Mercedes-Benz odstartoval CNG Eco Summer Tour 2010

Jan Horčík - 22 Červenec 2010

Stále se zvyšující cena pohonných hmot podporuje poptávku po alternativních zdrojích. Že se nemusí vždy jednat jen o nepohodlnou a finančně náročnou variantu se snaží dokázat společnost Mercedes-Benz ve spolupráci s Pražskou plynárenskou a energetickou společností E.ON projektem nazvaným CNG Eco Summer Tour 2010.   
auta na plyn - CNG Eco Summer Tour - Mercedes-Benz

Princip celé akce je přitom velice jednoduchý. Na trasu dlouhou více než čtyři tisíce kilometrů vyrazily dva srovnatelné automobily, jeden z nich však poháněn zemním plynem (CNG), druhý má ve výbavě klasický benzinový motor. Cílem je ukázat, že s automobilem na zemní plyn lze absolvovat i dálkové trasy, například na dovolenou, a zároveň je mnohem ekonomičtější než tradiční alternativy.
Projekt se snaží upozornit, že využití CNG je dnes mnohem dostupnější než kdykoliv předtím. Z tohoto důvodu je také plánovaná trasa velice variabilní. Řidiči musí projet horskými průsmyky, vyzkoušet si městský i mimoměstský provoz a zvládnout přesuny po hlavních silničních tazích. Automobily vyrazily z Prahy v pátek 2. července a jely po trase Mnichov, Garmisch Partenkirchen, Verona, Benátky, Národní park Gargano, Neapol, Řím, dále cesta vede přes oblast Toskánska do města Pisa a zpět do Prahy.

Obě testovaná vozidla zapůjčila společnost Mercedes-Benz. V případě benzinové verze se jedná o model B 180 BlueEFFICIENCY s dvoulitrovým motorem a výkonem 80 kW. Vůz poháněný CNG nese označení B 180 NGT, disponuje motorem stejného obsahu a výkonem o pět kilowatt větším. Oba automobily mají shodně velkou kapacitu nádrže (54 litrů). Automobil poháněný zemním plynem má ke standardní benzinové nádrži navíc i zásobníky na 16 kg zemního plynu. Vozidlo tak ujede až 300 km na zemní plyn a v případě potřeby ještě 700 km na benzín.

auta na plyn - CNG Eco Summer Tour - Mercedes-Benz

Důvěryhodnost celému projektu dodává fakt, že jsou obě vozidla řízena laiky a nikoliv automobilovými profesionály či experty na úspornou jízdu. Mělo by se tak potvrdit, že jízda na dlouhé trasy s pohonem CNG není žádným problémem a zároveň dochází k výrazné redukci nákladů na pohonné hmoty (v průměru 1,50 Kč na kilometr). Tento alternativní pohon také šetří životní prostředí (redukce emisí CO2 o 20 – 25%). CNG zkrátka přináší cestování bez komplikací a hlavně plynule.
Na sociální síti Facebook byla také zřízena veřejně přístupná stránka pod názvem „CNG Summer Ecotour 2010“, kde je veden i foto – deník z probíhající cesty.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ropna loby je mocna. Pochybujem, ze sa to auto dostane niekedy do vyroby. SOm sa bavil s predajcom jednej nemenovanej znacky na Slovensku a hovoril, ze sa niekolkokrat pokusali homologovat auta na plyn (LPG), ktore ma vyrobca bezne v ponuke, ale nikdy sa im to nepodarilo. Tie auta sa pritom nijako nelisia od aut prerobenych na plyn dodatocne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Fando, tohle auto si ale můžeš běžně zakoupit. A nejen tato značka je v CNG. Výrobci dnes nabízí poměrně širokou škálu aut na CNG - Mercedes, VW, Opel, Fiat. V zahraničí (Německo,Itálie, Švýcarsko) ještě Ford.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Sakra, to bych taky chtěl, aby mi Mercedes půjčil auto na dovolenou. Jo, někdo si to dokáže zorganizovat :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jděte už s tím facebookem do prdele!!!!


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.10% sleva na produkty EVmotion