Norsko na novém rekordu: 60 % nových aut do zásuvky!

Jan Horčík - 02 Říjen 2018

Ačkoliv v srpnu se podíl aut do zásuvky na prodejích v Norsku mírně snížil na 42 %, září tento propad zcela vynahradilo.auto Norsko hory fjordy

Norsko je země plná divů - přírodních i jiných.
foto: Sorbyphoto, licence CC0 Creative Commons

Za září 2018 se v Norsku prodalo 10 620 nových osobních aut. Z nich celkem 4802 (45,3 %) bylo elektromobilů, dalších osm pak aut na vodík (mělo by jít o nejnovější model Hyundai Nexo!). Dalších 1585 se prodalo plug-in hybridů.

Plných 60,2 % nově prodaných aut v Norsku za září 2018 tak byla auta do zásuvky (elektromobily + plug-in hybridy). Zároveň bylo do Norska dovezeno dalších 1252 bazarových elektromobilů a prodalo se také 174 nových elektrododávek. Podíl dieselů v oblasti nových osobních aut byl pouze 12,4 %, podíl čistě benzinových aut pak 16,1 %.

Norsko si dalo za cíl dosáhnout do roku 2025, že všechna nově prodaná auta budou plně na elektřinu. Teď už je jasné, že tohoto cíle země daleko na severu dosáhne víc než snadno.

A jako bonus se můžete podívat na úchvatné video jaké divy stavebního inženýrství v Norsku plánují ve spojitosti se svou pobřežní dálnicí E39:

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co je na tom tak úžasného? To je jako kdyby napsali článek, že si 99,9% nezaměstnaných chodí pro dávky, které jim dává stát.
Pokud nastaví podmínky tak, že je to pro lidi výhodné, tak se to prostě prodává. Jestli je to tak správně je druhá věc. A třetí věc je, že co funguje v Norsku, které má elektřinu prakticky zadarmo a to když ji potřebuje, nebude fungovat v zemi, která je závislá na hnědém uhlí a atomu.

V tunelu je lepsi elektromobil nez spalovak. Odvetrani neni lacina zalezitost a cisty vzduch je k nezaplaceni.
Tunel je v zime nejlepsi reseni, zadna namraza, snih a sul. Kdyby v tunelu foukal vitr ve smeru jizdy, tak by spotreba aut byla nizsi. Tunel je fajn, jen to nesmi byt tunel na verejny rozpocet.

Krásné číslo skoro 50 % BEV. Tak co myslíte, dostaneme se my v příštím roce na 0,5 %?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Určitě, příští rok už začne prodávat Škodovka.

Obrázek uživatele honza.t

Osobně očekávám, že po mediální masáží SUV (Je super auto pro každého) .
Příjdou s další kamkaní. Po tom co Škoda auto uvede "svůj" (Hybrid / Elektromobil)
Naběhne celostátní kampan Hybrid a Elektromobil jsou prostě úžasne a ty od Škoda auto jsou prostě nejlepší .
Už se nemohu dočkat s čím nás překvapí .

Tak doufejme, že i dostatečném množství. Jenom Car4Way bude odebírat stovky e-Citigo ročně a řekl bych že i pro Damejidlo by to byla super volba.

Obrázek uživatele Radovan

Takže jinými slovy pokud to bude zase jen compliance car, tak už na další nic nezbude :-(

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kdo byl nekdy v Norsku tak videl na vsech moznych kopcich potrubi do vodnich elektraren, tak ze cenu elektriky nikdo neresi.Spali jsme v mistnostech s jednoduchymi a ne prilis prilehavymi okny ale elektricke topeni jelo na plne pecky a na hadicich na oplachovani ryb a pracovnich stolu nebyli ventily a voda tekla nonstop.

Dokonce tam mají snad někde vyhřívané silnice a chodníky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A osvetlené dialnice samozrejmosť, ale dokonca aj cesty prvej triedy. Dobre vedia prečo je pre nich elektromobilia najlepšia cesta.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nechápem ako je možné že čistých elektromobilov sa v Nórsku predalo viac ako hybridov a vidíkačov? Ešte nepočuli, že vodík a hybridy sú budúcnosť :-) ? Tu na hybride to vie každý druhý "odborník".
Toš sú tam blbí, nebo co :D ?

tu na hybride každý druhý "odborník" forsíruje vodík?
tak to asi nečítam diskusie pod správnymi článkami.

mne sa naopak zdá, že vodík skoro všetci hejtujú, a snáď tak traja ľudia, vrátane mňa, k vodíku zaujali opatrne neutrálny a nie fest dissujúci postoj.

ale štatistiku si nevediem, to je pravda, je to len môj vodojem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já vodík nehejtuju :D třeba jako nosný plyn do vzducholodí ho klidně doporučím.

Ale jinak jsem ochoten nahodit 10 technických problémů, které se s vodíkem musí překonat. A obávám se, že nejjednodušší překonání daných problému je zaměřit se místo něj na čistý syntetický metanol. Ten se dá používat stejným způsobem jako vodík, a výrazně levněji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Blbý jsou tam dost. To bys tam ale musel chvíli žít.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ďakujem. Bez slnka, to postupne lezie na mozog. Tak možno aj preto sú tam blbí. Ale infraštruktúru majú super. To kedy bude u nás ?
Odpoviem si sám, nikdy, bohužial :(

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jezdil jsi někdy v Norsku?

Ano, a co jako..?

---

heros


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?