Rychlejší nabíjení elektromobilů díky novému nanomateriálu

Ivo Hradil - 10 Leden 2011

Vědci z polytechnického institutu v Rensselaer v vyvinuli nový typ nanomateriálu. Jeho použití by mohlo vést k vývoji nových rychlonabíjecích nejen pro elektrické automobily. Materiál, který vědci nazvali „nanoscoop“ snese extrémně vysoké rychlosti nabíjení a vybíjení.  

nanotechnologie - nanoscoop

U dnešních baterií by takové zatížení vedlo k jejich celkové degradaci. Současná generace baterií svým stárnutím postupně ztrácí schopnost udržet náboj. Tempo poklesu kapacity se zvyšuje, pokud je baterie vystavena vyšší rychlosti nabíjení a vybíjení.

Nový materiál je však mnohem odolnější. Lze jej nabít 40- až 60krát rychleji, než je tomu u konvenčních baterií při zachování srovnatelné hustoty . Je konstruován tak, aby byl schopen vyrovnat se s vysokým zatížením způsobeným těmito rychlými cykly.

Podle tvůrců jeho jedinečnost spočívá v nebývalém složení materiálu, konstrukci a velikosti.

Pod mikroskopem nanoscoop svým tvarem připomíná kopeček se zmrzlinou.

Hlavní „tělo“ materiálu má tvar kuželu a je tvořeno . Na něj je shora aplikována tenká vrstva hliníku, kterou ještě zakrývá „čepička“ z .

Veškeré vazby jsou pružné, vybavené schopností rychle přijímat a vydávat ionty lithia bez známek poškození.

si notebook nebo za pár minut zní mnohem lépe, než muset čekat třeba hodinu,“ řekl Koratkar, profesor katedry mechaniky, letectví a jaderného inženýrství v Rensselaer.

„S použitím nanoscoopu při výrobě anod pro lithium-iontové dobíjecí baterie je to velmi reálná vyhlídka,“ dodal Koratkar.

Zpět na HybridPřidat komentář

Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?