Nové kosmické lodě NASA: Dragon V2 a CST-100

Americká vesmírná agentura v rámci programu CCDev vybrala firmy, které budou vynášet kosmonauty na nízkou oběžnou dráhu Země. Vítězi jsou Boeing s kosmickou lodí CST-100 a SpaceX s kosmickou lodí Dragon V2.

Dragon V2 (vlevo) a CST-100 (vpravo)
foto: SpaceX a Boeing

Hodnota kontraktu dosahuje 6,8 miliardy dolarů. Peníze nejsou však rozděleny rovnoměrně, Boeing získá 4,4 miliardy dolarů, SpaceX 2,4 miliardy dolarů. Lodě obou společností poslouží k transportu astronautů NASA k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, a posléze hlouběji do vesmíru.

První let s posádkou se uskuteční, pokud půjde vše podle plánu, v roce 2017. Skončí tak poněkud trapná situace, kdy byly Spojené státy ve vynášení kosmonautů na oběžnou dráhu závislé na ruských Sojuzech. Američané jsou závislé na Rusku od roku 2011, kdy skončil program raketoplánů Space Shuttle.

„Od prvního dne, Obamova administrativa dala jasně najevo, že největší národ na Zemi nesmí být závislý na jiných národech v přístupu do vesmíru,“ říká Charlie Bolden, bývalý pěchotní generál US Army a nyní ředitel NASA.

CST-100
video: YouTube

„Díky vedení prezidenta Obamy, tvrdé práci NASA a průmyslových týmů a podpoře ze strany Kongresu, jsme dnes o krok blíže k vyslání astronautů z americké půdy v americké lodi. V roce 2017 tak skončí výhradní závislost na Rusku. Přenesení dopravy na nízkou oběžnou dráhu Země do soukromého sektoru umožní NASA se zaměřit ještě na ambicioznější mise – vyslání lidí na Mars,“ dodává optimisticky Bolden.

Než usednou první astronauté do soukromých kosmických lodí, je třeba ještě vykonat kus práce. Lodě musí projít důkladnou certifikací a také testovacím letem. Následně obě společnosti vyšlou minimálně dvakrát, maximálně šestkrát (v rámci stávajících plánů) své lodě s astronauty k ISS. Připomeňme, že posádka na stanici ISS se obměňuje dvakrát ročně.

Dragon V2
video: YouTube

Vesmírná loď CST-100 odstartuje do vesmíru pomocí rakety Atlas 5. Dragon V2 pak v nákladovém prostoru rakety Falcon 1.1. Obě společnosti mohou své lodě také nabízet ostatním zájemcům ze soukromého sektoru. Velmi intenzivně se jedná například o vyslání turistů do jednoduchého orbitálního hotelu.

Velkým zklamáním je rozhodnutí NASA pro firmu Sierra Nevada, která nabízela malý raketoplán Dream Chaser. Sierra Nevada však již dříve prohlásila, že v programu malého raketoplánu bude pokračovat, i když v soutěži CCDev neuspěje.

NASA ve svém prohlášení odmítla specifikovat důvody, proč uspěly právě firmy Boeing a SpaceX. Stejně tak NASA odmítla upřesnit, kromě vágního prohlášení, proč Boeing dostal o 1,6 miliardy dolarů více, i když objem letů je u obou společností stejný.

NASA

3 Comments on “Nové kosmické lodě NASA: Dragon V2 a CST-100”

  1. tady nekdo neumi
    tady nekdo neumi pocitat…
    2,4mld + 1,6mld != 4,4mld

    btw: Falcon 1.1 je Falcon 9 v1.1

    A proc Boeing dostal vic? Protoze je drazsi, to je celkem jasne 🙂
    Proc myslite, ze Orbital Sciences dostalo vice penez na zasobovani ISS ikdyz podnikne mene letu nez SpaceX, nehlede na to ze SpaceX umi dovest vysledky experimentu i z ISS na rozdil od Orbital Sciences.

    1. Tak hlavně Boeing pohrozil
      Tak hlavně Boeing pohrozil několika stovkám svých zaměstnanců, kteří se projektem CST-100 zabývají, že je vyhodí, když budou ze soutěže vyřazeni, takže silný lobbing u NASA podpořený strachem z vyhazovu jistě udělal své 😉

      Btw. To, že bude ze programu vyřazen Dream Chaser, se v podstatě vědělo už minimálně rok. A firma Blue Origin, o které se tu ani nepíše, byla v soutěži jen do počtu. Nehledě na to, že jsem četl, že United Launch Aliance (Boeing + Lockheed-Martin) vyrábějící rakety Atlas 5 jednají s Blue Origin na společné výrobě nových motorů místo ruských RD-180, které doteď pohání 1. stupeň, takže ani Jeff Bezos nepřijde zkrátka 😉

Napsat komentář