Nissan a další výrobci elektromobilů se hrnou na Havaj

Jan Horčík - 07 Září 2010

Americký stát se na venek tváří jako tichomořský ráj. Uvnitř malého ostrovního státečku ale bují mnoho problémů. Kromě mnoha jiných problémů se Havaj potýká s vysokými cenami elektřiny, nedostatečně rozvinutou silniční sítí a obrovským množstvím aut. I to jsou důvody, proč si na poklidné místo brousí zuby výrobci jako a .   
elektromobily - Coda Sedan elektrické auto

Havaj je pro ideálně uzpůsoben. Auto tady má prakticky každý z obyvatel. Těch bylo v roce 2004 celkem 1 262 840. Registrovaných automobilů bylo přitom více než milion. Nissan se proto spolčil s tamní samosprávou a hodlá na ostrovech prosazovat elektromobilitu. Není však první, už předtím se k podobné iniciativě upsala firma .

Havaj už dnes nabízí svým obyvatelům daňovou úlevu v hodnotě 4500 dolarů na pořízení elektromobilu plus 500 dolarů dotaci na pořízení domácí . To lze navíc kombinovat s federální daňovou úlevou 7500 dolarů, což ve výsledku snižuje cenu kupříkladu elektromobilu až na více než příjemných 20 780 dolarů.

První kusy Nissanu Leaf mají na Havaj dorazit v lednu 2011. V tu dobu už by samospráva a Nissan měli mít hotovou síť dobíjecích stanic aby si první majitelé Leafů mohli v klidu dobít své elektrické samohyby. Nissan v tom ale samozřejmě není sám. Dalším výrobcem, který chce na ostrovech nabídnout svá elektrická auta je Coda. Ta přiveze svůj Coda Sedan na Havaj ve 3. čtvrtletí 2011. je čtyřdveřový elektromobil s 33,8 kWh a dojezdem až 190 km.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Trochu odbočím, veľmi podobné vozidlo chystá firma Detroit electric - vie o ňom niekto niečo bližšie?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Potom ale je potrebné najprv urobiť niečo s výrobou elektriny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Píšete, že Havaj má vysoké ceny elektriny a zároveň sa tam propagujú elektromobily. Má to logiku? Nie je to nejaký preklep?

Obrázek uživatele Jan Horčík

Nie je. Vysoké ceny elektřiny jsou dány tím, že většina je vyráběna z dieselových generátorů.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to by měli místo dotování elektromobilů nejprve postavit nějakou přílivovou elektrárnu ..

Obrázek uživatele Jan Horčík

Jo, něco podobného už se tam chystá, viz. Havaj

---

šéfredaktor Hybrid.cz


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol