Nová energetika je stamiliardovou příležitostí i pro české firmy, ukazuje nová publikace

redakce - 10 Říjen 2019

Nová publikace mapuje čtrnáct zahraničních trhů s potenciálem zakázek v celkové výši stovek miliard eur pro výrobce dekarbonizovaných zdrojů energie.větrné elektrárny

Nejvíc příležitostí v nové energetice současné době nabízí Latinská Amerika, kde přeje rozvoji nízkouhlíkové energie hned pět zemí vhodných pro tuzemské exportéry. V rámci asijského trhu se dostává do role tygra hlavně Vietnam.
foto: Svaz moderní energetiky

Ve kterých zemích a jak si z příležitostí v oblasti moderní energetiky ukrojit, ukazuje publikace „Zapojení moderní energie - exportní příležitosti pro moderní energetiku“. Tu aktuálně českým exportérům představili její tvůrci ze Svazu moderní energetiky, agentury CzechTrade a České exportní banky na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

„Česká stopa je součástí velkých projektů klíčové energetické infrastruktury mnoha desítek zemí. Tuzemské firmy teď mohou využít globální proměnu energetických zdrojů a chytré technologie. Máme na to špičkové odborníky v oblasti energetiky, unikátní schopnosti originálně řešit situaci a neotřele inovovat a přitom respektovat udržitelný rozvoj a brát ohled na budoucí generace,“ řekl při představení publikace ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Inovace v oblasti technologií solárních a větrných elektráren, akumulace energie či elektromobility pomohly vytvořit zcela novou část moderní energetiky. Symbolem proměny světové energetiky je postupný útlum spalování uhlí.

„Ve spolupráci s veřejným sektorem chceme českým firmám přiblížit možnosti, které tento svět nabízí. Vedle světově věhlasných českých značek jako jsou Baťa, Zetor, Škoda, Avast a Budějovický Budvar mohou přibýt nová jména spojená s řešeními v oblasti akumulace energie, automatizace budov či chytrých sítí,” vysvětlil Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

V moderní energetice se každým dnem dynamicky rozvíjejí státy v Africe, Jižní a Střední Americe nebo Asii. Tvůrci si vybrali ty země, které jsou pro české firmy nejvhodnější.

„Mix zemí prezentovaných v brožuře ukazuje na potřebu modernizovat energetický sektor nejen v nejvyspělejších zemích, ale i v rozvojovém světě. Pro dodavatele je proměna energetiky samozřejmě i branou k miliardovým dodávkám. Jedná se o velmi složitý obor, v němž jsou potřeba relevantní informace a pochopení složité legislativy. A právě zde agentura CzechTrade může na místě pomoci prošlapat cestu českým firmám,“ uvedl ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Například Německo podniká kroky ve vývoji vodíkové infrastruktury. Investice ve výši desítek miliard EUR pak vyvolá schválený útlum uhlí. Dále v moderní energetice vynikají Spojené arabské emiráty, které se soustředí především na rozvoj solární energie. Výroba ve fotovoltaických parcích vzroste ze 4,76 TWh v roce 2019 do deseti let na téměř trojnásobek.

Nejvíc příležitostí je v Latinské Americe a Asii

Nejvíc příležitostí v současné době nabízí Latinská Amerika, kde přeje rozvoji nízkouhlíkové energie hned pět zemí vhodných pro tuzemské exportéry. Působivé ambice má například chilský plán, který počítá s výrobou 60 % energie z moderních obnovitelných zdrojů do roku 2035 a 70 % do roku 2050.

Právě solární energetika může narůst až na 20 GW instalovaného výkonu a větrné elektrárny mají také potenciál až 20 GW. Dalším jejich projektem je instalace chytrých elektroměrů pro průmyslové podniky a domácnosti.

V rámci asijského trhu se Vietnam dostává do role tygra. Podle aktuální energetické koncepce vzroste spotřeba elektřiny na 265–278 TWh v roce 2020 a 572–632 TWh v roce 2030. V současnosti mají největší podíl v obnovitelných zdrojích velké vodní elektrárny.

Dále solární energie a v tradičně zemědělském státě má velký potenciál využití bioplyn. Vláda také schválila investiční politiku projektu Aplikace inteligentní sítě pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie a efektivní využití energie pomocí nevratné ODA německé vlády.

Víc než polovina představených trhů ovšem vzhledem ke své náročnosti může českým firmám přinést jisté nesnáze v oblasti financování.

„V jistých případech se dá předpokládat, že se tuzemští exportéři bez podpořeného financování neobejdou. Právě proto jsou zde nástroje České exportní banky, které usnadní vstup tuzemských vývozců na náročné trhy,“ uzavírá předseda představenstva a generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Publikace „Zapojení moderní energie - exportní příležitosti pro moderní energetiku“ je k dispozici také v elektronické podobě.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele ozana

živé sekačky pod FVE
https://youtu.be/bDsRZKfIljU?t=142

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;-)

Firmy jiz nakoupily 6,42% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Kuk

-

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

"Německý Klimatický balíček je dokumentem politického zoufalství 2019"

https://www.investicniweb.cz/news-nemecka-vlada-schvalila-balicek-opatreni-k-ochrane-klimatu/

Přijďte podpořit oběšence čtvrtek 10.10.2019 náměstí Republiky, si strčí hlavy do oprátek stojíce přitom na ledu ;)

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/aktiviste-chystaji-na-zaver-tydne-v-praze-blokady-silnic-i-happeningy-40299321

v sobotu 12.10.2019 se pak blokuje Václavák jakož to projev občanské neposlušnosti a potřeby „přinést osobní oběti” jako být zadržen policií ;)

https://rebellion.earth

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele M.Krupka

Prave mi prislo a pobavilo.
Aneb, zacne-li VAše sedmnactileta dcera trojcitt treba podobne, uz mam navod?

RADA PRO RODIČE, JEJICHŽ DĚTI NALETĚLY EKOAKTIVISTŮ:

...naše dcera se právě vrátila z té bláznivé záškolácké ekoakce.

A hodně naštvaná, jelikož jsme ji tentokráte už v zájmu ochrany klimatu nevyzvedli a nechali jí se trmácet domů skoro hodinu vlakem a autobusem.

U poněkud suchého, ale zaručeně veganského sójového koláče (jen pro ni, my, staří a neekologičtí zabedněnci jsme měli klasické vepřo knedlo zelo), došlo k velkému překvapení. Sdělili jsme jí totiž, že od zítra bude jezdit do školy autobusem. Autobus sice jezdí jednou za hodinu a ona tak bude ve škole hodinu dopředu - ale za dobrý pocit, že šetří planetu, když nebudeme zbytečně jezdit autem, to přece stojí!

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

"Partička hipíků, co páchnou čajovnou, je naštvaná, protože naše planeta umírá." :))))))))))))))))))))))1****

https://www.facebook.com/XRczech/videos/524372114767499/

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tak tohle mě FAKT POBAVILO.
Kdykoliv uvidím nějaký pamflet od Kremlíka, okamžitě tam lípnu tenhle odkaz.

Zajimave jste si dceru vychoval :-) U nas bylo normalni, ze kdyz clovek mel na sedmou, tak musel v ni byt v 5:15, protoze pozdejsim autobusem by prijel pozde :-) Je pravda, z eted taky vozim deti autem do skol(k)y, ale mezi ni a bydlistem neni 2 km chodnik, takze to beru z hlediska jejich bezpecnosti.
Mozna jsme prilis tvrdy, ale pokud by dcera nejedla VKZ a neuvarila si nic jineho, mela by jen VZ :-)
Ale jinak, ac jsem ekoterorista, velice schvaluji Vas pristup. Toto by mel podstoupit kazdy, kdo chce ekologickou zmenu u druhych.

Obrázek uživatele M.Krupka

Já to opsal někde z Facebooku. Bylo to delší a zábavnější. Jen se to sem do komentáře bohužel nevejde.

Zde je to celé:
https://tadesco.cz/rada-pro-rodice-jejichz-deti-naletely-ekoaktivistum/

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

je prostě potřeba zastavit fosilní sračky 119 let je moc ;)

https://www.lidovky.cz/svet/ekologicti-aktiviste-zahajili-protest-na-letisti-london-city-jeden-z-nich-zastavil-letadlo.A191010_142057_ln_zahranici_ele

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil