Bývalý šéf Shellu: cena benzinu v USA brzy překročí 5 dolarů

Jan Horčík - 04 Leden 2011

John Hofmeister pracoval jako šéf světové ropné společnosti od roku 2005 do roku 2008. V televizním rozhovoru před pár dny prohlásil, že ve Spojených státech do roku 2012 stoupne nad 5 dolarů. V současné době cena vystoupala přes 3 dolary a už to řadu Američanů znervózňuje.  
energie John Hofmeister Shell

Už 16. a 17. června 2008, tedy v době kdy "vypukla" , se cena benzinu v USA vyhoupla na 4,114 dolaru za galon (1 gal = 3,785 l). Cena jednoho barelu ropy se tehdy pohybovala vysoko nad 150 dolary a pohonné hmoty na celém světě výrazně zdražovaly.

Proti Hofmeisterovi samozřejmě stojí jiní analytici, kteří tvrdí, že takové ceny benzin dosáhne, ale nikoliv v této dekádě. Poukazují totiž na to, že v některých rozvíjejících se je poptávka stále velmi nízká.

To si nejspíš nevšimli , a dalších rostoucích zemí Asie, ale např. i Jižní Ameriky. Tam je naštěstí spotřeba pohonných hmot z velké části saturována z místních zdrojů s pomocí .

John Hofmeister je zajímavou osobností sám o sobě. Po svém odchodu z Shellu založil sdružení "Občané za dostupnou energii" a vydal knihu "Proč nenávidíme ropné společnosti". V ní rozebírá problémy současného světa související s energiemi a ukazuje kdo za ně může.

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Moje ďaľšie auto bude asi hybrid a možno aj elektromobil, ale to závisí od toho, či ho budem mať kde nabiť. No a kým naňho našetrím, moje pravádzkové nálkady budú také isté ako teraz, pretože ceny energií stúpajú.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže v prepočte pri aktuálnom kurze USD necelé 1€/liter. Na Slovensku je aktuálna cena 1.38€/liter natural 95 priemerne(1,3 až 1,55), čo je takmer o 40% viac...
Osobne najazdím tak 15.000km viac-menej po meste pri priemernej spotrebe okolo 5.5l/100km, zaplatím za rok o 318€ viac než amík, a to pritom rátam našu aktuálnu a americkú budúcu možnú cenu...
V nepriamych nákladoch je náš život oveľa drahší, ceny palív sa premietajú všade. Nehovoriac o vysokých priamych a nepriamych daniach, medzi ktoré treba rátať aj poistenia a nehovoriac o kvalite života. Ale to je na inú debatu...

zdroj: nbs.sk, natankuj.sk

Obrázek uživatele Jan Horčík

S tou kvalitou života bych to zas tak nepřeháněl, život 2-3 km od centra L.A. vypadal před pěti lety dost nevábně a nedělám si iluze že teď je to lepší, spíš naopak. Obecně to v USA není zdaleka tak růžové jak si kdekdo myslí - případně vidí v televizi nebo v tiskovinách. Benzin levnější mají, o tom žádná :).

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ten pan sa vola Hofmeister, nie Hofmaister. To len, keby si ho chcel niekto vygooglovat. Ale opravit to v clanku by tiez nezaskodilo, pravda, pan Horšík?

p.s. Ja viem, že ste pán Horčík.

miro novak

Obrázek uživatele Jan Horčík

Zničeno, díky za upozornění.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ještě by tam mohli tu cenu 5 dolarů za galon zatížit min. 50% daněma jak je tomu u nás a konečně by zakusilí sílu středoevropského kapitalismu :))))

Obrázek uživatele Jan Horčík

V USA samozřejmě zdanění pohonných hmot také existuje. Ve 4. čtvrtletí byla tato daň 45,6 centu na galon pro benzin a 50,8 centu na galon v případě nafty. Daň se liší v jednotlivých státech.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily