniu znaciek auto pekne samo zrychluje z parkoviska, clovek len tlacidlom znizi rychlost podla potreby do zakruty, resp ako v Ioniqu packami pod volantom silu brzdenia pri plachteni. Takto clovek spomali a iba ked potrebuje uplne zastat , tak dupne na brzdu.

Auto sa opat rozbehne samo po uvolneni brzdoveho pedalu a ide dalej svoju trasu na +/- max. povolenej rychlosti s adaptivnym tempomatom atd. clovej nemusi zasahovat.

To uz nevravim o okreske ci dialnici, kde le nastavi kam ide a nemusi stlacat/dupat na nic, len ked treba znizi tlacidlom/packou rychlost od nastavenej.

Ved uz dnes jazdim s obycajnym tempomatom v Priuse III tak, ze od zaciatku trasy do konca na tempomate a len uberam a zrychlujem tlacidlami na volante po uvodnom zrychleni z krizovatky. Pedale tak pouzivam len velmi malo, tj. na prvotne zryhlenie a na uplne zastavenie na krizovatke/parokvisku...

Myslim, ze postupne savytrati plynovy peda l a ostan elen brzdovy na uplne "nudzove" zastavenie auta.

Obrázek uživatele Radovan

BMW i3 už loni při jízdě s tempomatem poznalo prudký nájezd do zatáčky, samo zpomalilo a po vyjetí z ní a narovnání volantu opět zrychlilo na v tempomatu nastavenou rychlost.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže když dám nohu z plynu, proletím předním sklem? Každé poloze pedálu bude odpovídat příslušná rychlost? Mě to teda nepřijde nijak intuitivní a praktické.
Zajímavější by pro mě bylo dva pedály. Plynem ovládám velikost zrychlení, dám nohu z plynu, auto udržuje rychlost. Brzdou určuju zpomalení. Jednoduché, není potřeba další páčka tempomatu, přispěje plynulé jízdě a tím plynulosti provozu a snížení spotřeby.
Ale zatím to nikdo kromě mě nevymyslel :-(

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neproletite, inzenyri Nissanu nejsou blbci a my tady nejsme genove. Soudim ze to bude podobne jako u Nissan Note e-power ktery jsem mel tu moznost den ridit. Mozna to u Leafu bude trochu agresivnejsi, nevim. E-power brzdu ma a Leaf bych rek ji bude mit taky. Pokud uplne uvolnite plyn auto brzdi ale pokud to chcete zadupnout, musit brzdou. Ale jak jsem psal, ani ja nejsem genius ale rekl bych ze to bude tady podobne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co mam info, tak Tesla pouziva tiez len 1 pedal na vsetko. Len neviem, ci vie zastat v kopci.

Ono hlavně HHC (Hill Hold Control) asistent dnes již má každé druhé auto. Jinými slovy to vůbec nesouvisí s typem pohonu, ale systémem brzd, ideální kombinace je pak ve spojení s elektronickou parkovací brzdou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No konečně začínají u čistě elektro modelů uvažovat při návrhu už jiným způsobem než u dosavadních mechanických automobilů.

ále škoda slov.. neuvést tento systém hned u prvního vozu byla zas jen další z pitomostí které Nissan dosud na poli elektromobility napáchal.

Obrázek uživatele Kuk

Hlavně ať tam daj velkou baterku a pořádnou nabíječku.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bez lvl5 budou stejně sto let za...

Obrázek uživatele Kuk

I tak to koupí bambilion lidí.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil