PlanetSolar - solární loď pojede kolem světa

Jan Horčík - 08 Duben 2010

Německý dobrodruh Raphael Domjan se nebojí jít za svým cílem. Od konce 80. let měl sen objet svět s výdejem minima energie. V roce 2004 dostal projekt konkrétnější obrysy - strojem měla být solární loď. Domjan objíždí sponzory a školy a přesvědčuje je o úspěchu svého projektu.  
Hybrid.cz - obrázky - solární lodě - PlanetSolar

A úspěch se skutečně dostavil. "Na začátku jsem byl sám, měl jsem jen svůj sen, o kterém jsem musel přesvědčit ostatní," říká Domjan. O čtyři roky později, v únoru 2008, už má všechny potřebné finance. Dnes na projektu PlanetSolar pracuje celkem 100 lidí po celém světě.

Aktuálně bylo dokončeno to hlavní, totiž samotná solární loď PlanetSolar. Gigantické plavidlo o rozměrech 31 m na 15 m na 7,5 m je prakticky celé pokryto solárními panely (celková jejich plocha je 536 m2). Loď byla vybudována v loděnici Knierim Yacht Club v Kielu v severním Německu a aktuálně spuštěna na vodu pro první testovací plavby.

Hybrid.cz - obrázky - solární lodě - PlanetSolar

Během cesty kolem světa, která má začít v roce 2011 pod názvem "Planetsolar World Tour", budou solární loď obývat dva námořníci. Během promozastávek v přístavech se však na loď vejde až 40 lidí.

Loď váží sama o sobě 86 tun. Ze slunce získá 93,5 kW energie, průměrná spotřeba elektromotoru bude 20 kW a průměrná rychlost 14 km/h. Maximální rychlost 25 km/h.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je postavené na hlavu. Proč ta loď nemá alespoň moderní větrný pohon (tedy ne plachty, ale tubusy i třeba s dalšími FV panely). Spoléhat se na moři jen na sluneční paprsky je podle mě zbytečný extrém.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol