Nissan nabídne rychlodobíjecí stanici

Jan Horčík - 07 Duben 2010

O polovinu levněji než konkurence, musíme dodat hned v úvodu. Nissan rozčeřil už tak poměrně neklidné vody elektromobilového průmyslu, když ohlásil ceny svého elektrického auta Nissan Leaf. Teď představila automobilka novou rychlonabíjecí stanici, kterou nabídne už v létě. Hybrid.cz - obrázky - elektromobily Nissan dobíjecí stanice

Cena má být poloviční proti tomu, co za podobné stanice chce konkurence (od 3 do 4 milionů jenů, asi 650 000 Kč až 850 000 Kč). V Japonsku se však dobíjecí stanice Nissan bude prodávat za 1,5 až 2 miliony jenů. Navíc samotná automobilka umístí zařízení do asi 200 míst po celém Japonsku.

"Když kolem každého místa nakreslíte kruh o poloměru 40 km, bude tak pokryto prakticky celé Japonsko," tvrdí Nissan. Přitom elektromobil Nissan Leaf má mít reálný dojezd na 160 km, tedy dvojnásobku. "Pro praktické využití by tak mohlo být dostačující umístit dobíjecí stanice každých 80 km. Nicméně, abychom zmírnili jakékoliv obavy řidičů, více je lépe. Věříme, že 40 km interval žádnou dojezdovou úzkost nevzbudí," dodává Nissan.

Specifikace dobíjecí stanice jsou 500 V, maximální proud 125 A a maximální výkon 50 kW. Kromě této stanice nabídne Nissan také normální dobíječku s voltáží 200 V ve zhruba 2200 obchodech v Japonsku. Navíce nabídne službu instalace vlastní dobíjecí stanice v domácnosti pro ty, kteří si zakoupí elektromobil Nissan Leaf.

Výhodou je, že japonské automobilky právě před měsícem schválily v rámci standardu CHAdeMO potřebné specifikace pro dobíjecí stanice. U rychlodobíječky od Nissanu pak budou moct dobíjet i elektromobily nebo plug-in hybridy Mitsubishi, Toyota, Subaru nebo PSA Peugeot Citroen.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mňa by zaujímala univerzálnosť - je to vhodné i pre elektromobily iných značiek?

Obrázek uživatele Jan Horčík

Ano, jak se píše v posledním odstavci - je možné dobíjet všechny elektromobily odpovídající standardu Chademo, tedy např. značek Mitsubishi, Toyota, Subaru a dalších.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To chápem, ale bude schopná nabíjačka nejako identifikovať typ vozidla? Ide o to, aby zákazník neurobil chybu pri nastavení napr napätia batérie a tým si nezničil vozidlo.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Pokud by zákazník musel při dobíjení automobilu nastavovat napětí nebo řešit cokoliv jiného vyjma zasunutí zástrčky, elektromobily by nikdy neměly pražádnou šanci se rozšířit. Ty dobíječky musí fungovat plně automaticky, včetně detekce všech potřebných parametrů - tj. i typu automobilu, požadovaného napětí apod. Právě kvůli tomu vznikají zmíněné standardy.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je super,ľudia sa aj tak dosť boja elektriny, ale ak to tak bude, bude to bezpečnejšie ako tankovanie benzínu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já jsem se vždycky domníval, že doma se bude (pomalu) nabíjet z obyčejné zásuvky (základní nabíječka bude vestavěna v autě) a podobné nabíječky budou určeny pouze pro rychlé nabíjení a placené nabíjení.

Obrázek uživatele Jan Horčík

OPRAVA: Nissan Leaf je vybaven dobíječkou pro domácí zásuvku 110V/220V

Nissan Leaf palubní dobíječkou vybaven není, naproti tomu např. Mitsubishi iMiEV ano a lze jej dobít doma přímo ze zásuvky.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Leaf v sobe vskutku nema nabijecku? To je dost podstatna konkurencni nevyhoda. Mel Nissan nejaky podstatny duvod, proc nabidnout ciste elektricky/bateriovy vuz, ktery ale neni plug-in?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

na webu jsem nasel toto: The LEAF;s 48 lithium ion modules offer several different charging methods. Of course there is the standard 100 volt method which takes around 16 hours to charge, and then there the 220 volt connection that cuts the charge time down to half.

Vice jsem ale nehledal. Mozna je to zamotanejsi...
Shodneme se na tom, ze Leaf lze nabijet z normani zasuvky? Tudiz ma v sobe 'pomalou' nabijecku. pokud si chcete dobit baterku bejem 10-ti minut, musite prijet k rychlonabijecce. Doufam, ze to tak bude.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Máte pravdu, nabíječka na 220V/110V je součástí elektromobilu Nissan Leaf, omlouvám se za nedorozumění.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol