Aktuálně: Pěstování biopaliv uvrhlo do chudoby 30 milionů lidí

Biopaliva mohou za třicetiprocentní nárůst světových cen potravin. V jeho důsledku se podle agentury Reuters 30 milionů lidí na celém světě ocitlo na hranici chudoby.

Podle zprávy vydané agenturou Oxfam podporují rozvinuté země produkci biopaliv ve snaze omezit svou závislost na dovážené ropě a zmenšit emise skleníkových plynů. Biopaliva tak jsou pro výrobce výhodnější.“, tak praví článek na Aktuálně.cz.

číst celý článek >>

aktualne.cz

3 Comments on “Aktuálně: Pěstování biopaliv uvrhlo do chudoby 30 milionů lidí”

  1. Biopaliva mohou za
    Biopaliva mohou za třicetiprocentní nárůst světových cen potravin – to je samozřejmě nesmysl – nárůst cen potravin v první řadě souvisí s nárustem cen ropy a ten zase souvisí s pádem dolaru na burze (a ten zase souvisí s válčením USA v Iráku). Koneckonců – proč by měla být zrovna Bushova vláda zainteresovaná na udržení nízkých cen ropy, když Bushova rodina je petrolejářská dynastie? V situaci, kdy důvěra v měnu klesá investoři skupují materiální statky a zvyšují tak jejich ceny – jako jsou nemovitosti. Ty sice vydrží nejdéle, takže je o ně největší zájem a jejich trh se zhroutil nejdříve. Pak jsou na řadě zásoby ropy a dalších strategických surovin a nakonec potraviny, které lze skladovat omezeně.

    Ceny potravin tudíž rostou kvůli cenám ropy, stejně jako v 70. letech. Pro Američany výdaje na potraviny představovaly 6%, na dopravu 36% příjmů. Zatímco my v Evropě utrácíme za jídlo 22%, za dopravu 18%. Čili je logicke, že američané pujdou cestou zdražování potravin a nikdo nás nenutí být závislý na ropě jako oni. Tyto teze lze snadno dokumentovat historicky, protože podobná ropná krize zde už jednou byla v polovině 70. let:

    Na prvním obrázku jsou ceny ropy, očistěné od inflace apod.. Na spodním jsou ceny potravin. A hádejte, kolik potravin šlo asi na výrobu bionafty v 70. letech? Je názorně vidět, že biopaliva jsou v cenách potravin zcela nevinně – pouze kopírují ceny ropy.

Napsat komentář