Nové dánské vlaky zaplatí ropné společnosti

redakce - 30 Duben 2014

Dánsko má asi 2600 km železničních tratí. Jen malá část je ale elektrifikována, zbytek obsluhují desítky let staré dieselové mašiny. Tamní vláda se rozhodla, že to změní. Nové vlaky mají zaplatit díky speciální dani tamní těžařské společnosti.City Elefant české dráhy železnice vlaky

V Dánsku zaplatí nové vlaky ropné společnosti. Kdo je zaplatí v České republice?
foto: Martin Singr pro Hybrid.cz

Zatímco v České republice je elektrifikována přibližně třetina z více než 9000 km železničních tratí, malé severské Dánsko si muselo až dosud vystačit s pouhými 650 km elektrifikovaných tratí. Na zbytku se plouží zastaralé dieselové lokomotivy.

Náklady na jejich provoz jsou ale vysoké a ekologicky uvědomělí Dánové navíc už nechtějí podporovat tento zastaralý způsob dopravy. Dánská vláda proto oznámila, že investuje 27,5 mld. dánských korun (asi 3,7 mld. euro) do železnice a železniční infrastruktury.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Smysl pro humor Dánům rozhodně upřít nelze. Zdaníme 61% zisky ropných firem u nás, aby si u nás zaplatily zrušení svých odběratelů. Protože vlaky na naftu odteď budou jezdit na elektřinu. Celé je to od počátku špatně, takhle se ekonomika země ničí. Přerozdělováním se bohatství nevytváří. A přitom kvalita jejich vlaků je velmi vysoká. V roce 1992 jsme tam už jezdili vlaky Intercity, které byly na vyšší úrovni než dnes u nás Leoš, Regiojet a Pendolino dohromady. Jinak Dánsko jezdí na kolech. Méně než Nizozemí, ale taky hodně.


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil