Automotive X PRIZE má svoje finalisty

Jan Horčík - 11 Srpen 2010

Soutěž Automotive X PRIZE o 10 milionů dolarů pro toho, kdo dotáhne do praktické použitelnosti novou generaci super-úsporných automobilů, se blíží svému závěru. K dispozici jsou jména finalistů, kteří přežili náročné testování na okruhu v Michiganu.   

Automotive X Prize

Automotive X PRIZE začala se 136 vozy od 111 týmů. Do elitní skupiny postoupilo pouze devět automobilů od sedmi týmů. Pouze ta prokázala, že dokáží ustát nejpřísnější kritéria soutěže a udržet požadovanou spotřebu kolem 2,3 l/100 km.

Všechny postupující automobily musely opakovaně prokázat, že spotřeba, dojezd i bezpečnost zůstávají i po několika týdnech testování na stejné úrovni. Týmy přitom pocházejí z nejrůznějšího prostředí. Jde o startupy, univerzitní týmy, podnikatele z celého světa.

"Tahla auta nově definují co je možné a nastavují nový standard pro spotřebu. Jsou příslibem revoluce v automobilovém průmyslu," komentoval postupující finalisty Eric Cahill, šéf soutěže. Finalisté se dělí do tří hlavních kategorií:

Třída Mainstream (dva vozy, jeden tým)
· Edison2, Very Light Car #97 (Charlottesville, VA), spalovací motor
· Edison2, Very Light Car #98 (Charlottesville, VA), spalovací motor

Třída Alternative - tandem (dvě auta, jeden tým)
· X-Tracer, E-Tracer #72 (Švýcarsko),
· X-Tracer, E-Tracer #79 (Švýcarsko), elektromobil

Třída Alternative - dvoumístné (pět aut, pět týmů)
· , Aptera 2e (San Diego, Kalifornie),
· Li-ion Motors, Wave II (Severní Karolína), elektromobil
· RaceAbout Association, RaceAbout (Finsko), elektromobil
· TW4XP, TW4XP (), elektromobil
· ZAP, Alias (Santa Rosa, Kalifornie), elektromobil

Britská pobočka indické automobilky se chtěla prezentovat svým , pro technické obtíže to však nestihla včas. Další kolo náročných testů bude probíhat tento měsíc, aby během září mohly být vyhlášeny konečné vásledky a rozdělena finanční odměna. Slavnostní ceremonie proběhne 16. září ve Washingtonu D.C.

Automotive X Prize
Zpět na HybridPřidat komentář

10% sleva na produkty EVmotionVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol