Toyota licencuje Mazdě hybridní pohon

Jan Horčík - 29 Březen 2010

Z hybridních aut se stává hlavní proud a kdo hybridní pohon nemá, jako by nebyl. Jasně o tom svědčí aktuální dění v Japonsku. Toyota, průkopních hybridních technologií, licencovala svůj Hybrid Synergy Drive konkurenční Mazdě, která se dosud v nové oblasti doslova plácala.   Toyota Hybrid Synergy Drive

Mazda, ačkoliv stále patří mezi největší automobilky na světě, nedokáže udržet krok s překotnými změnami v oblasti automobilového průmyslu. Žádné hybridní auto v prodeji nemá a na nejbližší léta nebyl ani žádný ohlášen. To se však díky dohodně s Toyotou nejspíš brzy změní.

V rámci licenční dohody Mazda plánuje spojit zmiňovaný hybridní systém se svojí pohonnou jednotkou SKY* příští generace, kterou v současnosti vyvíjí. Vůz s hybridním pohonem plánuje Mazda vyvinout a vyrábět v Japonsku. Mazda předpokládá, že prodej vozu s hybridním pohonem na japonském trhu zahájí do roku 2013.

Mazda také plánuje do roku 2015 snížit celosvětově průměrnou spotřebu svých vozů o 30 % v porovnání s rokem 2008. Tento krok je součástí dlouhodobé vize automobilky na poli technologického rozvoje, označované jako Sustainable Zoom-Zoom (trvale udržitelná strategie Zoom-Zoom). Už dříve automobilka ohlásila, že se hodlá soustředit především na snižování hmotnosti svých aut a zvyšování účinnosti spalovacích motorů.

Jednoznačným vítězem současné dohody je však Toyota, které se mnohaletý vývoj a obrovské investice do nových technologií zjevně vyplácí. Od roku 1997 dokázala prodat už 2,3 mil. hybridních aut v 70 zemích světa.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Chtěl bych se jen zeptat ke kterému datu je aktuální těch 2,3mil

Obrázek uživatele Jan Horčík

Je to v nejnovější tiskové zprávě od Toyoty, takže nejspíš k březnu 2010.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol