Nová větrná elektrárna Siemens Gamesa má výkon 10 MW, průměr rotoru 193 metrů

redakce - 16 Leden 2019

Nová větrná turbína SG 10.0-193 DD určená pro provoz v mořských větrných parcích má max. výkon 10 MW a rotor s průměrem 193 metrů. Nový desetimegawattový model bude na trhu k dispozici v roce 2022, prototyp bude postaven již v roce 2019.

Nový desetimegawattový model bude na trhu k dispozici v roce 2022, prototyp bude postaven již v roce 2019.
foto: Siemens

Větrný park s dvacítkou těchto nových turbín by pokryl roční spotřebu elektřiny města velikosti Liverpoolu. Díky zkušenostem získaným z předchozích generací větrných turbín je nejnovější model v sortimentu produktů Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) založen na osvědčené technologii. Ta nabízí maximální energetický výkon při všech rychlostech větru a vyniká vysokou spolehlivostí a minimálními riziky pro zákazníky.

„Nový model SG 10.0-193 DD kombinuje zkušenosti a znalosti z pěti generací osvědčené technologie přímého pohonu v jedné 10 MW turbíně. Je ztělesněním silného výkonu, rychlého uvedení na trh a minimálních rizik spojených s provozem větrných turbín umístěných na otevřeném moři,“ říká Markus Tacke, generální ředitel společnosti SGRE.

Osvědčená technologie

Hodnoty 10 MW je dosaženo instalací generátoru s větším průměrem, který vychází z osvědčené technologie SGRE Direct Drive. Díky zvýšení průměru rotoru na 193 metrů nabízí nová větrná turbína až o 30 % více AEP než její předchůdce SG 8.0-167 DD.

Lopatky poskytují plochu 29 300 m² a dosahují délky 94 m, což odpovídá rozměru fotbalového hřiště. Očekává se, že prototyp bude instalován v roce 2019 s tím, že komerční uvedení na trh bude následovat v roce 2022.

„Společnost Siemens Gamesa v novém modelu úročí své zkušenosti, které získává přímo z mořských větrných turbín již celá desetiletí. Použití vyzkoušených a osvědčených prvků a konceptů nám dává silný hodnotový řetězec s jasnými procesy. Naši odborníci a kvalifikovaní zaměstnanci využívají všechno, co dokonale propracovaný a automatizovaný dodavatelský řetězec nabízí,“ říká Andreas Nauen, generální ředitel divize mořských turbín Siemens Gamesa.

Gondoly nového modelu mořské větrné turbíny budou zpočátku vyráběny v továrně SGRE v německém Cuxhavenu, největší továrně svého druhu na světě. Roční produkce jedné větrné turbíny modelu SG 10.0-193 DD dokáže zásobovat elektrickou energií zhruba 10 tisíc evropských domácností. To znamená, že mořský větrný park složený z dvacítky těchto turbín by pokryl roční spotřebu elektřiny celého města velikosti Liverpoolu.

Vedoucí postavení v oblasti mořských větrných elektráren

„Sdružená cena energií z mořských elektráren se nadále snižuje, protože rostou jak výnosy z rozsahu, tak výkon zařízení. Nové trhy se rozvíjejí po celém světě a vyžadují nákladově efektivní, spolehlivou a čistou energii pro celé generace. Nový model SG 10.0-193 DD nám umožňuje, abychom tyto potřeby uspokojili v úzké spolupráci s našimi zákazníky,“ dodává Andreas Nauen.

SGRE má největší zkušenosti v odvětví mezi výrobci větrných turbín. S instalovanou kapacitou přesahující 12,5 GW a více než třemi tisícovkami mořských větrných turbín v celosvětovém provozu se společnost stala lídrem na trhu.

Zkušenosti společnosti Siemens Gamesa se datují až do roku 1991, kdy firma založila první mořský větrný park na světě. Díky zaměření na bezpečnost a inovace se společnost SGRE neustále snaží snižovat sdruženou cenu energií pocházející z mořských větrných parků.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A já furt, proč je v posledních letech u mě na zahradě a v celém Česku čím dál větší sucho oproti srážkám ještě před 5-10 lety.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevím,jestli jste ten stejný anonym, kterému se to tu o větrných elektrárnách a větru vysvětlovalo tak čtrnáct dní zpátky. Problém je že máme nestabilní jetstream a letos a loni a snad i předloni byla klička od severu na jih po pobřeží Evropy a od jihu na sever v naší oblasti, to znamená že k nám pronikal horký vzduch z Afriky. S tímto mají VtE pramálo společného. To už bych spíš vinil vysušení Aralského jezera a z toho plynoucí změny.

Samozrejme kvuli prave vyvijene turbine, ktera bude letos testovana a vyrabena od roku 2022. To sucho na to reaguje s predstihem :-)
Pokud je rocni uhrn srazek stejny, pak za to muze vyssi teplota a tudiz vyssi odpar. Uhrn srazek muze byt nizsi kvuli zmene systemu, ktera k nam zene srazy, tj. tlakova nize nad Islandem a tlakova vyse nad Azory. Tyto tlakove tendence se v poslednich letech prohodily, tudiz k nam diky rotace zeme vane suchy vitr od vychodu.
Vetrne elektrarny s destem maji spolecneho jen to, ze pri jejich masivnim nasazeni (zaroven s akumulaci elektriny) se budou mene spalovat fosilni paliva, takze se v dlouhem horizontu zastavi oteplovani a tlakove anomalie, takze se opet ustali srazkovy uhrn a snizi odpar.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Úhrn srážek v ČR není stejný. Poslední roky je menší. Větrné elektrárny odebírají energii větru. Dají se přirovnat k horám a my jsme za těmi horami. Za horami jsme ve srážkovém stínu a to je důvod proč byl v ČR problém se suchem.

Vetrne elektrarny nedosahuji vysek, aby odebiraly energii vetru, ktery prinasi vlhkost. Elektrarny nedosahuji vysky vetsiny naseho uzemi, natoz pak hranicnich hor. A vidite, prsi ve vnitrozemi i pres ty hory, misto, aby veskere srazky vyprsely na navetrne strane. Navic se podivejte, jak huste jsou hory (stoprocentne) a jake mezety jsou mezi stozary vetrnych elektraren.
A tady mate vysvetleno, proc vic prsi na horach. Dle me logiky se to vubec neda prevest na vetrne elektrarny, to je uplne neco jineho.
Cim vic toho ctu, tim vic jsme presvedcen, ze VE nemaji vliv na srazky v Cesku. Zkuste dodat nejaky material, ktery Vase tvrzeni podpori.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Domaci ukol pro managery CEZ a EON: Kolik techto 10MW kasavcu je zapotrebi pro nahrazeni Temelina?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zvhledem k průměrném ročnímu využití větrných elektráren v ČR cca 1050, ale v některých dnech pravděpodobně nekonečně mnoho.

Obrázek uživatele Kuk

Temelín nepotřebujem. Celou jeho produkci už 20 let vyvážíme za pakatel do zahraničí. Někdy i dvojnásobek.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle je podle mne dobrá věc, ale nebuďte nesmyslný fanatik. Tohle funguje na moři, ale v našich podmínkách nikoli.
Kromě toho potřebujete stabilní zdroj, který vykreje spotřebu když nefouká. a v našich podmínkách se něco takového stává běžně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nynější český export elektřiny je akorát tak na nadcházející elektrifikaci dopravy a části vytápění v ČR.
Jenže postupně Česku dochází uhlí, a už v nejbližších letech bude docela dost velký sešup v dostupnosti a nakonec po dalších podobných propadech za pár desetiletí úplný konec.

Obrázek uživatele Radovan

Nynější export by nakrmil s přehledem 4 mil osobních aut v ČR viz https://www.asep.cz/proc Nebudou nové elektrárny. Vytápění přechází na elektrická tepelná čerpadla, to je pravda. Jenže obojí lze pokrýt FVE na střechách budov a akumulací do baterií naprosto s přehledem a s přebytky. Nehledě na obrovskou úsporu elektřiny, když nebudeme dovážet, rafinovat, skladovat, rozvážet a přečerpávat ropu a produkty z ní.
Uhlí je dost a dost, hodně je ho jak v nynějších dolech, tak za limity, které máme nastaveny, aby se nám část republiky nestala velkolomem. Další leží hned za hranicemi v Německu a vlastní je české firmy včetně elektráren, podobně je to v Polsku.
Slunce je zdroj. A vítr a voda a snížená spotřeba díky chytrým řešením v kombinaci s akumulací. A to se nebavíme o lesích, jejichž přírůstek je vyšší, než co zatím dokážeme kácet. Když už bychom chtěli spalovat.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To topení na FVE bych chtěl vidět. Třeba v takovém prosinci kdy slunce přes mraky třeba týden nevidím a když vidím tak maximálně na 8 h nízko nad obzorem.

Obrázek uživatele Radovan

Není to nic nového, když už to vidí a dotuje od loňska Nová zelená úsporám. FVE, baterie a tepelné čerpadlo.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, ale i dle oslavných článků to v zimě nefunguje.

oze. tzb-info. cz / 18054-fotovoltaika-s-tepelnym-cerpadlem-snizi-naklady-domu-na-energie-az-o-tri-ctvrtiny

...Výhody střešní solární elektrárny je však možné ještě umocnit, pokud se zkombinuje s tepelným čerpadlem. Domácnost tím vyřeší nejen vytápění, na které energie z fotovoltaiky v zimních měsících nestačí...

www. solarninovinky. cz / ?zpravy/2018110302/vyplati-se-investovat-do-fotovoltaicke-elektrarny-v-kombinaci-s-bateriemi-a-tepelnym-cerpadlem

...Elektřinou ze slunce lze zdarma napájet alespoň část spotřebičů v domácnosti, případně ohřívat vodu. V zimě, kdy je slunečního svitu výrazně méně, je ale třeba zejména na vytápění domácnosti využívat jiné zdroje...

To opravdu není náhrada Temelína, tedy pokud nehodláte odstěhovat celé ČR na zimu někam na jih.

Obrázek uživatele Radovan

Podívejte se na to ne očima centrální energetiky, ale decentrální samovýroby a akumulace. A individualizovaně pro potřeby konkrétní nemovitosti a obyvatel/firmy. A hned to vychází jinak. Protože nikdo nepočítá s tím, jaké tepelné ztráty ta nemovitost má, odkud získává teplo, jakou má spotřebu elektřiny, jak je řešena rezerva a XY dalších maličkostí.
Projdu třeba svůj 20 let starý dům (skoro 25 let technologicky) a na každém kroku Vám ukáži co jde dnes dělat jinak, lépe a úsporněji. V řádech. Počínaje jeho usazením v terénu, přes rozložení místností, chodeb, oken, střechy, pokračuje materiály z nichž to všechno je, spotřebiči v domě a konče zdroji energií.
Je to obecný článek na obecný průměrný dům. Já s 1/6 střechy osazené 10 let starou FVE vyrobí skoro 2/3 své roční spotřeby, ale využiju bez akumulace jen půlku výroby. A to ještě vyrábím v době, kdy nejsem doma. Jistě, v zimě vyrobím třeba jen 2 kWh za den, ale 5/6 střechy mám rezervu, další v akumulaci do vody a baterií a 2 elektromobilů. Další v používání spotřebičů na 12 nebo 24V místo 230V, které stejně trafy měním na oněch 12-24. Další ve využití vody a samospádu, když už máme dům ve svahu a je s obytným podkrovím a půdou.
Ono to jde. A ne že ne.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to tak, mam v baraku dve tepelna cerpadla a uz tedka to vychazi o dost lepe nez plyn, pokud by byl dum take radne zatepleny, tak by to vychazelo nesrovnatelne lepe.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ty si teda myslíš že export nehraje v ekonomice země žádnou roli ?

Obrázek uživatele Jan Veselý

Export elektřiny je asi 20-30 miliard Kč/rok, celkový český export je okolo 4 000 miliard Kč/rok.

A neměli bychom zapomínat ani na druhou stranu rovnice. Čistě teoretickým 100% přechodem dopravy na elektřinu sice nevyexportujeme 20-30 miliard Kč za rok, ale také nebudeme importovat energii za 100 miliard Kč za rok (samozřejmě tím myslím nákup ropy na 8 miliard litrů pohonných hmot po 12,5 Kč/litr).

Obrázek uživatele Jan Veselý

Souhlas.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pre zaujímavosť. Betzov limit je 59,3% a táto turbína má pri rýchlosti vetra 10 m/s účinnosť 55,7%. To sú fakt impozantné hodnoty.

kves.uniza.sk/kvesnew/dokumenty/elektroenergetika1/ELEN2007/EENERGETIKA/ELEN-3_2.htm#3.2.3.1

Obrázek uživatele Jolinar

odkaz mi nefunguje, nejaky navrh co s tim?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

www. kves.uniza.sk/kvesnew/dokumenty/elektroenergetika1/ELEN2007/EENERGETIKA/ELEN-3_2.htm#3.2.3.1

bez medzery to pojde

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

dejte
KVES - Žilinská univerzita
do vyhledabace a pak pres aktuality a dal se proklikate az na stranku

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Určitě velkolepé dílo, ale nerozumím proč by to mělo pokrýt jen roční spotřebu města. To má tak názkou životnost že to nepokryje aspoň dvacetiletou spotřebu ? Nebo je to jen tak blbě napsané ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myšleno asi v celkové roční bilanci, za rok vyrobí v průměru tolik, kolik (město) za rok spotřebuje.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nám to tu neříkejte, řekněte to tomu co tak blbě lživě napsal.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo to může být. I když vzhledem k předpokládanému umístění kde fouká furt to může městskou spotřebu krýt plusmínus průběžně

A nebo to nefouká průběžně (a ani se na to nespoléhá i kdyby ano) a roční produkce je asi nejlepší vyjádření celkového výkonu (s ohledem na roční období).
Pak to nebudou porovnávat s denní spotřebou. I když by mohli vybrat nějaké 365 krát větší město O.o a porovnat to s denní spotřebou tohoto města :-D.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, za předpokladu, že i to město tu elektřinu spotřebovává cca. stejně průběžně jak je vyráběna.

29.300m2 neni plocha lopatek, ale plocha kterou listy vrtule pri rotaci pokryji a odebiraji energii. Rotorkreisfläche. Boze, co to sem pisou zase za blbosti.

Obrázek uživatele M.Krupka

+1 Nechtěl jsem to počítač, ale tak nějak to pravděpodobně bude.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

10Mega pěkný výkon...
OFF: Čínská brazílije v ruský tajze ;)

tn.nova.cz/clanek/sokujici-fotky-z-vesmiru-ruska-tajga-mizi-prodali-ji-cinanum.html

Docela by me zajimalo, jak by tento stav obhajil pan Jenja :-)

Obrázek uživatele Kuk

Jenja už se učí Čínsky a zrovna si nechává přeoperovat oči do šikma aby zapadl :))))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele spetak

Hlavně ho neprobuď !

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rusové jsou koumáci, nejdřív prodali Američanům Aljašku plnou zlata a teď jim pomalu mizí dřevo z tajgy do Číny :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To bude v rámci toho Západem požadovaného boje proti globálnímu oteplování.
Když v širé tajze dřevo přirozeně padne a zhnije či ztrouchniví tak se uvolní metan, který je daleko silnějším skleníkovým plynem než CO2 ze spálení.
Jinak jestli to všude těží tak ukázkově šachovnicově jako na těch obrázcích, tak můžou bez problémů vzít celou Sibiř.

Nejak mi, co jste napsal, nesedelo, tak jsme chvili googlil. Strana 12 rika, ze methan vznika pusobenim bakterii ve vlhkem prostredi bez pristupu vzduchu.
Pri kompostovani vznika teplo a CO2. Jsem presvedcen, ze vetsina hmoty se rozpada za pristupu vzduchu, jinak by muselo vadit i spadane jehlici ci listi.
Kaceni stromu zvysuje koncentraci sklenikovych plynu, nesnizuje ji. Navic je dokazano, ze strom dokaze ochladit sve okoli.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?