Tango - lepší než Segway?

Jan Horčík - 05 Srpen 2007

Tango

Dva mladí vynálezci předvedli na akci Intel ISEF, veletrhu vědy a techniky sponzorovaném společností Intel, zajímavý "zelený" vynález. Jedná se o vozítko Tango - elektromobil, který v sobě spojuje výhody motocyklu a Segway (viz. náš test Segway).
Autory elektromobilu Tango jsou osmnáctiletí Ben Gulak a Jason Morrow. O svém vynálezu říkají: "Chtěli jsme simulovat sportovní motocykl jak nejlépe to šlo. Začíná to samotným vzhledem. Když na Tangu sedíte, připadíte si jako na motorce," řekl Gulak. Základem elektromobilu Tango je rám ze sportovního motocyklu Yamaha R6. Tango ale nemá řidítka, zatáčení, přidávání plynu a brždění probíhá tak jako na Segway, tedy ukláněním se vpřed, vzad nebo na stranu. Technologie je podobná jako například u herní konzole Nintendo Wii - elektronika má v sobě akcelerometry, které sledují pohyb řidiče. "Akcelerometry udávají relativní pozici vozítka na silnici, takže když se řidič nakloní před, Tango ví jak rychle a jakým směrem chce jet. Tímto způsobem se ovládají kola," říká Gulak. Tango je vybaveno dvěma koly hned vedle sebe, zvýšením nebo snížením polohy jednoho z nich Tango zatáčí.
Tango je samozřejmě poháněno bateriemi, a neprodukuje tedy žádné emise. Maximální rychlost je 65 km/h. Dva mladí vynálezci věří, že se jim podaří brzy sehnat investory aby mohli začít výrobu v masovém měřítku.
zdroj: inventorspot

Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil