Čerpací stanice CNG otevřena v Brně

Petr Soukup - 04 Duben 2007

Včera v 11 hodin byla v Plynárenské ulici v Brně otevřena veřejná stanice pro čerpání CNG (Compressed Natural Gas). Výdejní stojan na stlačený zemní plyn pochází z produkce české společnosti ADAMOV–SYSTEMS, a. s.
Slavnostního zahájení provozu se zúčastnil zástupce ministerstva životního prostředí RNDr. Miroslav Rokos, který uvedl: "Do roku 2014 bychom byli rádi, kdyby čvrtina vozového parku veřejných úřadů jezdila na tento ekologický pohon."
Provoz stanice je nepřetržitý a bezobslužný. Její provozovatel, JMP, a. s., nabízí svým zákazníkům vyřízení tzv. "zákaznické karty", tedy možnost čerpat bezhotovostně s tím, že na konci měsíce přijde odběrateli za načerpaný stlačený zemní plyn faktura.
V současné době jezdí v České republice asi 630 vozidel s tímto pohonem, což oproti loňskému roku představuje asi třetinový nárůst. Provoz automobilů s pohonem na zemní plyn je také zhruba o polovinu levnější než u benzinových či naftových motorů. Zhruba o 15 % vyšší pořizovací cena takového automobilu se majiteli, pokud ročně najezdí minimálně 40 tisíc kilometrů, vrátí za 5 let. V současnosti lze v České republice koupit s tímto pohonem asi 10 typů sériově vyráběných automobilů značek Opel, Fiat, Citroën a Renault. Výrobu plánuje i mladoboleslavská Škoda Auto, podle jejího mluvčího je však podmíněna dostatečnou sítí čerpacích stanic na zemní plyn. Těch je na našem území přibližně 20.
zdroj: Media1.cz - tisková zpráva

Zpět na HybridPřidat komentář

VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station